Ha kiköltözöm egy uniós országba, mi mindenben változnak kötelességeim és jogaim?
Tartós külföldön élés esetére gondolok tehát, de nem biztos, h külföldi állandó lakcímmel, így kérdésem magyarországi állandó lakcím esetére is szól, és az esetben is érdekel a válasz, ha egy másik eu tagországban lennék a jövőben bejelentve állandó lakcímmel.
Például konkrétan az érdekel:
- Köteles vagyok-e vmilyen szinten elsajátítani az adott ország nyelvét? Főleg magyar lakta vidékről lenne szó, és nem szeretném az adott ország nyelvét alapfokon se elsajátítani.
- Köteles vagyok-e felvenni pluszban az adott ország állampolgárságát? Ha igen, milyen további kötelességekkel, jogokkal járna számomra?
-" Köteles vagyok-e vmilyen szinten elsajátítani az adott ország nyelvét?"
Nem vagy köteles, ha a magyarral elboldogulsz, de szerintem célszerű, főleg ha hosszabb távon maradnál.
"Köteles vagyok-e felvenni pluszban az adott ország állampolgárságát?"
Nem vagy köteles.
Köszi, értem. De akkor mi a teendőm pl. jogilag, vagy más szempontból milyen intézni valóim vannak tartós külföldre költözés esetén? Ha jól tudom, még EU tagországban se lehet 3 hónapnál tovább tartózkodni az adott országban a tartós ottlét szándékának bejelentése nélkül.
Jól tudom?
Én amikor kijöttem, akkor bejelentkeztem a lakásba, kértem azonosító számot (autóvásárláshoz kellett), nyitottam bankszámlát. Ennyi volt...
Otthon még nem jelentkeztem ki, majd 1-2 év múlva fogom, most még szép lassan számolom fel az otthoni dolgaimat.
Eleinte nem is érdemes tartósan külföldre költözést bejelenteni, mert akkor le kell adni a személyidet, lakcímkártyát. Addig azt nem érdemes, amíg nincs másik állampolgárságod.
Ideiglenes külföldre költözést idén márc. 1-től nem kell bejelenteni és időbeli korlátja sincs (tehát mindegy, hogy 3 hónapra, 1 évre vagy 5 évre távozol)
Értem. Akkor szűkítsük a kört. Magyar állampolgár vagyok. Az írtakon felül mit kell tennem, ha egy másik országba házasodom, amely ország szintén EU tagország? A házasság nem 1 év és nem 5 év, hanem jó esetben sokkal hosszabb időtartamú...
A MAGYAR ÁLLAMPOLGÁRSÁGOM MEGTARTHATOM, UGYE?
Tehát esetleg kettős állampolgárrá kell válnom? Vagy nem kötelező, de ajánlott? Annyit tudtam meg eddig: ha párommal lesz közös gyerekünk, a gyerek automatikusan kettős állampolgár lesz.
Külföldi a férjem, de nem EU országból származik és az ő országában házasodtunk.
"Az írtakon felül mit kell tennem, ha egy másik országba házasodom, amely ország szintén EU tagország? A házasság nem 1 év és nem 5 év, hanem jó esetben sokkal hosszabb időtartamú..."
Semmit. Majd a házassághoz kell anyakönyvi kivonat, igazolás a családi állapotról, de ennyi.
Az más kérdés, hogy hol élsz/éltek. Attól, hogy kimész, megházasodsz, még mindig mondhatod, hogy ideiglenesen tartózkodsz ott, majd egyszer jössz az asszonkával/férjjel.
"A MAGYAR ÁLLAMPOLGÁRSÁGOM MEGTARTHATOM, UGYE?
Tehát esetleg kettős állampolgárrá kell válnom? Vagy nem kötelező, de ajánlott?"
Attól függ, hogy az adott ország elfogadja-e a kettős állampolgárságot. Van amelyik igen, van amelyik nem. Viszont: attól, hogy te külföldivel kötsz házasságot, nem kapod meg automatikusan az adott ország állampolgárságát. Az én férjemnek ugyanúgy magyar nyelven kellett állampolgársági vizsgát tenni, igazolni a megélhetést, lakhatást, csak kevesebb a várakozási idő. Most nem tudom hány év, csak hasra ütésre mondom a számokat, pl. aki nem házas annak 5 évig kell az országban élni, aki magyarral házas annak 3. Ha te megházasodsz egy franciával, attól te nem leszel francia állampolgár.
" Annyit tudtam meg eddig: ha párommal lesz közös gyerekünk, a gyerek automatikusan kettős állampolgár lesz."
Ha az adott országban elfogadják a kettős állampolgárságot. A mi esetünkben a gyerekek Magyarországon születtek, utánam automatikusan megkapták a magyar állampolgárságot. Az apa bevitte a születési anyakönyvi kivonatokat a követségre, ott regisztrálták őket és automatikusan megkapták az állampolgárságot (nekünk volt valami határidő, születés után ha jól emlékszem 30 nap volt a regisztrációra). Ha külföldön születnek a gyerekeid, akkor születésükkor a követségen elintézheted az állampolgárságot, útlevelet.
Szlovákiába született magyar hölgyről van szó, akivel nem kizárt, h közös jövőt tervezünk. (Férfi vagyok ,tehát hetero házasság.)
Ha lesz majd közös gyerek, minden esetben jogom van gyermekeimmel együtt élnem még akkor is, ha nem kapnék szlovák állampolgárságot? És akkor is, ha állandó bejelentett lakcímem évtizedekre magyarországi marad?
Amúgy nem szándékozom megtanulni szlovákul és nem vágyom szlovák állampolgárságra, kivéve, ha a leendő gyerekeimmel való kapcsolattartásom feltétele lenne.
Szlovákia pont nem engedi a kettős állampolgárságot, ha jól tudom.
"Ha lesz majd közös gyerek, minden esetben jogom van gyermekeimmel együtt élnem még akkor is, ha nem kapnék szlovák állampolgárságot?"
Elvileg nem. Állampolgárságot pl. Magyarországon könnyebben kap az, akinek magyar a házastársa, gyermeke vagy valamelyik szülője, de nem automatikusan. Pl. nekem az egész család rajtam kívül kettős állampolgár ( a férj már megkapta a magyart, a gyerekek mind a kettőnkét). Ha visszamennénk az adott országba, akkor a gyerekek mint állampolgárok simán mehetnek, nekem viszont lehet, hogy vízumot kéne kérnem... amit akár el is utasíthatnak. Szóval az, hogy a gyereked szlovák állampolgár is, téged még nem jogosít fel semmire.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!