Milyen szabályokat és etikettet érdemes tudni az esküvőről?
Általában a meghívón szokott lenni program, ez nyújt némi támpontot. Ha nincs ilyen, érdemes az ifjú pártol, a szüleiktől vagy más rokonoktól barátoktól érdeklődni.
Az alapvető programpontok a következők, de ezeknek nem mindegyike van minden lagzin:
- érkezés: általában szokott lenni valamilyen gyülekezés ezen a vőfély és az ifjú pár szülei köszöntik a vendégeket, általában van valami harapnivaló (pogácsa, szendvics jellegűre gondolj), illetve van, aki már itt megkezdi az italozást
- templomi szertartás: ez sokszor a templomban van, de néha a pap/tiszteletes a lagzi helyszínére is kimegy. Ha nem vallásos a pár, akkor ez kimarad
- polgári szertartás: ez általában a polgármesteri hivatalban vagy annak egy erre a célra kijelölt épületében történik, de az anyakönyvvezető is van, hogy kimegy a lagzi helyszínére. Néhány párnál ez nincs, ha volt templomi esküvő (ez jogilag kötelező, de néhány pár nem akar két szertartást, így ezt megoldják külön 2 tanuval).
- Fotózás: igazából ez bármikor lehet, általában a szertartások után közvetlenül szokott lenni. Ilyenkor lehet az ifjú párral fotózkodni
- Az ifjú pár első tánca: bemutatnak egy táncot, amivel készültek. Utána általában fel lehet kérni őket.
- Ajándékok átadása
- Beszédek: a vőfély, az örömszülők, az ifjú pár szokott beszédet mondani, néha van videóvetítés, egyebek
- Vacsora
- Menyasszonytánc: itt az emberek pénzt adnak, cserébe felkérhetik a menyasszonyt (ritkábban az ifjú párt táncra). Van, ahol közeli rokonoknak illik legalább kétszer menni (és kétszer perkálni).
- Tánc, szabad szórakozás
- Éjfeli vacsora
Amiket mindenképpen érdemes előre megkérdezned:
- Szállás: ált. az ifjú pár intézi, az változó, hogy a vendégek maguknak fizetik vagy az ifjú pár állja. De az is előfordul (főleg ha a rokonság nagy része helyben lakik), hogy a szállást magadnak kell intézni.
- Helyszínek és a mozgás közöttük: van, hogy a pár bérel sofőrt és kisbuszt hogy a vendégek könnyen eljussanak egyik helyszínről a másikra, de van, hogy neked kell megoldani. Ha nincs szállás, akkor néha szoktak sofőrt bérelni arra is, hogy a vendégeket éjjel hazavigye. Ezt mindenképpen fontos tudnod, főleg ha nincs kocsid vagy van, de szeretnél alkoholt fogyasztani.
- Ajándékok: vár a pár tárgyi ajándékot vagy csak borítékot? Néha ha tárgyi ajándékot várnak, akkor van egy lista, amiből lehet válogatni, hogy ne kapjanak szükségtelen dolgokat. Mostanában egyre gyakoribb, hogy csak pénzt adnak. Ezzel kapcsolatban hüvelykujj-szabály, hogy illik annyit adni, amennyibe az esküvő rad eső része került nekik. Tehát ha ok fizetik a szállást, akkor többet, ilyesmik. Nyilván a pénztárcádhoz mérten és attól függően hogy mennyire vagy közeli rokon/barát.
- Lesz-e menyasszonytánc: ha igen, legyen nálad legalább egy bankó erre a célra. Ha nincs menyasszonytánc, illik az arra szánt összeget beépíteni a nászajándékba.
#6-os válaszolónak: úgy, hogy az örömapa bevitt minket. Az ő rokonságához tartozunk, de nem tudtuk, hogy az ő vidékükön ez a szokás, nem szóltak előre. Mi viszont szóltunk, hogy ez a helyzet, de akkor is kellemetlen volt, ha nem a mi hibánk volt a dolog.
Mifelénk tortát sem kell vinni, nem szokás, így azzal sem készültünk. Tudod: ahány ház, annyi szokás :)
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!