Kezdőoldal » Utazás » Egyéb kérdések » A magukat tapasztalt utazók...

A magukat tapasztalt utazók mitől tartják magukat annak? Milyen extra dolgokról tudnak, amiről egy kezdő nem tudhat?

Figyelt kérdés
Kíváncsi vagyok, hogy aki így hivatkozik magára, az konkrétan mire gondol. A kezdő utazó nem azt jelenti, hogy félanalfabéta, nem néz utána semminek, nem beszél nyelveket stb.

jan. 27. 19:47
1 2 3
 11/23 A kérdező kommentje:
7-es valóban nem vagy már huszonéves, de még bőven nem vagy öreg sem, szóval még sok szép utat kívánok neked!
jan. 31. 11:44
 12/23 anonim ***** válasza:
27%

Teljesen szubjektív, hogy ki mit ért a tapasztalt/tapasztalatlan alatt, mivel nincs egyértelmű definíciója, követelmény rendszere, ahogy hitelesített minősítő szerv sincs kijelölve, akinek feladata eldönteni, hogy ki a tapasztalt és ki nem az.


Mindenki maga használja a kifejezést és a saját szempontjai szerint ő maga dönti el, hogy mit hogyan értelmez. Egyik tapasztaltnak tartja magát, mert már járt 10 féle helyen és szerzett 30 féle tapasztalatot. A másik meg 30 helyen járt 90 féle tapasztalatot szerezve, ezért ő nem tartja tapasztaltnak az előzőt. De aki még sehova nem utazott és semmilyen tapasztalatot nem szerzett utazással kapcsolatban, annak mindkettő szörnyen tapasztaltnak tűnhet.


Pont ugyanez igaz a tapasztalt gépkocsi vezetőkre, számítógép felhasználókra és minden más ismeretben szerzett tapasztalatokra. Aki magát tapasztaltnak nevezi az a saját ismeretei és viszonyítási rendszere szerint nevezi magát tapasztaltnak. Más szempont rendszere szerint ettől még nem feltétlenül tekinthető annak - de a másik sem feltétlenül tekinthető annak valaki más szempontrendszere szerint. (A legtöbb embernek meg nincs is konkrétan definiált szempont rendszere, inkább csak érzések és benyomások alapján használnak valamilyen jelzőt.)

Még ahol van egy viszonylag objektív, akár hatóságilag előírt követelmény és vizsga rendszer, ott is hatalmas eltérések vannak egyik és másik autó vezető/számítógép felhasználó között. Pedig elvben ugyanazon az államilag szabályozott vizsga rendszeren mentek át, ami szerint ugyanazt a tudásszintet megszerezték. Gyakorlatilag viszont egyáltalán nem biztos, hogy mindenki egyformán tapasztalt és ugyanolyan jól ért az adott dologhoz, csak mert ugyanolyan jogsit/oklevelet/diplomát kapott, mint a másik...

febr. 1. 03:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/23 A kérdező kommentje:
Pont a szubjektivitása miatt tettem fel a kérdést, hogy ők mitől tartják magukat tapasztaltnak. Kíváncsi voltam a szempontjaikra. Vagy azt gondolod, hogy a világ úgy működik, hogy amíg nincs akkreditált keretrendszer egy témában, addig az emberek nem képesek megítélni a saját képességeiket stb.? Tévedés.
febr. 1. 14:08
 14/23 anonim ***** válasza:
0%
@13 Annyit továbbra is erőltetnék, hogy aki nem járt önállóan, iroda nélkül a harmadik világ nem hotelgettós részein és nem próbált valóban az emberek között létezni (értsd: nem ötcsillagos szállodákból járt ki fegyveres őrökkel a bazárba), az nem tapasztalt utazó. Dublinban vagy Zadarban turistáskodni nem más, mint Hadjúszoboszlón vagy Biatorbágyon: hasonlóan működnek a dolgok, van infrastruktúra, satöbbi.
febr. 1. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/23 A kérdező kommentje:
OK, ez a véleményed, de azt még mindig nem tudtuk meg, hogy milyen szempontok alapján gondolod így.
febr. 2. 07:46
 16/23 A kérdező kommentje:
Egyébként egyáltalán nem értünk egyet, és speciel engem irritálnak az olyan emberek, akik így gondolkodnak, akik azt hiszik magukról, hogy jobban másoknál, mert voltak már harmadik világbéli országban. Továbbá, minden valódi gettóban, mélyszegénységben élő emberrel szemben sértő az ilyen tömegüdülésre épült, infrastruktúrával ellátott szállodakomplexumokat hotelgettónak nevezni. Ez undorító, ignoráns és lekezelő szóhasználat.
febr. 2. 07:50
 17/23 anonim ***** válasza:
41%

@15 A tapasztalat valami olyasmi, amit csak megélni lehet, olvasással nem gyűjtöd be. Az állításom az, hogy első világbeli helyeken gyakorlatilag mindenhol ugyanazt a tapasztalatot gyűjtöd, mint Magyarország is. Ha bemész egy boltba, ki vannak írva az árak, az étteremben tud angolul a pincér (legalább valamennyire vagy kerít valakit akit igen, a lényeg az, hogy simán tudsz rendelni), a buszoknak van menetrendje, a taxis jellemzően kapcsol órát, nem sittelnek le, ha véletlenül lefotózol valamit az utcán, a szárazföldi határátkelőn nem kell megkenni a határőrt. Az egész kiszámítható és egyszerű.


A másik állításom az, hogy a világ nagyobbik fele nem így működik, legtöbben nem így élnek, viszont ebből rengeteg nyugati turista soha nem tapasztal meg semmit, mert visszajárogat Horvátországba meg Olaszországba, aztán ennyi.

febr. 2. 07:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/23 Kései Sirató ***** válasza:
66%

Kérdező a tapasztalat azt jelenti, hogy valamit átélsz személyesen.


Példák:

- Ha van gyereked, akkor tudod, hogy milyen szülőnek lenni. HA nincs , akkor olvashatsz róla akármennyit, az nem ugyanolyan.


- Ha rákos vagy és az életedért küzdesz, akkor tudod, hogy milyen nehéz, milyen a kemoterápia, milyen nehézségek járnak ezzel a betegséggel és egészen más erről csak olvasni.


- Ha balesetet szenvedsz és kórházba kerülsz, az is más, mintha olvasnád, hogy valakit baleset ért.


- Ha megtapasztalod, milyen egy vizsga, akár KRESZ, akár egyetemen, akár csak az érettségi, akkor tudod, hogy az is nagyon más, mint amikor csak másoktól hallottad, vagy olvastál róla.



Így van ez az utazással is. És mint minden más területen, minél többet utaztál, annál több tapasztalatod lesz. Még akkor is ha mindig ugyanoda utazol, tapasztaltabb leszel, mint aki sohasem, vagy egyszer utazol el erre a bizonyos helyre.


Az utazás során szerzett tapasztalat ezért sohasem helyettesíthető az olvasás által szerzett ismerettel, mert a kettő között óriás a különbség. Remélem, a példák által érthető voltam.

febr. 2. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/23 A kérdező kommentje:
18: most csak a tapasztalat szó jelentését fejtegetted, de nem a kérdésre válaszoltál. Nem ált. definícióra voltam kíváncsi, hanem konkrétumokra. Láthatod, hogy más válaszoló első világban sokszor utazó embereket tapasztalatlannak tart.
febr. 2. 13:33
 20/23 anonim ***** válasza:
59%

Aki az első világban sokat utazik az az első világban rengeteg dolgot látott, ezen a téren tapasztalt, míg a harmadik világ országaiban tapasztalatlan. De azokat a szituációkat, amik utazásai során szembejönnek, mivel már százszor megcsinálta, gyorsabban felfogja, megoldja.

Például aki életében eddig sokat repült de csak fapadossal, az nagyon tapasztalt a diszkont légitársaságokkal való repülésben, de lehet, hogy sok mindenen meglepődik a legacy repüléssel kapcsolatban.

A Lufthansa/United egy pár éve pl. úgy szállítja be az embereket az USA-ból induló gépeibe a coachon, hogy soronként. Például először a hátsó sorokat tölti fel. Logikus, nem? Hányszor van, hogy őnagysága megerkezik a 17. sorhoz és onnan már ráér pakolászni. A sor meg áll, várva, hogy eljussanak a gép végébe.

Bemondja a kishölgy, hogy most1a 27-37 sorokban ülők kezdjék meg a beszállást. Odafordul hozzám egy kb. 30-as csaj, azt kérdi angolul: ezek milyen számok? az életkorunk? Hát hogyne drága! Az életkorunk, mi más lenne. A fiataloké a jövő. A szép új.

Szetinted ő tapasztalt utazó?

Az Air France/Delta pedig zónázik. Ha látnád nyelveket nem beszélő utastársainkat milyen lendülettel megindulnak az első jelre amikor a boarding megindul a kisgyerekesekkel, tolókocsisokkal, veteránokkal majd business classal, hogy aztán visszaküldjék őket az 5-ös zóna sor végére, mert oda van nyomtatva a a beszállókártyájukra, hogy ZONE5. És nem értik. Ki van táblázva minden zóna sora. Rajta van a jegyén a zónája. Nem érti. Szerinted tapasztalt utazó?

Ül a gépen, hátrab*ssza az üléstámláját. Mindig, minden távolsági gépen 1-1,5 óra múlva hozzák az első étkezést. Nem lehetne a hanyattfekvéssel megvárni a kajálás végét? Vagy amikor a te göngyölegedet összeszedték, de a mögötted ülőét még nem, a tálcaján ott a maradék, ne vágd már hátra az ülést, hogy minden az ölében landoljon. Tapasztalt, mi?

Ne akkor állj fel a klotyóra, mikor tolják a kocsit úgysem fogsz elférni, atomtudós, te.

Autót bérelsz, de csak az ár számít, aztán csodálkozol, hogy egyetlen szakadt ablaktörlőjű tragacs vár, míg az ismerősöd azt mondta, hogy válogathatott a kocsik között. Ja kérem ő az Alamonál foglalt! Tapasztalatnak számít-e, hogy tudod eleve kinél kell bérelni, ha konkrét igényeid vannak.

Ha nem bírod a marcsi szagot a szállásodon, tudod-e, hogy milyen moteleket kell elkerülnöd, akkor is ha olcsó? Tudod-e, hogy az adott metropolitan területen érdemes-e útdíj bizbaszt is kérni az autódba vagy inkább kéred a gpst, hogy kerülje a fizetős utakat?

Millió dolog van, ami megkönnyíti, felgyorsítja a létezésednek azt a részét amit a legjobban rühellsz, magát az odajutást.

Persze, hogy sokat nyersz azzal, ha nem ott kell életedben először megszülnöd a megoldást az újkapu előtt, hanem már van tapasztalatod. Ha korábban sok utazási tapasztalatot szereztél, még a számodra teljesen meglepő helyzeteket is gyorsabban fogod megoldani mint aki alig mozdul ki a komfortzónájából

febr. 3. 04:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!