Kezdőoldal » Utazás » Európa » Mennyire kockázatos Csernobilb...

Mennyire kockázatos Csernobilba utazni?

Figyelt kérdés

Már egy ideje vonz a téma, ahogy maga Pripjat is.

Láttam hogy vannak hivatalos túracsoportokkal történő, ellenőrzött bejutásra lehetőség, azonban az érdekelne, hogy sugárzás szempontjából mennyire rizikós...


Találtam a napokban egy YouTube csatornát, melynek készitői folyamatosan beszöknek Csernobilba, egy panel lakást fel is újitanak (kifestenek, kitakaritanak) azonban, ezek után teljesen elmegy a józan eszük is. Gondolom a nézettségért... Beszöknek az erőmübe, csatornákba, és az egyik tagjuk aki szemmel láthatóan sem túl intelligens személy, még meg is fürdik párszor a radiaktiv vizelvezetőben az erőmü mögött, valamint védőfelszerelés nélkül úszik az erőmü alagsorában. Kivilágitják ledekkel az óriáskereket, valamint a szovjet jelképet az épület tetején, radioaktiv port nyalnak le az ujjaikról, stb... Hozzáteszem le is tartóztatták őket. Kiváncsi lennék milyen mellékhatásai lesznek számukra ennek a kis túrának. Magukat Stalkereknek nevezték egyébként.



2021. nov. 29. 22:29
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
80%

Néhány alapvető szabályt betartva biztonságos a látogatás. A fő veszélyt a radioaktív porral való érintkezés jelenti - a túravezetők tudják, hol veszélyes ez.


Amúgy meg a 30 km-es zónában kéthetes váltásban élnek emberek és a 10 km-es zónában is vannak dolgozók, váltással együtt többszáz fő. Nem egy egyszeri látogatàstól lesz bajod.

2021. nov. 30. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 anonim válasza:
35%
Nem árthat ha előtte/ közben / utána egy ideig még szedsz jódot.
2021. nov. 30. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/14 anonim ***** válasza:
80%
A jódtabletta (kálium-jodid) a urán hasadása során keletkező illékony jódizotópok pajzsmirigyben való megkötődését csökkenti. A leggyakoribb ilyen jódizotóp a I-131, aminek 8 nap a felezési ideje. A Csernobili baleset során kiszabadult I-131 35 év után már rég elbomlott. Ellene már nem kell védekezni. A jódtablettának a baleset bekövetkezésekor volt létjogosultsága, de ma már semmi szükség nincs rá.
2021. nov. 30. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 anonim válasza:
68%

Jómagam is stalker vagyok, megjártam a Zónát. A Kreosan fiúk tényleg bolondok, sok hülyeséget csinálnak, de igazán veszélyes dolgot nem. Ha elkapnak, jelenleg 10 dollár a bírság, és mivel ukránok, ennyi az összes. Ha külföldi lenne, kapna egy stampot az útlevélre hogy el kell hagynia az országot 5/10 nap múlva a 10 dolláros bírságon felül, de az se vészes.


Alapvetően élvezik amit csinálnak, a nézettség jön és jól el lehet rajta szórakozni, a videók nem kamuk (tényleg a Zónában vannak, nekem van ismerősöm aki személyesen ismeri SuperSus-t), az más kérdés, hogy jelentősen el van tulozva a radioaktivitas mértéke, amit szerintük ők elszenvednek, így azt érdemes fenntartásokkal kezelni / ignoralni, amikor megjegyzik hogy nagyon nagy a sugárzás :))


A valóságban a sugárzás meglepően kicsi, eltekintve egy két hotspottol (ahol tényleg magas) a Zóna 95%-ban normális / kicsit magasabb mint a normális. A Vörös-erdon keresztül haladó úton a legmagasabb mért érték 3,66 mikroS/h volt, a műszer hibáját beleszámítva nagyjából 10 mikroS/h, ami bár magas érték (normál 0,1-0,3), de 20 perc alatt át lehet kelni az erdőn és ez a max értek, ennél csak kisebbet mertünk máshol. Viszonyításképpen, egy repülőúton átlagosan 3-4 mikroS/h sugarterhelest kap az ember.

2021. dec. 5. 04:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!