Kezdőoldal » Ünnepek » Húsvét » A húsvéti locsolkodás a...

A húsvéti locsolkodás a szexről szól?

Figyelt kérdés
Érdekes pont a férfiak "locsolnak" és a nők adnak cserébe tojást ami ugye egy petesejt...
2023. márc. 22. 08:56
1 2
 1/16 anonim válasza:
80%
Persze. Az egész húsvét a szaporodásról, illetve a megtermékenyítésről szól. Lényegében a keresztény egyház egy már létező pogány termékenységi ünnepet nevezett át húsvétnak. A húsvét mindig is a megtermékenyítésről szólt, vagy a termékennyé tételről.
2023. márc. 22. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
23%

Nem... Nem kell ennyire túlkombinálni. Egy legenda szerint a Jézus feltámadását hirdető asszonyokat vízzel locsolták le, mert azt hitték, hogy megbolondultak és így akarták őket elhallgattatni. Nagyjából innen ered. Persze van egy vicces, népi incselkedő vetülete is, ami a párválasztáshoz kapcsolódik, illetve a fiatal lányok szépségének megőrzése, kifejezése: "meglocsollak rózsavízzel, hogy ne hervadozzál".


"Lényegében a keresztény egyház egy már létező pogány termékenységi ünnepet nevezett át húsvétnak"

A keresztény húsvét a zsidó pészachból ered. Semmi köze a pogánysághoz. A húsvét egyházi (latin) neve "Pascha", egy az egyben a pészách szó átvétele. Az más kérdés, hogy a népnyelv egyes országokban mást használ, de ettől az ünnep nem lesz pogány eredetű.

2023. márc. 22. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
87%
Igen. A tojás, a nyúl, a locsolás, ezek mind a termékenység, a szexualitás szimbólumai. A kereszténységhez, Jézus feltámadásához nem sok közük van.
2023. márc. 22. 09:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim válasza:
79%

2-es: Az angol és a német elnevezés is a pogány gyökerekre utal (angolul ugye easter, németül pedig Ostern), mindkettő egy ősi germán istennőre, Ostara nevére vezethető vissza. Ostara ugyanakkor egy ősi kelta ünnep is, ez a nap-éj egyenlőség és főleg a magvetés ideje. Az emberek ekkor ünnepelték, hogy véget ért a sötétség, az ínséges időszak, újra zöldbe borul a világ, ki lehet menni a földekre elvetni a magokat. Megkezdődik a bőség időszaka. Ilyenkor azt az istennőt köszöntötték, aki termékennyé teszi a földeket, felébreszti mély álmából a természetet, esőt és napsütést hoz, hogy szépen növekedhessen a termés. Újra a fény veszi át a hatalmat a sötétség felett. Hogy a húsvét eredetileg termékenységi ünnepek idejére esett, az már sem a római, sem a zsidó hagyományokból nem élhető át közvetlenül. Ez a fiatalabb kulturális rétegekből, a germánok kultuszaiból öröklődött át Európában. Egy germán - talán termékenységet is jelképező - istennő volt Ostara, akinek a neve az angol Easter és a német Ostern (húsvét) szavakban is fennmaradt. Ünnepe éppen a tavaszi napéjegyenlőség környékére esett, akárcsak a húsvét. A húsvéti nyúl szimbóluma sem a zsidó pészachból vagy a római színházból ered, hanem német nyelvterületen jelent meg a középkorban Európában. Hogy kapcsolódik-e a nyúl, mint jelkép az ősi Ostarához, nem bizonyított - Ostarához inkább a tojás szimbóluma kötődik.


A villő, illetve a villőfa szalagokkal, hajkötőkkel, kendőkkel feldíszített ág vagy bot volt. Ezt a lányok díszítették fel hajkötővel, keszkenyővel, szalagokkal, majd ők is hordozták. A néphit varázserővel ruházta fel a villőfát, termékenyítő és gyógyító hatást tulajdonít neki - Jókai Mária szerint. A virágvasárnapi villőfa mágikus ereje a szaporodást és az apróállatok fejlődését segítette leginkább. A villőfáról letört ággal a gazdasszonyok megveregették a villőző lányok farát és a következőt mondták: "Mind firjhez menjetek!" vagy "Mind felkurvujjatok!"

2023. márc. 22. 09:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:
100%

#4

Azért az érdemes tisztázni, hogy "Ostara" egy modern elnevezése a neopogány nap-éj egyenlőségnek, valamint a kelták nem ünnepelték a nap-éj egyenlőségeket (igen a wikipédia sokszor tartalmaz téves infókat). Tehát a neopogányság nem összekeverendö a történelmi pogánysággal.

2023. márc. 22. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim válasza:
84%
5-ös nem is wikiről másoltam,de ez az általánosan elterjedt nézet.
2023. márc. 22. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
73%

Én biztos vagyok benne, hogy a keresztények vettek át dolgokat a pogányoktól. A disznószentelés magyarországon például 100% nem Bibliai eredetű.

De nem kell túlmagyarázni. Tudjuk jól mikor van a páska ünnepe a zsidók szerint, tudjuk jól Jézust a páska (pészách) ünnepen feszítették keresztre. Az első keresztények zsidók voltak, így mind a karácsonyt a hanukából mind a húsvétot a páskából hozták, és nem az észak- germániai poganyoktól loptak akiket nem vették emberszámba se. Babonáknak hitték a hiedelmeket, szándékosan nem építették volna be.

Az, hogy hogyan kerül bele az elnevezésbe különböző nyelveken bizonyos volt pogány ünnepek nevei az más kérdés. Az már nyelvészet, de a magyarban a húsvét a nagyböjt végét jelzi.

Érdekes Izlandon amit pogány vikingek hoztak létre a húsvét neve Páska. A húsvétnak zsidó eredete van nem sok köze van a poganyokhoz, a dátumok az véletlen egybeesés.

2023. márc. 22. 11:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim válasza:
77%
Xd 😂
2023. márc. 22. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
75%

Igen,locsolkodni annyit jelent,szívesen öntené rád a nedveit.

Te vagy az ki nekem maradt,

meglocsollak dőljél hanyatt.

2023. márc. 22. 16:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:
16%
Régen a nők is locsolkodtak csak ez a szokás kikopott.
2023. márc. 22. 16:43
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!