Miért lett divat ez az "Áldott Karácsonyt!"-ozás?
5-10 éve még senkitől nem láttam/hallottam. Akkor mindig boldog volt a karácsonyi kívánság. Most meg áldott. Mintha kötelezőcé tették volna, hogy így írják/mondják (nyilván nem, csak kb minden második kívánság áldott).
Ugyanez az esztendőzés. Mintha kötelező lenne az évet esztendőnek hívni.
#11.
2011-es felmérés szerint az emberek 54%-a keresztény és vagy az ország negyede nem válaszolt, valószínűleg az ő nagy részük is valamelyik keresztény irányzat követője.
A fenyőünnep egészen a rendszerváltásig volt. Iskolákban elvben Kádár alatt is sokáig tilos volt a karácsony szó használata, azonban ezt mégsem tartotta be senki és nem is honosodott meg a nyelvben. Viszont a "boldogozás" igen.
Mondjuk azért 30 évvel a rendszerváltás után, mert ennyi időre volt szükség elegendően nagy létszámú generációk felcseperedéséhez. Nyilván nem fogja az "áldott" szót használni egyik napról a másikra, egy rendszerváltáskor 40 éves ember, mert szinte az egész életét abban a rendszerben élte, amiben még a történelemórákon is csak sunnyogva és a lehető legnegatívabb színben feltüntetve lehetett megemlíteni, hogy egyáltalán éltek vallásalapítók és vannak vallások, ha egyáltalán a tanár volt olyan kockázatvállaló, hogy megemlítse. Egész életében azt hallotta a médiából, oktatásból, oviból, munkahelyről, mindenhonnan, hogy boldog. A fiatalok között egyébként valamivel több a vallásos, pont ez miatt.
Az, hogy hány templom van pedig nem a hívek számával függ össze. Tudod a CCCP-ben a többség vallásos volt, úgy is, hogy tiltották a templomok, mecsetek, zsinagógák, szentélyek, sztúpák építését egy időben. Egyébként nem tudom, hogy te hol élsz, de rengeteg templom van Magyarországon. Alig van pár falu, ahol nincs és minden városrészben, legalább 2-3 van.
#13.
Az angol "Merry Christmas" is eredetileg áldottat jelentett, csak annyira meghonosodott a nyelvben, hogy mindenki ezt használja. Hasonlóan volt a német frohe szó is. Eredetileg áldottat jelentett, csak meghonosodott és nagyon bután hangozna a "Glücklich Weihnachten".
Miért lenne szégyen egy vallási ünnep alkalmából, vallási köszöntést használni? Amúgy köszi, hogy nekik megengeded, hogy úgy köszöntsék az embereket, ahogy akarják... Miért baj, ha egy vallási ünnepet a valláshoz kapcsolnak a médiában? Miért ne vetíthetnének Jézus születéséről, életéről szóló filmeket is a többi mellett karácsonykor?
#15.
Khm... Amúgy a szeretet miért is kell megünnepelni? Vagy azt, hogy együtt van a család miért is? Csak nem azért, mert az év többi napján a nyomorult társadalom leejti, hogy mi van nemhogy a távoli, hanem a követlen családjával? Érdekes, hogy ennyire világiasítani csak azokat a vallási szokásokat szokták, amelyek kellemesek a társadalom számára. Mondjuk megnézném, ahogy világiasítják az adventet, a nagyböjtöt vagy más kultúrkörben mondjuk a ramadánt...
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!