Miért lett divat ez az "Áldott Karácsonyt!"-ozás?
5-10 éve még senkitől nem láttam/hallottam. Akkor mindig boldog volt a karácsonyi kívánság. Most meg áldott. Mintha kötelezőcé tették volna, hogy így írják/mondják (nyilván nem, csak kb minden második kívánság áldott).
Ugyanez az esztendőzés. Mintha kötelező lenne az évet esztendőnek hívni.
Szerintem történelmi okai vannak. A múlt században az állami antiteizmus rühellte az vallásokkal együtt azok ünnepeit is. Először megpróbálták kiölni őket teljesen a társadalomból, de az nem ment, mivel a világi ünnepeik, amik igazából semmiről sem szóltak, senkinek sem kellettek, mert se hagyományok, se lelkiség nem jellemezte őket. Végül arra jutottak, hogy a legszimbolikusabb ünnepeket lecsonkítják és vallástalanná teszik őket. Így jött hát a fenyőünnep, meg a szeretetünnep, az ajándékozásünnep, meg a bánat tudja még mik. Természetesen az áldott szót sem engedhették meg maguknak, így tehát ezt is lecserélték a boldogra. Innentől kezdve ez ment az ovikban, oktatási intézményekben, munkahelyeken, boltokban, médiában, mindenhol. Aztán berögződött, még akkor is, ha a fenyőünnep annyira nem ivódott bele a köznyelvbe. Aztán ma már egyre több a fiatal és egyre kevesebb az, aki még a régi rendszerben élte le szinte a teljes életét. Aztán szép lassan visszaállt.
Az esztendő az számomra kicsit népiesebb. Ha valaki ezt szeretné használni, az nem annyira nagyon "kötelezőt" mondja. Legalábbis én így használom.
#9.
Szerintem is hasonló lehet az ok. De lehet, hogy pusztán a nyelv változott és hol ez, hol az a többször elhangzó.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!