Van olyan felekezet, ami a mai napig ma ünnepli a karácsonyt?
A korai kereszténységben szép sorban alakultak ki az ünnepek, először a vasárnap, majd a húsvét és a pünkösd (ezek még zsidókeresztények körében, nagyon korán jöttek létre), majd a vízkereszt, a gyertyaszentelő és csak ezt követően a karácsony. A húsvét dátumában nem volt kérdés, mivel a zsidó naptár szerint számoljuk a mai napig, plusz még egy vasárnapi hozzátoldás. A pünkösdnél szintén nem volt kérdés, mivel azt is a zsidó naptár szerint számoljuk. Karácsony tekintete érdekesebb, mivel erről nem nagyon ad támpontot a Biblia, csak néhány kisebb utalást (pl.: Zakariás áldozatot mutatott be papként a templomban, 9 hónappal Keresztelő Szt. János születése előtt, aki félévvel Jézus előtt született). Sokan a mozgó héber naptár kopt naptárhoz való korrekciójával ünnepelték a húsvétra 9 hónapot rászámolva, ugyanis úgy hitték, hogy a halálának és a fogantatásának a napja megegyezett. Ez jan. 06. volt, amikor a keresztséget, a három bölcset és a kánai mennyegzőt is ünnepelték. Később megjött az igény egy külön karácsonyi ünnepre is, aminek a pontos dátumát nem tudták, így rengeteg dátumon ünnepelték közösségenként (pl.: jan. 06., jan. 07., jan. 10., márc. 25., ápr. 06., máj. 20., máj. 25., a zsidó szukkot dátuma, nov. 25. és dec. 25.). Ebből a négy legmeghatározóbb időpont a januári, a márciusi, a májusi és a decemberi volt korai keresztény szerzők, egyházatyák korai írásai alapján. Többen úgy gondolták, hogy Jézus kereszthalála, vagyis pészah Jézus halálának évében márc. 25-re, vagy ápr. 06-ra esett, ami vagy a születéssel, vagy a fogantatással volt egy napon. A korai keresztények közül rengetegen ekkor ünnepeltek. Végül a kereszténység elfogadását követően Nagy Konstantin császár a decemberi javaslatot fogadta el, egyetemesítette és véglegesítette, mivel ez sok kultúrában megbecsült, ünnepi időszak volt.
DE, nem mindenhol ekkor van mégsem a karácsony. Az örmény ortodoxok például január 06-án ünneplik továbbra is a vízkereszttel együtt.
Van olyan ország, felekezet, ahol a mai napig márc. 25. karácsony? És olyan, ahol május, vagy bármelyik másik a felsoroltak közül?
Nem tudok róla és nem is hiszem
Karácsony ünnepe- legalább is, amit mi december 25-én tartunk - az igazából eredetileg három ünnep. Az ünnep neve: epifánia, azaz Urunk megjelenése. Ez a három ünnep pedig Krisztus születése (egyben a napkeleti bölcsek hódolata), Krisztus megkeresztelkedése és az elsö csodája a kánai menyegzőn. Később ez a három ünnep szétvált, most külön ünnepeljük (a latin kereszténységben). De valahol mindhárom ünnep Krisztus istenségének a megnyilvánulásáról szól.
A mai ünnep, tény hogy Krisztus megtestesülése (ugyebár nem a születésétől van köztünk, hanem a fogantatásától), de mégis csak inkább Mária-ünnep.
"Nincs legalábbis keresztény nincs"
Nem kereszténynek pedig karácsony sincs.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!