Milyen érzéssel tölt el, hogy vége az téli ünnepek időszakának, és jönnek újra a szürke hétköznapok?
Direkt vártam jan. 07-ig, mivel vannak ortodox keleti keresztény ismerőseim is, akik tegnap ünnepelték a karácsonyt, így már mindenki túl van mindenen. Már megvolt a vízkereszt is, ami lezárta karácsonyi időszakot, illetve a karácsonyi ünnepkört is. Elmúlt az újév is. Eszegetjük az utolsó szem ünnepi sütiket, és a megmaradt ételeket. A fehér, a karácsony ünnepi színét viselő nagy gyertya, illetve az adventi koszorú már nem nagyon gyullad fel. Ma van a téli szünet utolsó napja a fiataloknak, a felnőtt családtagok közül valaki már eddig is dolgozott, de a következő héten mindenki visszavonul már a dolgos hétköznapokba. Jön a január, illetve a február, az év talán legszürkébb időszaka. Hónak bottal se üthetjük a nyomát, de azért mégis ez a leghidegebb hónap. Papiron a régiek űzték a telet, de nem igen hallgat az a szép szóra. Megint jönnek a korai kelések, sietés mindenhova, stressz stb. Hasonló, mint amikor vége a nyárnak. Ha a húsvétnak/pünkösdnek van vége, az annyira nem nagy gond, mivel utána jön a nyaralós szezon, lesz valami hangulat. De ilyenkor... Semmi. A modern ember el is felejtett ünnepelni...
Mondjuk ebben azért van pozitív is: új esztendő, új lehetőségek, megmutathatjuk a világnak, hogy mire vagyunk képesek idén is. Mindegy, hamarosan nagyböjt, akkor meg már a húsvétra készülünk, addig meg csak lesz néhány pont, ami színesíti az időszakot.
Milyen gondolatok vannak most a fejetekben? Milyen érzés fog el titeket ilyenkor?
#9.
Mikor jön a tavasz? Az Időkép Facebook-oldalán kirakták dec. 21-én, hogy akkor volt a nap-éjegyenlőség, erre sok birka juhézni kezdett a kommenekben, hogy jön a tavasz, és már készül a kerti öntözgetésre, meg sütkérezésre, és hogy milyen jó, ő már készülődik a tavaszra és a nyárra... XD (Félreértés ne essék, nem hozzád akarom őket hasonlítani.)
Dec. 21. a csillagászati tél kezdete, most jön csak igazán a tél. Január a leghidegebb hónapunk, és még utána ott van a szintén téli február, meg a naptáron kívül minden szempontból téli március első fele. Márc. 15. még általában egy kutya a téllel, bár az már azért jó, mert nagyböjt van, és készülődünk a húsvétra. A Julianus-naptár legnagyobb előnye az volt, hogy sokkal jobban igazodott az évszakokhoz. 13 nap az eltérés a Gergely-naptár és a Julianus-naptár között, és nagyságrendileg ennyi idő minden évszak elejéből a mi naptárunk szerint pont ugyanolyan, mint az azt megelőző évszak. Persze nyilván nem egy csettintésről van szó, ott is van egy pár hetes átmenet, de nem annyira hosszú, mint a Gergely-naptárban.
#11
Én arra próbáltam volna reflektálni, hogy akármilyen is lesz a január-március, de közeledünk a meleg felé.:) Ugyan még nincs itt a tél közepe, és valóban kell még párat aludni a 20 fokokig, de így is közelebb vagyunk, mint mondjuk októberben.
#11.
Nap-éjegyenlőség... Elment már az eszem... Napforduló. Mikor egyenlő most a nappal, meg az éjszaka? XD
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!