Miért nem egységes az anyák napja és az apák napja a világ minden részén?
Az édesanyák, illetve az anyaság megünneplése nem annyira új dolog, mint amilyennek elsőre tűnik. Régebben is voltak hasonló jellegű ünnepek, csak azoknak általában vallási vonatkozásaik is voltak. Például az ókori, hellén görögök is megünnepelték Rheát, aki a mitológiájukban az istenségek anyja volt, és ebből jött később, hogy valamilyen szinten az emberi anyaságot is ünnepelték. A kereszténységben is voltak hasonló jellegű ünnepek, amelyek általában Máriához kapcsolódtak (Magyarországon például gyümölcsoltó boldogasszony volt egy ilyen ünnep). De sok más kultúrában, vallásban is jelen volt a témák közelsége miatt kialakult "anyaünnep".
A 20. század elején pont az volt a cél, hogy egy egységes, kimondott, független ünnepet hozzanak létre, amikor az édesanyákat ünneplik. Később ennek mintájára jött létre az apák napja is.
Akkor mégis miért van az, hogy velünk szomszédos országokban is sok helyen más időpontban tartják? Miért nem szabnak meg egy egységes dátumot, amit minden ország elismer a világon? Tekintve, hogy világi ünnep, még az eltérő naptár sem okozhatna gondot, hisz manapság már a világi életben mindenütt a Gergely-naptárat használják. Lehetne olyan, mint mondjuk az újév. Mindenhol ugyanakkor ünneplik.
Mert az anyák napja nem dátumra megy - ha hét közepén lenne, nem sokan tudnának elmenni az anyjukhoz, nem mindenki a szomszéd utcában lakik.
Mellesleg egyáltalán nem igaz, hogy mindenhol a Gergely-naptárat használják.
#1.
Dehogynem. Polgári, világi célra mindenhol azt használják. Aztán vallásilag és kulturálisan persze, sok helyen van holdnaptár, Julianus-naptár, muszlim naptár, zsidó naptár, perzsa naptár, egyiptomi naptár, indián naptár stb., de ezeket nem használják a hétköznapokban.
Meg lehetne határozni akár azt is, hogy mindenhol legyen X hónap Y. napja, de mégis van ahol fél év múlva lesz csak és olyan is, ahol már elmúlt.
Elvileg meg van határozva, hogy május elsö vasárnapja - csak van, ahol a legelsö vasárnapot értik ez alatt, meg van, ahol az elsö egész hét végén lévö vasárnapot.
Olyanról még nem hallottam, hogy fél év múlva lenne vagy már elmúlt volna, de ha léteznek, akkor azok az adott terület kulturális hagyományaival vannak összefüggésben.
Olyan meg nem lehetséges, hogy egy ünnepet kötelezövé tegyenek, minden egyes állam saját maga dönti el, mit ünnepelnek és mit nem. (Az új évet sem mindenhol január 1-én ünneplik, csak a keresztény kultúrkörhöz tartozó államokban!)
#5.
Dehogynem. Mindenhol január 01. munkaszüneti nap és ünnep. Az más kérdés, hogy megtartják emellett az régebben használatos naptár szerinti újévet is.
"Dehogynem. Polgári, világi célra mindenhol azt használják. "
Nem, nem igazán. Maximum annyi mondható el, hogy a legtöbb helyrn. Pl se Iránban, se Afganisztánban, se Nepálban, se Thaiföldön nem a Gergely naptár a hivatalos.
"Dehogynem. Mindenhol január 01. munkaszüneti nap és ünnep. Az más kérdés, hogy megtartják emellett az régebben használatos naptár szerinti újévet is."
Ez sok helyen fordítva igaz. Például Kínában a Holdújév az ország hivatalos újévi ünnepe, és a január 1 az, amit emellett még azért szintén megtartanak.
#7.
A hivatalos helyeken akkor is azt használják.
Ugyanazt írtad le, amit én.
Miért kellene, hogy egységes legyen? Miért nem lehet - szerinted - egy nemzetnek máskor az anyák napját ünnepelni? Mondjuk 300 évvel ezelőtt Indonéziában kitalálták, hogy decemberben legyen, aztán jött a nyugati világ és kötelezik őket, hogy májusban legyen? Vagy, ahol mondjuk május 5-én nemzeti ünnep van, és pont vasárnapra esik az egyik évben, akkor a nemzeti ünnepet el kellene halasztaniuk, mert Pistike Magyarországon ezen hisztizik?
Miért ne lehetne BÁRMELYIK ország szabad döntése, hogy mikor ünneplik?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!