A Balaton nyílt vize bárhol „átlagmély” (3-4 m), a „tihanyi kúton” kívül? A látótávolság a nyílt vízben is ugyanolyan kicsi-e, mint a strandokon?
A nyílt víz alatt most nem ugyanazt értem, amit a szabályok neveznek annak (mert abba az is beletartozik, ami még jó közel van a parthoz, csak éppen már a strandot határoló bólyákon túl), hanem egy ennél szűkebb környékre gondolok, ami „úgy rendesen bent van”. Egyedül az ún. „tihanyi kútról” hallottam, hogy annak alja 10-11 m-rel a vízfelszín alatt található. Az lenne az egyetlen, szélsőségesen mély hely a Balatonban? Azon kívül, az „átlaghelyek” közül mi a legmélyebb és kb hol lehet?
És a látótávolság? A strandokon nagyon közel van a vízfelszínhez az iszap, a legmélyebb strandon is van fürdőző, kinek a lába azt eléri és felkavarja. Ez változik-e jó irányba a nyílt vízben, vagy a tó „legbelsejében” is esélytelen bármit látni?
A fent 1x említett tihanyi kútról találtam pár cikket, az egyikben az volt az érdekesség, hogy egy búvár a komp útvonalát tette meg végig a víz alatt, és amikor a tihanyi mélységben járt, találkozott nagyobb halakkal. Csak érezhette őket, vagy láthatóak is voltak-e legalább a nagyok?
Végül egy teljesen más kérdés a tavi látótávolságról: Ha lent vagy (tetszőleges, de magyar tóban) és több méter is a mélységed, és éppen föléd ér egy hajó, akkor azt látod-e alulról (vagy lutri lentről nézve, hogy mi vár amikor felérsz)?
Szerintem a to belsejeben, buvarszemuveggel jobban latni, az illeto vszinu latta a halakat.
A feletted elhalado hajo arnyekol, orvenyt kavar, ha nem is lathato elesen, biztosan erzekelheto.
A magyar tavakban a látó távolság majdcsak 0 mindenhol.
Felmerüléskor jelzőbóját használunk, pont azért hogy a hajók ne daráljanak le.
#1 vagyok. Ez esetben sorry a butaságért, amit írtam.
#3 Ez tök érdekes. :)
Mindegyiket köszi! (ment a „hasznos”) :)
#3 és a bólyát hogyan? Ebben az az érdekes, hogy idáig nem is tudtam, hogy azt tenné egy búvár, hogy lent is nála van olyan eszköz, ami könnyebb mint a víz. Ez nem volna plusz ellenállás ahhoz, hogy le tudj merülni és lent tudj maradni? (vagy a súlyöv szükséges súlyába még ez is bele van számolva, és akkor ez is kiegyenlítve(?))
A Balaton vizében nem az iszap van felkavarva, hanem a csekély mélység miatt a talaj homokja elegyedik a folyamatos hullámzás miatt. Ez különösen igaz a pár száz méterig alig egyméteres vízmélység miatt. Az északi parton nyugodt időben strandoktól távolabb lehet másfél-két méteres látótávolság, kissé homályosan. Ez a tó területén kismértékben változik a hely és az időjárás függvényében.
A tihanyi kút egy törésvonal, a déli parton jellemzően 1000 m-re a parttól se lesz 2-3 m mélynél nagyobb, északi részen vannak 4-5 méteres mélységek, a nyugati rész erősen iszaposodik.
A Balatonban elég kevés olyan hely van, ahol biztonsággal tartózkodhatsz egy közlekedő hajó alatt. Túl kicsi a vízmélység.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!