Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért kell a talajba nitrogént...

Miért kell a talajba nitrogént tartalmazó műtrágyát juttatni?

Figyelt kérdés

2019. máj. 1. 16:42
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
83%
Hogy jobb legyen a termés.
2019. máj. 1. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 Bubuka508 ***** válasza:
100%
Hogy a talaj nitrogénveszteségét pótoljuk, mert a növények a fehérjéket a nitrátokból építik fel. Meg persze káliumra, foszforra, kénre meg egy csomó nyomelemre is szükségük van. A nitrogén elsősorban a hajtások, levelek, tehát a vegetatív részek képzéséhez kell.
2019. máj. 1. 17:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
100%
Amíg nem volt műtrágya, az egyik legjobb megoldás erre az volt, hogy mézontó füvet ültettek és azt forgatták bele a földbe. Ez a növény nagyon nagy mennyiségben tud nitrogént megkötni a levegőből, így gyakolatilag természetes úton lehet pótolni a talaj nitrogéntartalmát.
2019. máj. 1. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
100%
#3: Meg ugye szarvasmarha kakit használtak, ami szintén nagy mennyiségben tartalmaz nitrogént.
2019. máj. 2. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
100%

"Miért kell a talajba nitrogént tartalmazó műtrágyát juttatni?"

Mert az intenzív (ipari méretű) növénytermesztés közben kisoványodik belőle a talaj, és pótolni kell.

2019. máj. 2. 16:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 johny85 ***** válasza:
52%
lejjobb nitrogén termesztö a lucerna,de káliunm is kell.
2019. máj. 4. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
68%

Igazából nem kéne semmiféle műtrágya. Csak manapság az a módi, hogy a szerves trágyát veszélyes hulladékként megsemmisítik, a földeket meg műtrágyázzák. Meg is van az eredménye. 1964-től '97-ig 95%-kal csökkent a termesztett növények vitamin és ásványi anyag tartalma, és a fél világ (köztük Európa is) minőségi éhezésben szenved. Ennek a következménye a rengeteg túlsúlyos ember, hiszen bármennyit eszünk, a szervezet rövid időn belül azt jelzi, hogy éhes. A műtrágyaként kijuttatott nitrogén hasznosulásához ugyanis szén kell, ami a talajélet alapja. Régen a paraszt kiszórta a szalmás trágyát. A szalmában megvolt a szén, az ürülékben pedig a nitrogén. Ha kevésnek ítélte, pillangósokat vetett a főnövény, pl kukorica közé. Ez megköti és a gyökérgumóiban tárolja a levegő nitrogénjét. Ma, ha körülnézünk, szürke, élettelen szántókat látunk ott, ahol 40 éve még a széntartalomtól fekete, zsíros földek húzódtak, hiszen a nitrogéntartalú műtrágyával kizsaroltuk a talaj széntartalmát.

Az USA egyes részein a farmerok már 40 éve "no till" műveléssel termesztik a növényeket. Nem szántanak, nem műtrágyáznak, hanem talajtakaró növényekkel végeztetik el ezeket a feladatokat. Ezekkel éltetik a talajt, pótolják az elhasználódó humuszréteget, ami a tulajdonképpeni növénytermesztés alapja. Európában ez a réteg 17x gyorsabban fogy, mint ahogy termelődik, és rövid időn belül teljesen elfogy, megbénítva ezzel a teljes mezőgazdaságot és az élelmiszeripart. Borúlátó számítások 20, optimisták 50 évre teszik a hátralevő időt.

Elnézést a bő lére eresztett hozzászólásért, de noha 40 éve az első diplomámat mezgazdasági vonalon szereztem, és a mi tudatunk még ezeken az üllőkön edződött, mindig felhorgad bennem a düh, ha a műtrágya szót meglátom. Nekem ugyanis gyerekeim vannak, és lévén 30-35 év közöttiek, egyáltalán nem látom biztosítva a jövőjüket. Miért kell megvárni az utolsó pillanatot? Miért nincs egyetlen vészforgatókönyv sem arra az esetre, ha beüt a krach? Miért csak billentyűnyomogatásra tanítjuk és buzdítjuk a csemeténket?

2019. máj. 5. 14:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 Topor G ***** válasza:
Amit elviszünk a földekről a terméssel, azt pótolni kell. A nitrogén természetes úton visszakerül ugyan a talajba (évenként és hektáronként 20-30 kg, ehhez ha pillangóst vetünk, még hozzájön 30-50 kg, baktériumtrágyákkal még fokozható 10-40 kilóval), de ez összességében is elmarad az intenzív termesztéssel elvitt 120-150(néha 250!) kg/ha N-től. Viszont ez alatt a termésszint alatt nem lehet elegendő termést gazdaságosan megtermelni - legalábbis a mai árszintek és felfogás szerint.
2019. máj. 6. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

A precíziós mezőgazdaság, vertikális növénytermesztés, a hidroponiás, aquaponiás termesztési módszerek esetén lehet külső vegyszereket, mérgeket minimalizálni, ám hatékonyabbá tenni a termelési folyamatokat. Teljesen zárt rendszerben pl. a kártevők ellen sem kellene védekezni. Nyilván ez addig igaz, míg a fertőzéseket be nem hurcolják a rendszerbe. Ám jó példa erre pl. a gombatermesztés, ahol a sterilitási előírásokat létkérdés betartani, nehogy a kultúra megfertőződjön.


Nyilván itt is el lehet menni a műtrágyákkal és hormonokkal felpumpált hitvány beltartalmú, esetleg a "rossz irányban GMO-s" növények felé, de lehet helytakarékos, anyag és energiatakarékos, kiválóan automatizálható ipar-gazdaságokat is létrehozni.

Vagy ezre, beltartalomra, egészségre kedvezőbb, éghajlat változásoknak sokkal jobban ellenálló GMO-s, vagy nemesített növényeket létrehozni. Merthogy zömében a hitványság felé ment el az is jelenleg és rovarokra mérgezőbb, vagy mérgeknek a gyomnál jobban ellenállóbb, tehát jobban lemérgezhetőbb növények létrehozására használják. Helyette lehetne ezt ésszel is csinálni.


Szerintem haladni kell a korral és nemcsak a rosszat látni, hanem átgondolni, mit lehetne őseink tapasztalataiból, bölcsességeiből átvenni, miközben a gazdaságosságot, így a korszerű technológiát se dobjuk el.

Ez lassan túlélésünk kulcsa is lesz.

2019. máj. 7. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

"1964-től '97-ig 95%-kal csökkent a termesztett növények vitamin és ásványi anyag tartalma"

Minden tiszteletem a tiéd Miquel, mert az esetek döntő többségében megalapozott válaszokat olvashatunk tőled. De ehhez a 95%-os csökkenéshez azért adhatnál egy linket, ami valami tudományos közleményre mutat. Én ugyanis nem tapasztalom, hogy az alma egy vízzel felfújt léggömb lett. A mondat ugyanis implicite majdnem ezt jelenti...

2019. máj. 8. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!