Mióta terjedt el ennyire, már-már babonásan, hogy vízkeresztkor kell leszedni a karácsonyfát és a díszeket? A gyertyaszentelői szokás hova lett?
Régebben egy másik dátum is létezett: gyertyaszentelő ünnepe, mivel úgy gondolták a régiek, hogy akkor szentelik a gyertyákat, amik vezetnek minket a karácsonyi ünnepkörből a húsvétiba. Plusz gyertyaszentelő eredetileg még a karácsonyi időszaknak is a része volt a katolikus és protestáns liturgikus reformok előtt, hisz valójában ez az utolsó ünnep, amikor Jézus gyermekként jelenik meg az egyházi évben az ünnepek alatt (az egyházi év advent első vasárnapjával indul, így legközelebb már csak a következő egyházi évben jelenik meg csecsemőként vagy gyermekként). Emellett a néphagyományban az utolsó valódi téli ünnep gyertyaszentelő volt, utána már a farsangfarkai és húshagyókeddi mulatozásoké volt a főszerep, nem véletlen, hogy Valentin-nap is ezen időszakra esik, hisz sok lagzit ilyenkor tartottak: már nem volt karácsony-újév-vízkereszt - ami nagy ünnepségsorozat volt a régieknél -, ugyanakkor a nagyböjt előtt meg kellett ejteni, hisz böjt alatt tilos volt mulatozni.
Ilyen hagyomány volt Magyarországon és külföldön is:
Régen a karácsonyfa a tisztaszobában állt, ahol nem nagyon fűtöttek, ahogy a templomokban sem.
Ma viszont, hogy fűtünk a nappalinkban, megjelentek a nordmann és egyéb nem hullajtós fenyők, szóval nem hinném, hogy ez lenne az ok.
#2.
Ez csak a viktoriánus kor találmánya. Előtte a gyertyaszentelő hagyományosabb volt: [link]
Őszintén nevetségesnek tartom, hogy babonásan ehhez ragaszkodunk, aki nem szedi le jan. 6-án, az lusta, annak fényében, hogy nagyon ősi szokás, hogy tovább fenntartsák.
Másrészt a liturgikus év szempontjából régen gyertyaszentelővel ért véget a karácsonyi ünnepkör.
Ne akarj már ennyire megfelelni másnak. Nincs ilyen, hogy mikor "kell".
Nekünk egyszer márciusig megvolt a fa. Addig hagyd meg amíg tetszik, más véleménye le van szarva.
Ez mindig is igy volt, kerdezo, hogy januar 6-an kell kell a fat leszedni.
Mi mindig igy csinaltuk itthon iskolaban, mindenhol a munkahelyen is.
#9.
Miért állítod, hogy "mindig is így" volt, ha a családod legidősebb élő tagjai is max. az előző évszázadban születtek? A modern, urbanizált munkahely és az iskola, meg nem egy túl autentikus hely, különösen, hogy általában szükséges a hely ezeken a helyeken. Még ha valami évszázadokra visszamenő, erős karácsonyfa-állítási hagyománnyal rendelkező céhben vagy manufaktúrában dolgoznál, akkor lenne legitim azt mondani, hogy "Ez mindig is igy volt".
Mi van, ha azt mondom, hogy Magyarországon csak nagyon későn jelent meg a karácsonyfa, de úgy amblock, a világban is egy újkorban kialakult hagyomány, bár középkori gyökerei vannak. Szóval az emberiség megjelenése óta sokszor annyi ideig még felállítani sem volt szokás a karácsonyfát semmikor, nemhogy elbontani, mint amennyi ideje ismerjük ezt a fajta, ma ismert dekorációt. Eredetileg amúgy szenteste állították, Ádám és Éva névnapján és gyertyaszentelőig fennhagyták. A zsinatok, meg a halom reform előtt addig tartott a karácsonyi, előtte meg a vízkereszti időszak. De a néphagyományban a mai napig erős, éppen emiatt tartják fenn több templomban, meg hagyományos falusi házban.
Utolsó kérdés: https://www.youtube.com/watch?v=VwF6vGwyb0U
#6.
Igen, csak engem rendkívül bosszant, ha már beszólogat, hogy lusta vagyok még leszedni is. Ahogy pedig említettem: semmi okot ne látok rá, hogy csak 12 napig álljon, a faluban, ahonnét jöttünk, mindig február 2. volt a megszokott dátum.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!