Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A Nerst-egyenletben az RT/zF...

A Nerst-egyenletben az RT/zF előtti előjel mi?

Figyelt kérdés

Az egyetemi előadásban a szabadentalpia-változásból levezetve a Nerst-egyenletet a RT/zF hányados előtti előjel negatív, viszont a többi dián és a számolási feladatokban is amiket csináltunk pozitív volt ez az előjel. Azt szeretném megtudni, hogy miért változik meg ez az előjel.

Itt van az a dia, ahol ez le van vezetve:

[link]

Előre is köszönöm a segítséget!



2019. jún. 21. 16:44
 1/3 anonim ***** válasza:
100%

A válasz a Q reakcióhányadosban keresendő,minden attól függ, azt hogyan definiáljuk. Redox rendszerekre felírt Nernst-egyenlet esetén a megszokott forma az, hogy az oxidáltabb állapotú anyag koncentrációját osztjuk a redukáltéval, azaz [ox]/[red] szokott lenni a törtben. Ekkor a helyes előjel az egyenlet és a levezetés szerint mínusz. De a Q-t definiálhatom úgy is , hogy red/ox, ami szintén helyes hiszen a Q az csak egy reakcióhányados, vagyis azt mutatja hogy milyen arányban tartalmaz "kiindulási anyagot" és "terméket" a reakcióelegy. Ha egy tört számlálóját és nevezőjét felcseréljük, az a reciprok, ami nem más mint egy mínusz egyedik hatványra emelés. A logaritmus tulajdonságai miatt azonban a hatványok lehozhatók a log jel elé szorzónak, tehát:


log (a/b) = - log (b/a)


Tehát ha az órán olyan volt a feladat, hogy mondjuk egy redukáltabb állapotú anyag oxidálódott, de mondjuk például nem teljesen ment ez végbe, és ezért a redukált formából még sok maradt, ezért lehet hogy ti a redukált alakot írtátok felülre a törtben, ami ellentétes felírási mód a szokásoshoz képest, ezért mivel a tört felcserélődött, így az előjelet is cserélni kell a képletben. De ennek csomó más oka is lehet, minden attól függ, hogyan definiáljuk a Q-t. Lehet így is, úgy is, de akármelyiket választom, figyelni kell arra, hogy ha az önkényes definícióhoz képesti fordított törtet írom fel, akkor az előjel is változik.

2019. jún. 21. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a segítséget!

Így már értem az előjel változast.

Viszont mi pont fordítva használtuk az előjeleket, tehát ha az oxidált forma volt felül akkor használtunk pozitív előjelet.

2019. jún. 21. 19:06
 3/3 anonim ***** válasza:
100%
Ez lehetséges, ismétlem, minden attól függ, hogy definiáljuk a Q-t. Mi annak idején ox/red-ként tanultuk, ti lehet hogy fordítva írtátok fel, ilyet szabad, mert önkényesen választható, melyik legyen felül. A lényeg: ha a definícióhoz képest fordítva akarod használni, akkor előjelet vált.
2019. jún. 21. 19:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!