Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi a leggyanúsabb része a...

Mi a leggyanúsabb része a "holdraszállásnak" ami miatt leginkább kételkedsz?

Figyelt kérdés
Nekem a felvételek készítése a Hold felszínen. Kibírhatta akkor egy gép és a film a -150 fokot is mikor a mai legjobb gép is -50-nél kipurcan? Az sem hihető, hogy egy mellkasra rögzített géppel lehetséges mindig véletlenül ennyire jól célozni, bárki kipróbálhatja, nem fog tudni a holdihoz hasonlóan kizárólag hibátlan beállítású felvételeket lőni.
2019. júl. 8. 14:07
1 2 3
 11/24 anonim ***** válasza:
79%

Nekem az a leggyanúsabb hogy egy szelet sajtot se hoztak vissza magukkal. Pedig minden szakértő tudja hogy sajtból van a Hold..!

[link]

2019. júl. 9. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/24 anonim ***** válasza:
42%

Az a gyanús, ami nem gyanús


https://www.youtube.com/watch?v=t92XbSA4uxY

2019. júl. 9. 06:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/24 anonim ***** válasza:
76%

Mit értesz "mai legjobb" gépen? Amit a boltban megvehetsz? Nem bolti gépeket használtak, hanem speciálisan erre a feladatra átalakítottakat. A film vákumkazettában volt, ami jó hőszigetelő, úgyhogy a gép belsejében közel sem volt -150 C fok. Ettől függetlenül a film sem volt átlagos. Külön erre a feladatra tervezte a Kodak több mint 250 C fölötti olvadásponttal.


Az extrém hőmérséklet elsősorban az elektronikát és az akkumulátort teszi tönkre. Mindkettő megtalálható a mai gépekben, de nem is Hold misszióra tervezik őket. Az ott használt fényképezőgép mechanikus volt.


Nem volt jellemző, hogy csak "kizárólag hibátlan beállítású felvételek" készültek. Lásd pl. az egyik képet:

[link]

Te már csak azokat a képeket látod, amik érdekesebbek és jobban sikerültek. Ebből merész dolog leszűrni, hogy kizárólag hibátlan képeket lőttek csípőből.

Amúgy az összes felvétel nyilvános, végig lehet nézni az Apollo program összes fotóját, és utána véleményt alkotni, hogy mennyire tökéletesek.

2019. júl. 9. 09:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 anonim ***** válasza:
78%

Tele van az űr műholdakkal és kamerákkal / fényképezőgépekkel. Lsd. a legegyszerűbb: Google maps műholdfelvételei... Vagy keress rá Oymyakon falucskára, ahol teljesen mindennapos télen a -50/60 fok és mégis fotóznak, kameráznak, sőt, élnek ott emberek...

Vagy valami még meglepőbb: egy sima mezei bármelyik boltban kapható GOPRO is kibírja az űrbéli körülményeket - használják is pl. ballonokon.


Amúgy a fényképezőgép speciálisan erre a célra tervezett céleszköz volt.


Képekből azokat látod, amik jól sikerültek. Nyilván ami xarul sikerült azt nem is hozzák nyilvánosságra.

2019. júl. 9. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 anonim ***** válasza:
76%

A leggyanúsabbat kérdezed, ami miatt kételkedek.


Nem írtad mibe is kételkedjünk, de majd rögtön kifejtem ...


Nos ... Van egy "tonna" képanyag, pár "kilométer" hanganyag. Az oroszok annakidején, és azóta is végignézték az összes képnek minden négyzetmilliméterét százezerszer is, végighallgatták az összes hanganyag minden ezredmásodpercét százezerszer is (amiket egyébként Te is megtehetsz!). Nem találtak SEMMIT SEM, ami a holdraszállást illetve bocsánat; a holdra "NEM" szállást bizonyítaná! Pedig ha valaki(k) kételkedtek a sikerben, akkor ők egészen biztosan. Márpedig, ha nekik sem sikerült, azt hiszem másnak se nagyon fog. És pont ez az ami miatt ÉN a Te éppelméjűségedben kételkedem ;)

2019. júl. 9. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 anonim ***** válasza:
50%

Valaki írta, hogy amcsik leforgatták az oroszok miért nem, ajánlanám az orosz remekművet is röhögni egy jót, igaz ők embert nem küldtek:D csak a "jármű" landolt sikeresen! :DDDDDDD

https://www.youtube.com/watch?v=KW5LY_Wpo48

2019. júl. 9. 18:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 TappancsMancs ***** válasza:
51%
Jó de ez a régi szovjet film a Lunohod-ról, olyan mint ma egy NASA által mutatott animáció, amin látszik ahogy landol egy marsrover. Nyilván ezeket kívülről nincs ott semmi ami fel tudná venni, se ma se akkor, és az a régi film csak annyiban érdekes, hogy ezt akkor, hogyan tudták megjeleníteni. Lényegében bábfilm, képkockánkénti felvételekkel.
2019. júl. 9. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/24 anonim válasza:
24%

1. Van Allen sugárzási öv. Ólomruha nélkül nagy bajban lennél 2000-6000 km -es föld felszín feletti sávban.Nagy energiájú protonok bombáznák szét a DNS-ed.

2.Valaki itt emlegette a leszállási nyomokat. Ezek automata űrszondák nyomai. Embert azóta sem tudtak oda juttatni.

3.Az oroszok szerint 2030-ra sikerülhet nemzetközi kooperációban leszállni. Erre egyedül egy nemzet sem lesz képes az óriási költségek miatt.

Mellesleg megemlítették hogy tanulmányozni fogják az 1969 es és leszállási nyomokat hogy valóban ott vannak-e?

Googlizd ki.

2020. jan. 15. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/24 anonim ***** válasza:
70%

Amit sokan elfelejtenek a technológiánál. Hogy itt nem általános célú eszközöket használtak, hanem olyanokat amik arra az egy "alkalomra" lettek tervezve. A fényképezőgépet úgy alakították ki, hogy azzal a filmmel amit oda a Kodak megtervezett azok között a körülmények között lehessen fényképet készíteni. Mai szemmel egy full primitiv fényképező gép volt. Semmi felesleges funkció és gomb nem volt rajta, még automatika sem igazán. A képek jó része rossz is lett, de lett néhány jó.

Ugyanez igaz a kommunikációra.

A legérdekesebb kérdés ami elhangzik a számítógép kérdése. Most volt egy videó sorozat, hogy valahol találtak egy földi teszt példányt az Apollo leszálló egység számítógépéből (AGC névre hallgat), és ezt sok-sok munkával "életre kelltettték". Mai szemmel rendkívül kevest tudott. Viszont ellentétben egy mai számítógéppel nem arra volt tervezve, hogy a GTA 6-ot is, és a következő pillanatban egy sokismeretlenes egyenletrendszer megoldását, majd egy könyvelő programot lehessen rajta futatni. Az egy jól meghatározott célra lett tervezve. Mégpedig úgy (és ez a tervezés ma már szinte teljesen elveszett), hogy kb. egyszerre lett a hardver és a szoftver tervezve (ez akkoriban nagy divat volt, nem csak az űrhajózásban használták). Azaz a hardver annyit tudott, hogy az az egy darab szoftver le tudjon rajta futni, semmi több cél nem volt. Így összeségében nézve nagyon kicsi volt a tudása, de pont elég a feladatra.

És ez igaz volt az egész küldetés minden egyes mozzanatára, az űrhajó minden négyzet milliméterére. Az egész olyan volt, hogy "mindent feltettek a piros 8-asra", vagy bejön vagy nem. Bejött nekik (egyébként fel voltak készülve a kudarcra is, erre is be voltak készítve előre a sajtó közlemények). Fent van a neten a teljes rádió forgalmazás (trans scriptben is, mert néhol elég rosszul lehet hallani), érdemes végighallgatni, hogy mennyi apró nem várt problémájuk volt.

Ott vannak a kézzel fogható holdkőzet minták. Ebből az oroszok is hoztak robot szondával, az amerikaiak úrhajósaik által. Ezek bárki számára megtekinthetőek, vizsgálhatóak. Kb. 20 - 25 éve volt egy kiállítás az ELTE-n ahol ezeket meg is lehett nézni.Teljesen szépen látszik ezeken, hogy valódiak (főleg úgy, hogy az orosz és az amerikai minták nagyon hasonlóak, de egyetlen ismert földi anyaghoz sem hasonlítanak annyira mint egymásra).

Ha feltételezzük azt, hogy az első holdraszállás sikertelen volt, de követte azt még néhány.


Az oroszok teljes erőbedobással azon voltak, hogy ezt cáfolják. Sose sikerült nekik. Ők lettek volna az elsők akik kiabálak, hogy kamu az egész.


Összeségében: a holdra szállást nem azért nem tudjuk ma megismételni mert a technológia nem adott hozzá. Aki ezzel foglalkozik tudja. Ha más ne kell porolni a 60-as évekből itt maradt dokumentációkat és megépíteni újra az Apollo űrhajót. Ami mára változott -és ezért nincs ma realitása egy holdraszállásnak:


1./ Az ún költség-haszon elemzésen megbukik. Jelenleg úgyannyira beláthatatlanul drága mint a 60-as években volt. De akkor ez az ún. hidegháború egyik harci cselekménye volt (és mint tudjuk egy háborúban bármire van pénz amire akarják), így a pénz nem számított. Ma amikor arról van szó, hogy az afrikai éhezőkre vagy a korona vírus megállítására, vagy a rák ellenes kutatásokra költsenek vagy a holdraszállásra, ritkán ez utobbi irányba billen a mérleg nyelve. Ma vannak lényegesen fontosabb helyek ahol - még ha alapkutatásról si van szó- jobban várható a befektetett pénz hasznosulása, minthogy elmenjünk ismételten a Holdra és megállapítsuk ugyanazt amit eddig is tudunk és/vagy robot szondákkal fel tudunk deríteni.


2./ Ma már az űrutazás az nem olyan mint volt a 60-as években. Vissza kanyarodva a hidegháboruhoz. Egy háborúban a katonák (és valamellyest a civil lakosság) halála "benne van a pakliban", azaz ha egy űrhajós meghalt akkor "hősi halált halt a hazáért" (ld. mert háború volt). Volt ugyan vizsgálódás de igazán börtönbe nem küldtek senkit (ld. pl. Apollo 1 balesete). Mostmár az űrutazás "rutinná" vált, ma már nem lehet elszámolni "háborús veszteségnél" azokat az űrhajósokat akik esetleg meghalnak egy sikertelen küldetésben. Tehát olyan technológiát kell kidolgozni amelyiknél az, hogy az űrhajósók ép bőrrel visszatérnek a földre (hogy sikeres-e a küldetés, vagy vissza fordulnak az más kérdés), de a lényeg, hogy épségben kell visszaérniük. Ez egészen más tervezést igényel, mint ami volt a 60-as években, hogy akár bele is halhatnak a küldetésbe. Ld. Apollo 13. Ez ma teljességgel elfogadhatatlan lenne. Már az is elég komoly vizsgálatot indítani néhány ember jó pár évre lecsukásával, hogy ha vissza érnek de a küldetés nem sikerül. Hiszen rengeteg pénzbe kerül. Ugyanígy azok a döntéshozók akik támogatnának egy ilyen programot elég kellemetlen kérdéseket kapnának arra vonatkozóan, hogy "hogyan engedhettétek ezt meg"? Jelenleg még mindig nagyobb a rizikó mint amit a "közvélemény" és az "ellenzék" elbír.


3./ Arról nem beszélve, hogy már nem háborús helyzet van, amikor a háborús kiadásokat kormányoldaltól függetlenül mindenki támogatja. Országonként változóan 4-5 évente választások vannak, van amikor újráz a kormánypárt van amikor az ellenzék győz, ezt senki nem tudja előre. Sokkal nehezebben dönt bárki is, ha azt kockáztatja, hogy egy kormány váltás után "maga megszavazta, elköltött az adófizetők pénzéből X millió fabatkát, és nem hasznosult, életfogytig tartó börtönbe tessék bevonulni". Ezért még a politikai döntéshozók is óvatosak. És ma egyetlen ország sincs amelyik egy rizikós kimenetelű, kormányzati ciklusokon átnyúló, felfoghatatlanul drága programra igent tudna mondani. Ezért írja mindenki, hogy ma már csak nemzetközi összefogással lehetne ezt megvalósítani, mert több oroszág már össze tudná rá dobni a pénzt. De akkor meg ott az 1-es pont a költség-haszon elemzés.


Összefoglalás összefoglalása: ma csupán a politikai akarat (és ezen keresztül) és pénzügyi korláta van annak, hogy nem utazunk a Holdra. Minden technológia megvan hozzá.Csak valakinek ki kell fizetnie a számlát. És ez az elkövetkező években a világgazdasági folyamatok ismeretében nem várható, hogy bárki is leteszi az asztalra a megfelelő összeget.

2020. febr. 24. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/24 anonim ***** válasza:
43%

Minden laposföldes tudja, hogy a Hold csak egy fényforrás a kupolán. Ezek után még tényleg van aki elhiszi azt a mesét, hogy valakik eljutottak arra az "égitest"-re?

Egyébként meg a fényképek mindent bizonyítank, tudniillik mindegyik fényképen nappal van. Nincs egyetlen olyan fénykép sem ami naplementében, napfelkeltében vagy éjjel készült volna, ebből egyértelmű a megrendezés!

2020. febr. 24. 23:05
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!