Kezdőoldal » Utazás » Európa » Ezek alapján lenne esélyem...

Ezek alapján lenne esélyem megmászni a Triglav csúcsot?

Figyelt kérdés

2018 augusztusában kezdtem el hegyet mászni és túrázni az Alpokban (és néha a Kárpátokban), legtöbbször a Schneeberget másztam meg, de az nem túl magas a kérdésben szereplőhöz képest, 2076 m (Klosterwappen). Ezt a hegyet 12x másztam meg, mert ez van a legközelebb hozzám. 6 év alatt ezeket sikerült megmásznom, magasság szerint csökkenő sorrendben:


- Goldbergruppe: Feldseecharte: 2712 m: 2022 augusztus. Ez volt a legmagasabb ahová valaha a saját lábamon felmásztam! Ez Mallnitz közelében van. 1 éjszakát eltöltöttem ott a biwakban.

- Muntii Bucegi: Omu: 2507 m: 2021 június

- Berner Alpen: Lauberhorn: 2472 m: 2021 július

- Hochschwab: 2277 m: 2022 július

- Eisenerzer Alpen: Gößeck: 2214 m: 2019 július

- Seckauer Tauern: Feistererhorn: 2081 m: 2019 október

- Rottenmanner Tauern: Stein am mandl: 2034 m: 2021 augusztus

- Rax: Heukuppe: 2007 m: dátumot nem írok, mert ezt is 10x másztam meg, mert ez is közel van hozzám.


Viszont szinte mindig a legkönnyebb utat választottam, ahol kevés a via ferrata, így sokszor túra jellegűek voltak ezek.


Ezek voltak a nehezebb túráim/mászásaim, íme a könnyebbek: Hohe Veitsch (1981 m), Schneealpe (1903 m), Großer Schoberl (1895 m), Hochwechsel (1743 m), Stuhleck (1782 m), Durrenschöberl: 1738 m), Sonnwendstein (1523 m), Kampalpe (1535 m), Tratenkogel (1565 m), Mödlinger Hütte (1543 m). Ez a lista még hosszú...


A legmagasabb csúcsokra, amiken életemben jártam, viszont felvonóval jutottam fel:


- Klein Matterhorn: 3883 m (2019 május)

- Aiguille du Midi: 3842 m (2023 április)

- Hinterer Brunnenkogel: 3440 m (2022 szeptember)

- Gefrorene Wand 3b Zillertaler gletscher: 3250 m (2023 július)

- Dachstein gletscher: 2734 m (2023 február és 2019 június)


A Triglavot hómentesen másznám meg, tehát mindenképp nyáron, valószínűleg ezt is a könnyebben teljesíthető útvonalon.


Az értelmes válaszokat, köszönöm!



júl. 21. 02:57
1 2 3
 11/25 A kérdező kommentje:
Még talán annyit, hogy hótalpam, sisakom, csákányom, kötelem és hágóvasam nincsen.
júl. 24. 17:14
 12/25 anonim ***** válasza:

8:

A Triglavra közvetlenül a csúcsra vezető via ferrata, ami a Kis-Triglavról indul, könnyű, talán A/B-nek tekinthető. Sokan szoktak lenni, kerülgetni kell az embereket, de amúgy nincs benne nehézség, jórészt élen van a drótkötél, hogy ne szédülj le onnan, amúgy gyaloglós, nem mászós.


A Kis-Triglavig pedig a Kredanci vagy a Planika menedékház felől lehet feljutni, előbbin jártam, ott igazából csak egy-két fém lépes, fogás van, drótkötél nincs, de ez se nehéz, úgy tudom a másik ág is ilyen a Planika menedékháztól.


Ha északról mész, akkor ezen kívül a Prag vagy a Tomiskova ösvényeken van egy kevés via ferrata, de ez is inkább csak A/B, meg egy kevés szakasz, ahol nem drótkötél van, hanem fém lépések, fogások, de az utak majdnem egésze gyaloglás.


De nyilván mert nem autóval mész, ezért tényleg több nap lesz. Igazából tömegközlekedéssel felmerülhet Bohinj is mint alternatív kiinduló pont, mert oda Ljubljana-ból sűrűn járnak buszok, és ugyan hosszabb a túra mint az Aljazev Domtól északról, de oda amúgy sem tudsz tömegközlekedéssel feljutni. Délről amúgy nincs via ferrata (leszámítva a fentit a Kis-Triglactól), csak gyaloglás, de gyönyőrű útvonalakon, lehet kört is menni, egyik irányban a Triglav tavak felé, Mostnica szurdok felé. És sokféle opció van útközben menedékházból.

júl. 25. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/25 anonim ***** válasza:

Ami a hátizsákot illeti, menedékhátas túrára elégnek kell lennie az 50 literes hátizsáknak. Pl. Mountexben kapsz nagyobbat, vagy pl. 4campingről meg sok más webshopból tudaz rendelni, nekem vaneg 85 literes Osprey-m, de azt sátras túrára használom. Egy ilyen túrát menedékház szállással simán megcsinálok a 36 literestúrahátizsákkal vag 40 literes mászóhátizsákkal, most pl. svájci 4 ezresre megyünk 3 éjszaka hütte szállással, ahová több ctechnikai felszerelés kell mint nyáron a Triglavra.


Igazából szelektálni kell mit viszel, meg lehetőleg kicsik legyenek a cuccaid, pl. Decathlonban kapható kicsi mikroszálas törölköző, hálózsákból is kicsit érdemes vinni, úgysem fogsz fáznia menedékházban, bemelegíti a tömeg. Én nem vagyok őrülten mininalista mint egyes hegymászó ismerőseim, és 195 centi vagyok, a ruháim nagyok, de még télen is megoldom 40 literből.


Hágóvas, jégcsákány, de még hómacska sem kell július végétől szeptember végéig, kivéve ha valami váratlan nagy havazás jönne. Kötél sem kell a Triglvhoz. Sisak, beülő, via ferrata kantár ajánlott. Júniusban, július elején egy pár hómacskát mindenképpen eltennék, csak mert ha kicsit neccesebb hófolton kell átmenni, biztonságosabb. Nyilván télen, tavasszal meg teljes hegymászó felszerelés.

júl. 25. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/25 anonim ***** válasza:
100%
#12: a Kredanci az Kredarici lesz, a Tomiskova meg Tominskova.
júl. 29. 07:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/25 A kérdező kommentje:

" most pl. svájci 4 ezresre megyünk 3 éjszaka hütte szállással "


A Breithorn-ra, vagy ahhoz hasonló csúcsra?


" Én nem vagyok őrülten mininalista mint egyes hegymászó ismerőseim, és 195 centi vagyok, a ruháim nagyok, de még télen is megoldom 40 literből."


Menedékházba valóban nekem sem kellene ennyi holmi, csak én nem menedékházakban aludtam eddig, hanem biwak szállásokban vagy winterraumokban :) Extrém minimalista is volt közöttük már. Ezekben nincsenek szolgáltatások.A hütte kényelmesebb sokkal, a Triglav-nál inkább ezt választanám, bár az openstreetmap szerint van ott is biwak. De, ha sokan vannak és sokan tervezik ezekbe az éjszakát, akkor főleg inkább a hütte.


A legnehezebb a vizek cipelése. Amikor a Hochschwabon voltam 2022 júl 12-13-án éppen tatarozták mindkét hüttét (schietlhaus és voisthaler haus) és nem tudtam vizet venni sehol sem. Felcipeltem 6 litert 2 napra, hát épp, hogy elég lett...inkább 7 l kellett volna.


A hüttéktől egyébként kicsit az riasztott el, hogy extrém drága ezeknél a víz. Azzal magyarázzák, hogy karsztvidéken nincs természetes víz, ezért ők is helikopterekkel hozzák fel. A Rax-on a Karl Ludwig haus-ban 3 literért 7 Eurót (!) kértek el. De más opcióm akkor nem volt.


Ha ősszel, pl október első felében mennél, akkor arra megfelelő még a nyári felszerelés?

júl. 29. 23:11
 16/25 anonim ***** válasza:

Bár nem engem kérdeztél (4-es és 6-os vagyok), október már olyan, mint a június, lehet hó és jég.

Én a legdrágább vízzel Svájcban, a Monte Rosa Hüttében találkoztam, egy frank volt egy liter, 2019-ben ez 2950 Ft volt. A Mont Blanc-nál 3835 méteren 2014-ben 5 euró, 2017-ben 7 euró volt egy másfél literes víz. Viszont Svájcban volt gleccservíz, az többnyire iható, így csak egy litert vettem, mert nem volt palackom.

Amikor a Triglavon voltam, az előszezonban még csak félig üzemelt a Triglavski Dom, úgyhogy nem volt víz, kénytelen voltam havat olvasztani, hogy legyen ivóvizem, ill. a reggeli mosakodást is a hóban kellett megejteni. Lehet, hogy az október is ilyen, erre jobb felkészülni.

ui.: a bivakot magyarul v-vel írjuk.

júl. 30. 07:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/25 anonim ***** válasza:
100%

15:

Nadelhorn volt, most értünk haza, csak 2 napot aludtunk fent, mert a hüttéhez felérést követő napon jó idő volt, és a +1 éjszaka csak biztonság volt ha nem lesz jó az idő. Így lementünk a csúcstámadás utáni nap, és másnap felvonóval kombinálva a Allalinhorn is megvolt.


Igen, biwakoláshoz több cucc kell. Én sátrazós túrához használom a 85 literest, Stájerországban például szabad erdőhatár felett, Alacsony-Tauernben még víz is akad, de ha mindet vinni kell, az kemény. Amúgy nem minden mészkőhegységben drága a víz a hüttékben, pl. Buchsteinhausban iható a csapvíz. De pl. Hoher Sonnblicken, ami Magas-Tauern és pala-gneisz-gránit, tehát nem mészkő, nem karsztos, de a csúcson van a menedékház, ezért rossz a vízellátása, simán ingyen adják az ivóvizet, amit teherfelvonóval visznek fel, csak kérni kell hogy töltsék meg a flakont. Svájcban a Michabelhüttében is ez volt.


Ősszel, október elején általában elég lehet a Triglavon a nyári felszerelés, de nem mindig, nem biztos hogy így van, érdemes nézni a webkamerákat nem havazott-e be. A sziklás részekről amúgy hamar lepereg, leolvad az őszi havazás ,ha havazik, de lehet rossz időszakot kifogni. Mi Mangart szlovén úton voltunk egyszer október végén, és hó meg jéhmentes volt, stabil, szélmentes, napsütéses idővel, egyszer meg Eisenerz mellett voltunk szeptemberben a Kaiserschielden és a Hochkogelen, és 30 centi puha hó vol, a Hochkogel lefelé útján hágóvassal is rossz volt, mert nem láttuk mire lépünk.


16:

Gleccservízzel óvatosan, mert egyrészt a gleccserre apró szemcsés kőzet is hullik, ami a gyomrot irritálhatja, és könnyen hányás lehet a vége, emiatt is szokták szűrni, másrészt nem steril, Hepatitis fertőzést vagy vérhast lehet elkapni a kecskék, zergék s.zarjától, pisijétől. Nem véletlen hogy sok hüttében a csapvíz csak mosdásra használható, mert az szűretlen gleccservíz, csakjobb helyeken szűrik a csapvizet is.

aug. 4. 23:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/25 A kérdező kommentje:

" felmerülhet Bohinj is mint alternatív kiinduló pont, mert oda Ljubljana-ból sűrűn járnak buszok "


Mármint a Bohinj tó? Az OSM útvonaltervezője sajnos nem mutat útvonalat arra. Mondjuk en bloc a Triglav-ra sem. Persze attól még tuti van...


Amennyire én látom a térképen, a tótól való indulásnál a következő kb az útvonal: planina visevnik - pri vogel 2181 m - vrata 2192 m - koca na dolicu menedékház - sedlo - triglavska skrbina - Triglav

aug. 21. 03:09
 19/25 A kérdező kommentje:
Közvetlenül a Triglav közelében mutat a térkép egy kunyhót, vagy esőbeállót stanicevo zavetisce néven. De képet nem tudtam erről az objektumról találni google mapsel sem. Google kereső sem egyértelmű: egy henger formájú épületnek tűnik, ahogy nézem, éjszakai szállásra akkor nem alkalmas.
aug. 21. 03:13
 20/25 A kérdező kommentje:

#17 " másnap felvonóval kombinálva a Allalinhorn is megvolt."


Azt a Breithorn helyett javasolták mások, mint legkönnyebb négyezrest :D De nem volt elég időnk oda felmenni. A Klein Matterhorn-ról asszem 17 órakor indult le az utolsó felvonó...nem értünk volna vissza :( A svájci gleccser nem volt nagyon kiolvadva? Persze hótalppal tuti, hogy sokkal könnyebb a kásás félig felolvadt gleccseren menni.


Én most augusztus 14-én voltam 3210 m-en felvonóval a Stubaier Alpen "Top of Tyrol" (valójában nem top, de ez a terasz neve) kilátójában. A gleccser kásásra volt olvadva. Éppen csak ráléptem, nagyon csúszós volt sima túracipőben :D Persze így is szép volt nagyon, de szomorú a gleccserek olvadásának gyorsasága...


És koszos is volt a gleccser, nem kicsit. Ha minden kötél szakad, talán szűrve lehetne belőle inni kiolvasztás után, de nem tudom, hogy mennyire lehet kiszűrni a koszt és az apró kőzeteket belőle...

aug. 21. 03:49
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!