Kezdőoldal » Utazás » Európa » Ezek alapján lenne esélyem...

Ezek alapján lenne esélyem megmászni a Triglav csúcsot?

Figyelt kérdés

2018 augusztusában kezdtem el hegyet mászni és túrázni az Alpokban (és néha a Kárpátokban), legtöbbször a Schneeberget másztam meg, de az nem túl magas a kérdésben szereplőhöz képest, 2076 m (Klosterwappen). Ezt a hegyet 12x másztam meg, mert ez van a legközelebb hozzám. 6 év alatt ezeket sikerült megmásznom, magasság szerint csökkenő sorrendben:


- Goldbergruppe: Feldseecharte: 2712 m: 2022 augusztus. Ez volt a legmagasabb ahová valaha a saját lábamon felmásztam! Ez Mallnitz közelében van. 1 éjszakát eltöltöttem ott a biwakban.

- Muntii Bucegi: Omu: 2507 m: 2021 június

- Berner Alpen: Lauberhorn: 2472 m: 2021 július

- Hochschwab: 2277 m: 2022 július

- Eisenerzer Alpen: Gößeck: 2214 m: 2019 július

- Seckauer Tauern: Feistererhorn: 2081 m: 2019 október

- Rottenmanner Tauern: Stein am mandl: 2034 m: 2021 augusztus

- Rax: Heukuppe: 2007 m: dátumot nem írok, mert ezt is 10x másztam meg, mert ez is közel van hozzám.


Viszont szinte mindig a legkönnyebb utat választottam, ahol kevés a via ferrata, így sokszor túra jellegűek voltak ezek.


Ezek voltak a nehezebb túráim/mászásaim, íme a könnyebbek: Hohe Veitsch (1981 m), Schneealpe (1903 m), Großer Schoberl (1895 m), Hochwechsel (1743 m), Stuhleck (1782 m), Durrenschöberl: 1738 m), Sonnwendstein (1523 m), Kampalpe (1535 m), Tratenkogel (1565 m), Mödlinger Hütte (1543 m). Ez a lista még hosszú...


A legmagasabb csúcsokra, amiken életemben jártam, viszont felvonóval jutottam fel:


- Klein Matterhorn: 3883 m (2019 május)

- Aiguille du Midi: 3842 m (2023 április)

- Hinterer Brunnenkogel: 3440 m (2022 szeptember)

- Gefrorene Wand 3b Zillertaler gletscher: 3250 m (2023 július)

- Dachstein gletscher: 2734 m (2023 február és 2019 június)


A Triglavot hómentesen másznám meg, tehát mindenképp nyáron, valószínűleg ezt is a könnyebben teljesíthető útvonalon.


Az értelmes válaszokat, köszönöm!



júl. 21. 02:57
A kérdező szavazást indított:
Igen
Nem
8 szavazat
1 2 3
 1/25 A kérdező kommentje:
28/f (ez lemaradt véletlenül)
júl. 21. 03:00
 2/25 anonim ***** válasza:
100%

Feltehetően igen, nem tudom mennyi cuccal mennél és hogy most milyen formában vagy.

Kivel mennél a Triglavra és melyik útvonalról közelítenéd meg?

Lehet csatlakoznék, ha lehet, mert nem találok, olyat aki velem jönne.

34F

júl. 21. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/25 anonim ***** válasza:
100%

A Triglavra a Kis-Tiglav felől a via ferrata az könnyű. Csak kitett, de ugye arra van az energiaelnyelő kantár, hogy becsatold. A Kredarici menedékházhoz pedig sokféle útvonalon lehet eljutni, legrövidebb az Aljazev domtól a Prag vagy a Tominskova, ezekben is van via ferrata, de ezek is könnyűek. Igazából a Triglav nem nehéz technikailag (nyilván vannak nehéz másuóutak az északi falon, plusz a Bamberg út sem könnyű), csak fizikailag az. Mi anno egynaposan csináltuk az Aljazev Domtól, úgy combos volt, rendesen elfáradtunk, de többféle menedékházban is foglalhataz szállást.


Igazából az általad felsorolt hegyek közül jópáron voltam*, és ez alapján felkészült vagy a Triglavra, nyugodtan menjél. Sisakot vigyél, mert könnyen a fejedre rúgják a köveket, sok az ember, meg beülőt + via ferrata kantárt a biztonság kedvéért. Meg ruhát vészhelyzetre is, mert hiába van általában nyáron meleg, bármikor jöhet hideg, szél, eső, hó is.


*Viszont a Feldseescharte nemegy csúcs, hanem egy nyereg.

júl. 22. 17:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/25 anonim ***** válasza:
100%
Bár a Triglavról nem véletlenül tartják azt, hogy a kicsik között a legnagyobb, ezen felsorolás alapján simán menne. Gondolom, emellett is szoktál rendszeresen mozogni. Mi a Vodnikov dom felől voltunk, egy éjszakát ott aludtunk, egyet meg a Triglavski-ban, és a kettő között másztunk fel rá. Az még szezon elején volt, június elején, úgyhogy voltak havas szakaszok (nem is mindenki mert felmenni). De ennek már 9 éve. Rég volt, tán igaz se volt... :)
júl. 23. 07:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/25 anonim ***** válasza:

#4

Hágóvasat használtatok?

júl. 23. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/25 anonim ***** válasza:
100%

#5: Nem, és jégcsákány se volt nálunk, sőt még sisak se. Egy kis szakasz volt, ahova talán jó lett volna, de az nem volt több 50 méternél. Sokak még kesztyűt sem hoztak, úgyhogy fázott a kezük, amikor a hóba próbáltak kapaszkodni. :) Itt egy rövid videó a túráról:

https://www.youtube.com/watch?v=xNppcrQk0QE

júl. 24. 07:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/25 A kérdező kommentje:

#2


" nem tudom mennyi cuccal mennél és hogy most milyen formában vagy."


Egy 50 l-es hátizsákot vettem 2019-ben, ez sajna nem túl nagy, gyakran csak belepréselni tudom azt, amit vinni szeretnék. Egy 2 napos mászásnál az éjjeli vadkempeléshez használt plusz ruháimat már kívülre egymáshoz kötözve lógatom fel általában :D

De 50 l-es zsáknál nagyobbat se az intersportba, se a decathlonban nem lehet kapni. 100 l-es kéne inkább.


Formám: relatív, de az állóképességem jó, ha meredek ösvényen való túrázásról van szó. Persze perzselő tűző nyári napon azért nem kellemes, így hűvösebb napokat próbálok választani.


" Kivel mennél a Triglavra és melyik útvonalról közelítenéd meg?"


Eddig néhány egynapos utat leszámítva, mindegyikre egyedül mentem. A Triglav megközelítése számomra nehéz, mert nincs autóm. Vonattal Jesenice város van oda a legközelebb, de onnan még kva messze van.


Még nem tudom egyébként, hogy ebben az évben mennék-e vagy jövőre.

júl. 24. 16:46
 8/25 A kérdező kommentje:

#3


Én openstreetmap-en nézegettem az útvonalat, az jól mutatja az erdei és hegyi ösvényeket is, és arra jutottam, hogy egy nem is kétnapos, hanem inkább 3. Pláne, hogy nincs kocsim, és Jesenice-től aztán végképp nagyon messze van. Még 4 nap is lehet belőle, mert a via ferratan beszoktam lassulni. Ja igen: és LEFELÉ még sosem mentem via ferratan, csak fölfelé! A Schneebergen, Rax-on is, visszafelé klettersteig-mentes úton, azaz a legkönnyebb úton jöttem le.


A Dachstein 2700 m-en lévő felvónójának felső állomásához van közel egy könnyű via ferrataval (gondolom A vagy B szintű) elérhető csúcs, a Kleiner Gjaidstein. Ez az egy amiről lefelé is a vasalt úton jöttem, de ez annyira könnyű, hogy kisgyerekek is megcsinálták.


" Viszont a Feldseescharte nemegy csúcs, hanem egy nyereg."


Igaz. A felette lévő Feldseekopf a csúcs, de 2022 augusztus 31-én egész nap csepegett az eső, így beértem a nyereggel, a csúcsra már nem mentem fel. Amúgy is, csak 100 m-el volt magasabban.

Via ferrata itt egyébként nem is volt, a Jamingalm felől mentem fel, szimpla fárasztó és meredek ösvény volt. A Rax-Heukuppe után nem volt izomlázam, a Feldseecharte után viszont igen.

júl. 24. 16:58
 9/25 A kérdező kommentje:
*javítás: ez nem is kétnapos út, hanem 3 (vagy inkább 4, mert nem vagyok tapasztalt via ferrata terén)
júl. 24. 17:03
 10/25 A kérdező kommentje:

" Gondolom, emellett is szoktál rendszeresen mozogni."


Régebben futottam, a legjobb eredményem 10 km-es távon 44 perc volt. De térdropogás miatt a futást abbahagytam, és azután váltottam a túrázásra, mert az nem terheli annyira mint a futás.


A nyári hófoltokat én szeretem, de csak fényképezni (mert szépek a zöld havasi réteken), átkelni rajtuk nagyon nem szeretek :)

júl. 24. 17:12
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!