Kezdőoldal » Ünnepek » Húsvét » Idén (2024)re miért esik...

Idén (2024)re miért esik feltünően jóval későbbre húsvét mint mondjuk eddig?

Figyelt kérdés
azt vettem észre hogy az elmúlt pár évben mindig április eleje, közepe körül volt, most a google naptár szerint március 31re lesz...
2024. jan. 4. 13:27
1 2
 11/16 anonim ***** válasza:
93%
3-as, azaz Kérdező: teljesen jogos 2-es válaszoló kérdése, főleg, ha az 1-es választ is elolvasod.
2024. jan. 4. 21:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/16 anonim ***** válasza:
100%
Amúgy tényleg nem lehetett jól érteni a kérdést!
2024. jan. 4. 21:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/16 anonim ***** válasza:
100%
Pont hogy kimondottan korán lesz idén. Te mégis miről beszélsz?
2024. jan. 4. 23:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/16 anonim ***** válasza:
De 2024-ben korábbra inkább esik húsvét, mint eddig esett, nem?!
2024. jan. 14. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/16 Kései Sirató ***** válasza:
Érdekes, hogy mindig máskor van, mégis mindig vasárnapra esik. Ez akkor hogy lehet? Szökőév sincs mindig, de a húsvét az ha szökőév van, ha nem, úgyis vasárnap- hétfő. Ezt is tudjátok? Bocs, h itt kérdezek, de itt olyan jól képben van minden válaszoló, hátha az én kérdésemet is megválaszoljátok.
2024. febr. 1. 15:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/16 anonim ***** válasza:

#4.

Tavasszal nincs napforduló, tavasszal nap-éjegyenlőség van. Nem mindegy, mert a napforduló esetén vagy a nappal (nyári) vagy az éjszaka (téli) a leghosszabb, a nap-éjegyenlőségnél pedig a neve is mutatja, hogy mit takar.


#Kérdező:

Nem esett jóval korábbra, mint szokott. Csak húsvétvasárnap esett március utolsó napjára. Ez lazán benne van a "normálisban". A húsvét mozgó ünnep és akár eshetne legkorábban márc. 22-re is. Na, az tényleg nagyon korai. De eshetne legkésőbb ápr. 25-re, az meg szintén elég késői lenne. Több mit egy hónap az az időszak, amin belül mozog.


A húsvét számítása a luniszoláris zsidó naptárra jellemző metódust követi. Eredetileg a pészahhal együtt ünnepelték a húsvétot is. Ez a zsidó naptár szerint niszán hónap 14. Vagyis a Gergely-naptár szerint az első tavaszi holdtölte. Viszont már az ókorban úgy döntött az egyházatyák egy jelentős része, hogy fontosabb, hogy a húsvét minden évben vasárnapra essen és ne eshessen hétköznapra, mint hogy pontosan a zsidó pészahhal egy időben legyen, így hozzátoldották a vasárnapi dátumot. Eszerint a húsvét minden évben a tavaszi nap-éjegyenlőséget követő első holdtölte (vagyis telihold) utáni vasárnap az ezt követő hét nap pedig a fényes hét, ami fehérvasárnappal zárul. A fényes hét hétfője a húsvéthétfő. Ezt a dátumot a csillagászok, meteorológusok stb. ki tudják számítani. Idén ekkorra esett. Nincs benne semmi egyéb ok vagy megfontolás... 1500-2000 éve számolják a dolgot és minden évben máskorra esik. A pünkösd is eszerint mozog. Sőt, amíg a fogantatás napját és a karácsonyt nem fixálták le, addig voltak olyan ötletek is, hogy mivel bizonyos hagyományok szerint a próféták halálának és fogantatásának napja megegyezik, ezért a karácsony legyen kilenc hónappal a húsvét után.

2024. ápr. 4. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!