Tényleg Húsvét hétfőn támadt fel Jézus Krisztus?
Jézus mondja, hogy három nap és három éjjel lészen a föld gyomrában, miként Jóna volt három nap és három éjjel a haléban.
Ám ezt nem úgy kell érteni, hogy teljes 72 órán keresztül, mert akkor valóban nem jön ki a "matek". Ez csupán egy hebraizmus. Ha p.o. a mi időszámításunk szerinti dec. 30-án egy uralkodó trónra lépett, akkor a mi időszámításunk szerinti következő január 2-án azt mondták volna, hogy ez uralkodásának második éve. Pedig csak négy napja uralkodott. Ez a keleti gondolkodás, ezt kell megérteni...
Persze. Idén végig is néztem.
Tavaly Maldívon voltunk és ezért lemaradtam a szenzációról.
#7.
Nagypéntek másnapja nagyszombat, harmadnapja pedig vasárnap.
Jézus halálának és feltámadásának idejét egészen konkrétan leírja a Biblia. A zsidók pészah nevű ünnepével volt egy időben. Régen a húsvétot ezzel egy időben ünnepelték, azonban később hozzáiktattak egy kisebb módosítást, hogy a húsvét vasárnapra essen mindig, és ne lehessen az, hogy mondjuk pénteken van húsvét, ha már az évben minden vasárnap a feltámadást ünneplik.
Szóval: igen, egyértelműen ebben az időszakban történt, ha nem is konkrétan ezen a napon, mivel eleve zavart okoz, hogy a zsidó naptár vagy a Gergely-naptár szerint akarod nézni, a vasárnapi hozzátoldás pedig még nagyobb zavart okoz. De a válasz: igen, ekkor történt. A pészahot amúgy a mai napig ünneplik a zsidók, ez számukra az Egyiptomból való kivonulás ünnepe, történelmileg egyébként nagyon ősi ünnep, a szimbolikáján jól látszik (lásd: bárány, ami a keresztény húsvéthoz is kötődik, sivatag, vándorlás, nomád sémitákra jellemző rituális véráldozat és a vér bajt távoltartó ereje) a régészek, néprajkutatók, történészek szerint, hogy feltehetőleg még a héberek/izraeliták letelepedése előtti időszakból származik, tehát alsó hangon is 3200-3400 éves, ami később, a letelepedés után/a félnomád életmódra váltás után földműveléssel kapcsolatos hálaadó tartalommal is bővült. Ez az ünnep ezen korok óta ekkor van, a dátuma nem változott. Az első tavaszi holdtölte, avagy a luniszoláris zsidó naptár szerint niszán hónap 14-től.
#8.
Szintén városi legenda, de mi, történészek arra vagyunk, hogy ezeket eloszlassuk bármennyire is könnyen megjegyezhetőek. A szaturnália SOHA nem volt dec. 25-én. A legkorábbi időszakban, nagyjából a köztársaság korában még dec. 16. volt a dátum csak. Aztán egyre jobban bővült, először három naposra, majd nyolc naposra, de dec. 23-nál soha nem tartott tovább. Annyira nem, hogy a kereszténység felvétele után a szaturnália világi ünneppé vállt és a korból származó naptárakban egyszerre szerepel a karácsony és a szaturnália. Dec. 25-én csak és kizárólag a Sol Invictus nevű ünnep volt, ami egy keletről érkezett misztériumvallás ünnepe volt. Feltehetőleg éppen amiatt került erre a dátumra a Sol Invictus, majd aztán a karácsony is, mivel ekkor nem volt semmilyen ünnep az igencsak zsúfolt római naptárban, a két vallás pedig amúgy is rivalizált a római vallás felváltásának szerepében. Bár a folyamat és a korszak elég bonyolult volt, így ez csak egy és nagyon leegyszerűsített szempont volt.
#Kérdező:
A pészah valóbban egy zsidó ünnep volt, ugyanakkor nem véletlenül kötődik hozzá a húsvét. A Bibliából ott is egyértelmű, hogy az első húsvét valóbban pészakhor történt, hogy Jézus egy pészahi széderesti vacsorát fogyasztott el nagycsütörtökön. A széder a pészah előestéje. Mindig az előestével kezdődnek a zsidó ünnepek is, ahogy amúgy a keresztények és a muszlimok is.
Szóval a kérdés már ott hibádzik, hogy senki nem ünnepli húsvéthétfőn a feltámadást (na jó, a keresztények az egyházi naptár szerint nyolc napig, egészen fehérvasárnapig ünneplik, de maga a főesemény húsvétvasárnap előestéjén és húsvétvasárnap történik), másrészt lehet hogy nem pont akkor történt, amikor idén a Gergely-naptár szerint húsvétvasárnap van, azonban az időszak ez. A korai keresztény korban az egyházatyák úgy döntöttek, hogy fontosabb, hogy vasárnap ünnepeljük a feltámadást (mint amúgy egész évben), minthogy hajszálpontosan a zsidó naptárhoz igazodva ünnepeljünk.
Ui.: Az előző válaszomon pontosítok, a szaturnália nem dec. 16-án volt eredetileg, hanem dec. 17-én. Késő van már... Dec. 16. csak az előkészületek ideje volt Rómában.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!