Trópusokon is vannak fejlett országok? Miért ők a legszegényebbek?
Van egy saját elképzelésem hogy miért szegény a trópusi országok nagy része, mint például Etiópia. Majd mindenki eldönti hogy egyetért-e vagy sem. A trópusokon nem kell a fűtésért fizetni hisz egész évben meleg van. Az albérleti díjakat is hiába emelnék fel pl. Bp-i szintre, nem vennék ki mert egy pálmakunyhóban sem fognak megfagyni. Ha pedig nincs pénzkeresési kényszer, akkor dolgozni sem fognak annyit mint pl. a mérsékelt égövi fejlett országokban. Nyilván például Németországban nem tehetik meg az emberek azt amit Etiópiában hogy beköltöznek egy pálmakunyhóba, hisz az első télen megfagynának. Vagyis rá van kényszerülve hogy dolgozzon és megkeresse a lakhatás és fűtés költségeit. Ja meg az élelem. A trópusokon a természetben is meg lehet élni, már akinek gyakorlata van benne, hisz préda is lehetne belőle kellő jártasság nélkül. A mérsékelt égövön megint csak rákényszerül a lakó hogy dolgozni menjen mert télen mit enne.
Egy hippi írt egy könyvet Tutajjal a fáraók aranybányáihoz címmel, amiben leírja hogy az etióp folyó partján úgy csillogott a sok aranyrög mint nálunk a sörösdoboz kupak. Mégis a világ egyik legszegényebb országa. A bennszülöttek szerint az arany értéktelen mert nyílhegynek puha, a csont is többet ér.
---
A trópusokon is vannak fejlett országok, például Ausztráliában vagy a luxus üdülőparadicsomokban, ahova a milliomos turisták viszik a pénzüket elkölteni. Lásd például Floridát.
Tropusokon is vannak fejlett orszagok, igen. Eleg csak a tengerentuli teruletekre gondolni, Reunion pl Franciaorszag, es tropus, teljesen olyan itt az infrastruktura mint Franciarszagban, ugyanugy euroval fizetunk, vannak teljesen jol felszerelt korhazak (tudom, itt szultem), sot a St Clotilde-i klinika Franciarszag 10 legjobbja kozott van. Persze ezen teruletek kozott is vannak kulonbsegek, pl Guadeloupe, Martinique vagy Reunion joval fejlettebb, mint pl Mayotte.
Seychelles vagy Maldiv is eleg fejlett, hiszen a turizmusbol jol elnek viszonylag. Kb ugyanez igaz Mauritiusra is. Viszont itt a szocialis ellatorendszer hianya miatt bizony az atlagember nem igazan el jol, van egy vekony gazdagabb reteg, de a szegenyek tobbsegben vannak. Viszont mivel ezek szigetgazdasagok, igy a gazdasagi fejlodes elegge korlatozott.
Afrikaban vannak gazdagabb orszagok (Del Afrika, Namibia, Kenya) amik a gazdasagi huzoorszagok, de itt is nagyok a tarsadalmi kulonbsegek. A tobbi orszagban foleg a politikai instabilitas a jellemzo, igy a gazdasag sem tud fejlodni (a legjobb peldak pl Mozambik vagy Madagaszkar, ahol az adottsagok megvannak, de pont ezek miatt iszonyu lemaradasban van mindket orszag.) A tobbi helyen nem jartam meg, igy azokrol nem nagyon tudok nyilatkozni.
Szerintem az elsődleges ok a magas népsűrűség. Afrika például rohamosan fejlődik, de mégis egy helyben maradnak a magas népsűrűség miatt. (Érdemes rákeresni Nairobira a googleban, néhány képnél nem is gondolná az ember, hogy az Kenya..)
Plusz ezek az országok több száz évig gyarmatok voltak, rendesen kilettek zsákmányolva. A legtöbb 50-70 éve lett független, sok helyen háborúk, konfliktusok alakultak ki, ami szinten visszavett a fejlődésből.
Szingapore egyébként trópusi ország és a világ egyik legfejletebb országa.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!