Csernobil akkor most felrobbant vagy nem?
Egyik sem robbant fel.
Ha felrobbant volna, viszi magával a többit is.
Itt mindent elolvashatsz róla, de ha nem akarsz ennyit olvasni akkor itt a kérdésedre a lényeg: Gőzrobbanások történtek a 4-es reaktorblokkban, maga a reaktor nem robbant fel, hanem a robbanások következtében megsemmisült a reaktornak a fedele ami miatt a radioaktív anyagok a levegőbe kerültek. Ha maga a reaktor robbant volna akkor most nem lenne Csernobilban semennyi látnivaló, hanem úgy nézne ki mint Hirosima meg Nagasaki ( [link]
Háromféle jelentős "nukleáris" robbanás volt eddig a történelemben. Súlyossági sorrendben:
1. Atombomba (Hiroshima). Itt maga a hasadóanyag (urán) "robban fel". A láncreakció hirtelen annyi hőt termel, hogy lökéshullámot indít el a levegőben maga körül. Kb. úgy, mint egy villám a mennydörgést. Ilyet azonban nagyon nehéz csinálni. Az atombombához nagyon jó minőségű (dúsított) uránból kell egy elég nagy méretű tömböt használni. Ilyen az atomerőművekben nincs, tehát atombomba jellegű nukleáris robbanást az atomerőművekben szándékosan sem lehetne előidézni.
2. Gőzrobbanás (Csernobil). Ez nagyjából ugyanaz, mint amikor az autónak felforr a hűtővize, vagy amikor a kukta felrobban. A reaktorokat vízzel hűtik, hogyha ez valamilyen okból túlmelegszik, akkor felforr, a keletkező gőz nyomása pedig szétveti a reaktort. Ehhez sem radioaktivitás, sem szikra nem kell, a robbanást egyszerűen a vízgőz nyomása okozza. A reaktor szétrepülő darabjai között persze sok radioaktív anyag is kijut így a szabadba.
3. Hidrogénrobbanás (Fukushima). Ez ugyanúgy kezdődik, mint a 2-es: a hűtővíz felmelegszik és felforr. A forró vízgőz és az urán érintkezése során hidrogéngáz keletkezik, ami egy robbanékony gáz. A reaktor belsejében ez nem gond, mert nincs szikra, ami a hidrogént meggyújtaná. Ahhoz azonban, hogy a gőzrobbanást elkerüljék, a reaktorban összegyűlt vízgőzt kiengedik a szabadba (mint egy kukta biztonsági szelepén). Ezzel együtt kijut a hidrogén is, ami a reaktort körülvevő épületben felhalmozódik, és egy szikra hatására berobban. Itt tehát már a reaktoron kívül, az épületben történt a robbanás, és magában a reaktorban nem is tett kárt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!