Miért ajánlott repülőgépes üzemmódba tenni a mobilt repülés közben? (Ha térerő amúgy sincs)
Semmi értelme. Egy régről megmaradt tévhit, hogy a mobiltelefonok zavart okozhatnak az elektronikus rendszerekben, vagy szikrát, ami tüzet okozhat. Valamikor a kora kilencvenes években terjedt el ez a félelem, amikor az első mobiltelefonok megjelentek, és akkor még valóban előfordult, hogy pl. az aktív hangszórók kattogni kezdtek egy mobilhívásnál vagy a katódsugárcsöves monitorok ugráltak. Ez is inkább a vezeték nélküli vonalas telefonon hallgatóival, mint a valódi mobilokkal. Mivel senkinek fogalma sem volt, hogy milyen veszélyt hordoz a repülőgépek elektronikus rendszereire, ezért azt találták ki, hogy mindenkivel ki kell kapcsoltatni a fedélzeten. A laptopokra ugyanez a tilalom vonatkozott, mert azokról sem tudta senki megmondani, hogy milyen hatásuk lesz.
A valóságban soha semmilyen veszélyt nem jelentettek, de a mai napig halálba óvatoskodják magukat miattuk mindenhol. A magyar közhivatalokban is ki van mindenhol írva, hogy halálbüntetés terhe mellett tilos a mobilozás, de ha megkérdezed a biztonsági őrt, hogy miért, csak a vállát fogja vonogatni, hogy "me' így szokás".
A Mythbusters egy egész epizódot szentelt ennek még a kétezres évek elején, de az istennek sem tudtak semmilyen szikrát csiholni még a legxarabb telefonból sem, vagy bármilyen elektronikát megzavarni. A repülőgépek fedélzeti rendszerei különben is le vannak árnyékolva minden ilyesmi ellen. Nemhogy a kis pötty telefonkád nem fogja megzavarni soha, de az sem, amikor percenként egy tucat bázisállomás fölött repül el a gép. Leszálláskor csak Üllő-Ferihegy vonalán vagy húsz van. Ezek a telefonoknál ezerszer nagyobb teljesítménnyel sugároznak, jóval szélesebb sávot is fednek le, aztán mégsem potyognak a repülőgépek tucatszám.
Nem ajánlott, hanem kötelező, és nem csak fel- és leszálláskor, hanem a repülés teljes időtartama alatt.
Hibába nincs térerő, a telefon folyamatosan keresi a hálózatot. Biztos tapasztad már, hogy ha egy telefont egy rádió mellé teszel, akkor a rádióban rgy fura kattogó hangot hallani. Ugyanígy zavarhatja meg a rádióforgalmat egy bekapcsolva maradt mobil, a pilóták ugyanezt a hangot hallhatják a fülhallgatójukban.
A wifi nem okoz ilyet, ezért lehet a wifit repülőgép üzemmódban is bekapcsolni és sok esetben használni is fedélzeten.
Aki sokat repül az pontosan tudja, hogy nem minden légitársaság gépein kötelező átkapcsolni.
...és már meg is dőlt a kérdésre adott válaszok jó része.
(Előbb-utóbb eltörlik.)
Csak megjegyzem, hogy régebben pl. még videózni is tilos volt le- és felszálláskor.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!