A családotokban mennyire él még a kiskarácsony-nagykarácsony szokása?
Eredetileg a karácsony nyolcnapos ünnep, csakúgy, mint az összes nagyobb keresztény ünnep. Eredetileg a zsidó szokásokból jön ez a fajta nyolc nap plusz előeste felosztás, mivel ott is nyolcnaposak a különböző fontosabb ünnepek (pl.: pészah, sávuót, szukkót, de nem zarándokünnepek közül például a hanuka is). A népszokásokban a mai napig él a nyolcnapos felosztás több ünnepnél, hisz a húsvét utáni vasárnapon például sok vidéki családnál a mai napig szokás a komatálazás. Karácsonykor (ami nyilván most aktuális) pedig a jól ismert Kiskarácsony-nagykarácsony című dalunk utal erre a felosztásra, ugyanis a magyar népszokásokban gyakran hívták újév napját (I. 1.) ebből az aspektusból nézve kiskarácsonynak, hiszen nagykarácsony XII. 25-én volt.
Nálatok mennyire él még a népi megnevezés? Szoktatok még néha így nevezni január 1-ét? Meddig tart a családotokban a karácsony?
Semennyire. Bp-n születtem, soha nem hallottam a kiskarácsony-nagykarácsonyról (csak arról, hogy Kodály gyűjtötte a népdalt).
Ráadásul a 60-as években nem nagyon volt divatban a karácsonyt vallási ünnepként emlegetni, mert a Télapó hozta az ajándékot és nem a Jézuska. És nekünk nem voltak adventi vasárnapok meg koszorúk, hanem ezüstvasárnap meg aranyvasárnap.
Csak 24-én van karácsonyi hangulatunk, meg előtte már novembertől várakozás, tervezgetés, hangolódás. Karácsony igazi napjáig már nem tart ki a hangulat, előre "elhasználjuk". Nálunk ez van.
A kiskarácsony-nagykarácsony kifejezés csak a dalból volt ismerős, nem tudtam a jelentését.
Én is pesti vagyok, de "régimódi", szeretem a hagyományokat, így a kifejezést ismerem (de nem nevezzük így).
Mi adventtel kezdjük a készülődést a karácsonyra, nem "használódik el" az ünnepre. Tartjuk az újévi szokásokat is, vízkeresztet is stb. A fa kivételével a többi díszt és dekort vízkeresztkor vesszük le, a család kívánságára a fa még egy ideig marad. (Idén 15-én viszik el a fát, addig lesz meg)
Nem ismert ez az én családomban, az öregek között sem.
A karácsonyi ünnepkör nálunk január 6-ig, Vízkeresztig tart, ekkor szedjük le a fát.
A karácsony nyolcadának- azaz, hogy 8 napig ünnepeljük a karácsonyt - igazából csak liturgikus szempontból van jelentősége nálunk (katolikusoknál).
Nálunk a 4. válaszolóékhoz hasonló a karácsony, mi is alapvetően ehhez a táborhoz tartozunk. A családom egy része katolikus, egy másik része kálvinista/protestáns, de vannak keleti és erdélyi gyökereink, illetve vannak a családban deisták/panenteisták is. Tehát alapvetően hívő család vagyunk, többé-kevésbé vallásosak is vagyunk, de nem mindenki erősen gyakorló.
Nálunk a karácsonyi időszak adventtel kezdődik, készítünk is adventi koszorút, éjjelenként meggyújtunk egy-egy gyertyát, de ilyenkor nálunk nincs semmiféle ünneplés. Még dec. 24-én nappal sem igazán, akkor csak készülődünk. A valódi, nagy ünnep dec. 25-26-án van nálunk is, de a karácsonyi ünnepi hangulat még eltart egy hétig, kicsit össze is csúszik az újévvel, szóval ilyen szempontból nálunk még él valamennyire a hagyomány, szokás. Nagyszülők szokták is néha-néha kiskarácsonynak is nevezni január 1-ét, de mi is szinte mindig újévnek hívjuk. Az viszont tény, hogy már nálunk sem az az igazi nyolc napon át ünnepeljük típusú örömünnep van, az csak az első két napra korlátozódik, de a karácsonyi feeling még él, pláne, hogy szinte mindenki szabadságon vagy szüneten van az év ezen időszakában, plusz a karácsonyi ételek és a maradékok is kitartanak egy darabig, szóval főzni sem nagyon kell "hétköznapit", plusz a karácsonyfa is még szép friss, a dekoráció is csak nemrég került fel. A díszek közül valami vízkeresztkor, valami gyertyaszentelőkor távozik.
Mentek a zöld pipák! :-)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!