Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Nem vagyok tisztában a bázikus...

Nem vagyok tisztában a bázikussággal/savassággal. Ebben az esetben mi a teendő? Para vagy meta helyzetű NO2 csoportot tartalmazó vegyület lesz bázikusabb?

Figyelt kérdés

A feladatom az, hogy helyezzem a vegyületeket savasságuk illetve bázikusságuk szerint növekvő sorrendben...

A savasságra vonatkozó feladatokat megoldottam de a bázikusak nem mennek....

Azt tudom hogy a - I és - E effektusok csökkentik a bázikusságot/növelik a savasságot, illetve a +I, +E növeli a bázikusságot/csökkenti a savasságot...

Az effektusok szerint kell meghatároznom.


Aromás vegyületekről van szó: szóval van egy anilinem:(C6H5-NH2), egy C6H5-NH2 para helyzetben egy Br, egy C6H5-NH2 para helyzetben egy NO2 csoport, és egy C6H5-NH2 meta helyzetben egy NO2...

Ugyebár az NH2 - I+E effektusú,a Br szintén, a NO2 - I-E effektusú... Azt nem tudom eldönteni, hogy az NO2 csoport elhelyezkedése hogyan befolyásolja a bázikusságot... A meta vagy a para helyzetű NO2 csoportot tartalmazó vegyület lesz bázikusabb?



2018. dec. 24. 14:53
 1/8 anonim ***** válasza:
Bázisos inkább.
2018. dec. 24. 15:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
A meta vagy a para elhelyezkedésű NO2 csoportot tartalmazó vegyület bázisosabb?
2018. dec. 24. 15:47
 3/8 anonim ***** válasza:
Bocsi, a kémiához hülye vagyok. Csak ennyit tudtam a dologhoz hozzátenni.
2018. dec. 24. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
Az elektronszívók valóban csökkentik a bázicitást, de mivel a brómnak van pozitív előjelű effektusa is (-I és +E) ezért ő a leggyengébb elektronszívó. A nitrocsoportnak mindkét effektusa negatív előjelű, ezért ő erősebb elektronszívó. Viszont van egy olyan jelenség, hogy az E effektus meta helyzetben nem érvényesül, ennek részletes indoklását ennek a honlapnak a felülete nem teszi lehetővé, mert nagyon hosszú és bonyolult lenne, de amúgy a rezonáns határszerkezetekkel magyarázható, ezt egy szerves tankönyvben megtalálod. Na most mivel a nitrocsoport E effektusa is negatív, ezért ha orto vagy para helyzetbe rakod, akkor két darab negatív előjelű effektusod is van, viszont ha metába, akkor a -E effektust nem vesszük figyelembe, így ekkor csak egyszeresen negatív effektusú ez a csoport. Vagyis a nitrocsoport meta helyzet esetén kevésbé elektronszívó, így a leggyengébb bázis a para-nitro-anilin, utána a meta-nitro-anilin, utána a brómanilin, végül legerősebb az anilin (mert az ő bázicitását nem csökkenti semmilyen elektronszívó csoport).
2018. dec. 25. 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
Ezt nem tudtam, hogy metában nem érvényesül...Nagyon szépen köszönöm!
2018. dec. 26. 00:12
 6/8 A kérdező kommentje:

Ugyancsak anilin esetén amelyikhez egy metil csoport kapcsolódik ugyancsak meta és para helyzetbe, ezesetben a metil csoport +I efektussal rendelkezik ami növeliba bazicitást... Itt melyik lesz akkor erősebb...? Ugyanakkor van egy harmadik vegyület is amelyhez közvetlen az NH2 csoporthoz kapcsolódik a metil csoport (Aromás-NH-CH3)... Ezt hogyan befolyásolja?

Egyértelmű hogy a metil csoport növeli ennek a bázikussággát de az elhelyezkedése hogyan befolyásolja ezt?

2018. dec. 26. 00:22
 7/8 anonim ***** válasza:
A metilcsoportnak nincs E effektusa, mert nem rendelkezik nemkötő elektronpárokkal amik mozoghatnának és létrehozhatnának határszerkezeti formákat, ezért a meta és para metil-anilint kb hasonló erősségű bázisnak mondanám. Talán a meta kicsit erősebb, mert az I effektus távolságfüggő, vagyis minél messzebb rakom a bázikus atomtól, annál gyengébb az elektronküldő hatás, de ezen két vegyület között nagyon apró a különbség. Az N-metil-anilin viszont szekunder amin, ő sokkal erősebb bázis, ami azzal magyarázható, hogy az elektronküldő csoport közvetlenül a bázikus atomhoz kapcsolódik, ezért ha azon pozitív töltés alakul ki, akkor a metilcsoport egy úgynevezett hiperkonjugációs hatást is ki tud fejteni, ami szintén elektronküldő effektus, ezért csökkenti a pozitív töltéssűrűséget a nitrogénen, ami így stabilabbá válik, ezáltal a képződése preferáltabb, vagyis a szekunder aminok erősebb bázisok mint a primerek.
2018. dec. 26. 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Nagyon hálás vagyok a részletes magyarázatért, köszönöm szépen!
2018. dec. 26. 11:29

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!