Kezdőoldal » Ünnepek » Karácsony » Miért vízkeresztkor kell...

Miért vízkeresztkor kell lebontani a karácsonyfát? Hogy függ össze a kettő?

Figyelt kérdés
2020. okt. 12. 11:45
 1/6 anonim ***** válasza:
90%
Ha jól tudom, akkor kezdődik farsang.
2020. okt. 12. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
94%

Igen, a farsangi időszak kezdetét jelenti a vízkereszt. Amikor az ünnepélyes, meghitt időszakot felváltja a vidámság, mulatozás időszaka.

Na meg számos babona is kapcsolódik a vízkereszthez. Az egyik az, ezen a napon el kell engedni az óévet, és ünnepelni az újat, hogy ne hagyjon el a szerencse.


Na meg a legtöbb "eredeti" (tehát kivágott fenyő) karácsonyfa ilyenkorra már elkezdi hullatni a tűleveleit, és kezd kopaszodni.

És januárra már el is szokott fogyni az emberek többségénél a karácsonyi hangulat, így nincs értelme megtartani a fát, főleg, ha már kezd útban lenni.

2020. okt. 12. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
45%
sehogy, nem "kell" lebontani a fát. addig hagyod ameddig akarod
2020. okt. 12. 15:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
85%

#3

Igaz,nem kötelező akkor lebontani a fát,de a szokás ez.

2020. okt. 12. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
Nem kell elbontani a fát, sőt szerintem, akinek nem kicsi a háza, az nem is nagyon akkor szokta, legalább is, én nem ismerek olyat, akit nem zavar, de mégis pontban vízkeresztkor elbontja. Akkor bontod el, amikor jónak látod. Egyébként vízkereszt a napkeleti bölcsek ünnepe és ezzel lezárul a karácsonyi időszak, a vallás szerint (bár, ahova mi járunk templomba, ott meghagyják február elejéig) és a hagyományok szerint, viszont az emberekben, még ott van a "karácsonyi, újévi tudat" még tovább is.
2020. okt. 13. 17:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
87%

Január hatodikán, azaz vízkeresztkor ér véget a karácsonyi ünnepkör, és kezdődik el a farsangi időszak, amikor a meghittség helyébe a vidámság lép. A karácsonyfát tehát nemcsak azért kell leszedni, hogy ne lepjék el tűlevelek a szőnyeget, hanem azért is, mert ezzel a gesztussal kell elengedni az óévet és ünnepelni az újat, hogy el ne hagyjon a szerencse. Persze hamarabb sem jó megválni a fától. A viktoriánus korszakban úgy tartották, hogy ha hamarabb dobják ki a fát, balszerencsét hoz, ha meg vízkereszt éjjelén még fent vannak a díszek, akkor egész évben így kell maradnia. A 19. századig például február másodikáig, Gyertyaszentelő Boldogasszony napjáig megtartották a díszeket.


Régen azt mesélték a gyerekeknek, hogy azért nem szabad vízkereszt előtt lebontani a karácsonyfát, mert a napkeleti bölcsek január 6-án érkeztek meg Betlehembe a kis Jézushoz, és a feldíszített fa tetején a csillag a betlehemi csillagot jelképezi. Ha hamarabb leveszik a díszítést, a bölcsek nem találják meg az utat hozzá. Más hiedelmek szerint az örökzöldekben jó szellemek élnek, amelyek áldást hoznak a családra. Ha azonban nem dobták ki a fákat karácsony után, s adták vissza a természetnek, úgy abban az évben nem lesz jó a termés.

2020. okt. 18. 06:18
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!