Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha a korallzátonyok eltűnnének...

Ha a korallzátonyok eltűnnének, annak mi lenne a következménye?

Figyelt kérdés

2019. júl. 7. 20:36
 1/4 A kérdező kommentje:

azt írja a wikipédia


[link] hogy életteret biztosítanak sok tengeri élőlénynek. akkor nem lehetne valami mesterséges, korralhoz hasonló cuccal helyettesíteni?

2019. júl. 7. 20:52
 2/4 anonim ***** válasza:
67%

Nem, sajnos.

Ugyanis nem a zátony tűnik el, hanem a korall. Ami az ennivaló az ottani halaknak.

Hiába maradna meg a búvóhely, az önmagában kevés.

2019. júl. 7. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 EagleHUN ***** válasza:
100%

Sajnos az óceánok melegedése és savasodása miatt károsodnak és eltűnnek. Nincsen mivel pótolni őket.


Következmények:

- Biodiverzitás és biomassza csökkenése.

- Állat és növény fajok kihalása.

- Tömeges pusztulásuk egy láncszeme lehet az ökoszisztéma esetleges összeomlásának. Mert elég fontos helyet töltenek be.

2019. aug. 11. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

A Bioszféra és általában az élet rendszerében az az érdekes, hogy többszörösek és átfedődőek a funkciók és csodálatosan megbízhatóan működnek.


Egy gépből, ha kiveszünk egy alkatrészt akkor leáll az egész.

Az élő rendszerek nem állnak le azonnal, csak csökken valamilyen kapacitásuk, működésük valamilyen megbízhatósági paramétere, de legtöbbször ez a fő folyamatokon nem is látszik. Az élő rendszerek nagyon sokáig megőrzik a működésüket látszólag változatlan intenzitással, éppen ezért az élő rendszerek összeomlása nem fokozatos, hanem mindig katasztrófaszerű.


A lép a legfontosabb vérszűrő immunszervünk, vérraktározó szervünk, és az elöregedett vérsejtek lebontásának anyagaik mobilizálásának a helye. Ha kiveszik a lépedet egy baleset után, látszólag nem történik semmi, észre sem veszed, hogy nincs léped. A májad szintén iszonyú fontos szerv, ott zajlik az anyagcsere nagy része, a szabályozási folyamatok, raktározás, epetermelés, az aktív válasz proteinek termelése, általában a vérfehérjék képzése stb. Az epehólyag szintén nagyon fontos, hiszen tárolja az epét és ha szükség van rá a zsíremésztéshez onnan ürül a vékonybélbe. Ha a májad nagy részét, akár kétharmadát kiveszik, az epehólyagoddal együtt, észre sem veszed. A nyirokcsomóid, nyirokszerveid az immunvédekezés fő központjai, mégsem történik semmi baj, ha egy csomó nyirokcsomót kivágnak belőled egy műtét során, kivehetik a mandulákat, a vakbeled féregnyúlványát is. Van funkciójuk, fontos is, de nem nélkülözhetetlen. A két vesédből egyet kivehetnek, a tüdődet az egyik oldalon kivehetik, szinte észre sem veszed, a másik idővel teljesen átveszi a funkcióját. A lábujjaid is levághatók nem nélkülözhetetlenek az egyensúlytartáshoz, az kézujjaidból is a kicsit és a gyűrűst le lehet vágni a fogási funkció kis gyakorlás után majdnem teljesen helyreáll, a kéz vissza is erősödik. A nagyagy jelentős része, akár a fele is eltávolítható, annak ellenére, hogy az eltávolított részben nagyon fontos működések voltak, a többi rész pár hét alatt át tudja venni a kiesett funkciókat. A lábodban, ha varikozitások vannak (visszérgyulladás ilyesmi), az érsebészeten nagy és vastag érszakaszokat egyszerűen kivehetnek belőled, nem történik semmi, más erek átveszik a szerepét.


Ha azonban mindezt megteszik, öszességében mégis jelentősen romlik az ellenállóképességed, működéseid megbízhatósága, annak ellenére, hogy a folyamatok fő fuknkcionalitása sokáig egyáltalán nem sérül. A romlás abban nyilvánul meg, hogy nagyobb valószínűséggel fogsz meghalni. Nem konkrét bajod lesz, hanem az előre nem látható változásokhoz való alkalmazkodóképességed romlik. Az ember előbb-utóbb ugyis meghal.


Ha kiírtjuk az őserdőket, kipusztítjuk a korallzátonyokat, kivágtuk a mérsékeltövi erdőket, lecsapoltuk a lápokat, elszennyezzük a világtengereket, elszennyezzük a folyókat, tavakat, talajokat, és a levegőt, kipusztítunk egy csomó állat, növény és gombafajt, kivágjuk a tajga nagy részét, homogén ültetvényeket létesítűnk a diverz természetes gyepek és erők helyén, rákos daganatként szaporodunk és betonsivatagaink évről évre nőnek az urbanizációval, egyre több és több áttétet (települést) létesítünk távoli helyeken is, végülis külön-külön nem történik semmi. Csak annyi, hogy a nagy összeomlás, nagy kihalás valószínűsége nő meg. Ha megnézed 50-60 millió évente mindig bekövetkezik egy-egy nagy összeomlás, nagy tömeges kihalási hullám. Előbb utóbb a fajok vagy kihalnak, vagy átalakulnak valami mássá. Ettől vannak földtörténeti korszakok éles határokkal. Sokan kihaltak előttünk, a valaha élt fajok 99,99%-a már régen kihalt. Végülis nem történik semmi rendkívüli, ha mi is kihalunk.

2019. aug. 12. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!