Dublin tényleg elég drága város? Egy 4 napos hosszú hétvégét, belépőkkel kb. mennyiből lehet kihozni?
Dablin, vagy ahogy a helyiek ejtik a városuk nevét "Dublin". Kedves város. Menj el mindenképpen. A belváros nyüzsgő, számos utcazenész van, akiket jó hallgatni. Januárban , februárban is, virágzik valami. A téli gumit nem ismerik. Nem kell. A tél enyhe.
A vidék is szép.
Múzeumokra ne nagyon számíts, mert az írek nagyon szegények voltak, de a Dublinia-t nézd meg. És kondoleálj a Gulliver írója, Jonathan Swift sírja előtt. a Szent Patrik székesegyházban. A Történelmi Múzeumuk jól reprezentálják történelmüket, de ehhez tudni kell angolul olvasni. Itt szembesülhetsz az angolok brutalitásával. Rengeteg írt legyilkoltak. A mi 1956-os hőseink, náluk az 1910-20-as évekre esik. Tanuld meg a belvárosi angol utcaneveket, mert azok mind az ő forradalmáraik, ebből az időből.. A múzeumban szembesülhetsz azzal is, hogy az angol ipari forradalmat követő nagy vasútépítési kampány és egyébb ipar Angliában ír rabszolgákkal ( vendégmunkások) valósult meg.
Egyébként drága ország nekünk, meg az íreknek is. A lakásárak megfizethetetlenek még nekik is. Ma 1 millió külföldi él a 4 millió ír mellett ott. Az ír kivándorlás jelentős az USA-ban, Canadába. Kb 40 millió ír leszármazott él Amerikában. Akár elnökbuktatók is lehetnek Amerikában az írek. Többek között a Kennedyek is innen menekültek el, az éhség elől. Még ma is, de 20-30 évvel ezelőtt szégyen volt Angliában ír származásúnak lenni. Lennon is szégyellte, hogy az apja ír volt.
Nehéz megfejteni , hogy mitől magasak a keresetek, hogy talán már az angolok fölé emelkedtek. Ipart ugyanis sehol nem látsz. Írország az angolok gyarmata volt évszázadokig, főleg emberanyagot vittek el, kialakították a legelőket, amit ma ott megcsodálsz.
Tudomásom szerint ma sem engednek be külföldi bankokat. Hogyisne!
Kétnyelvűek, és minden un „szigeti kelta” nyelven (gael) is ki van írva. Orvosság, utcanév stb. De ez ma már erőltetett, mert a diákok nem akarnak már kelta nyelvet tanulni. Az írek kb. 160 éve beszélik az angolt. Korábban a felső tízezer kezde meg, akik kapcsolatban voltak az angol helyőrségekkel.
Ha a vidéket járod, gyönyörű zöld legelőket és rajtuk fantasztikus juhokat látsz. Mint te is tudod, Írország nem véletlenül a Zöld Sziget országa. De ezért nagy árat fizetnek, és keményen dolgoznak.
Írország ugyanis termőtalaj nélküli sziklafelület. A felület hepe-hupás.. Ezeket a sziklaüregeket kitöltik az egyetlen „bányakincsükkel” , a zöld mohával. És befüvezik, rajta pedig focipálya nagyságú legelőt alakítanak ki. Ez egy örök, szüntelen munka számukra. Művelhető földet „csinálni”
Amúgy az angol nyelvből és a hozzákapcsolódó szolgáltatásból élnek. Az ír nem ipari nemzet Mitől is lenne az? Ne csodálkozz Dublinban, ha este, 22-24 körül még mindég dolgoznak az irodákban.
Én úgy gondolom, (3x voltam kint, Írországot bejárva), hogy az angol nyelvükre alapozva kivívták azt, hogy a nagyok bevegyék őket a gazdagok közé. Számos előjoggal rendelkeznek például az USA-ban.
És még egy Az írek katolikusok. A” Mohácsi vész” számukra a Spanyol Armada , a tengeri vihar által szétszórt flotta bukása volt. Majd ezt a történelmi korszakot is ismételd át.
Tanulság számunkra: Legyén szuverén ország, őrizd meg a függetlenségedet, és ne fogadd el , hogy kisemmizzenek…
Kellemes időtöltést Irországban!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!