Miért ennyire könnyű félrevezetni az embereket?
Ahogy manapság divatos nevezni őket az "ufókokról" van most szó.
Tudom, hogy sokan nincsenek tisztában a fizikával, mert nem érdekli őket, ok. De! Ha csak logikusan gondolkodunk egy kicsit, csak a mi galaxisunk kb: 100,000 fényév távolságú. Tegyük fel, hogy ezek az ufókok a tejútban élnek. Mondjuk olyan 60000 fényévről idelátogatnak a szuper technológiájukkal. Nem képesek fénysebességgel utazni, mert az lehetetlen. Akkor mondjuk ideérnek kb: 80000 év alatt, mondjuk. És mi az első dolguk, mit csinálnak először? Belépnek a légtérbe és lezuhannak a számunkra elképesztő tudásukkal. Nahát, hogy ezek az ufókok milyen csalafinták!!! Ki veszi be ezt még 2019-ben is amikor elvileg mi fejlettek vagyunk.....
> Nem képesek fénysebességgel utazni, mert az lehetetlen.
Itt szokott jönni az az érv, hogy csak a mi korlátozott tudásunk alapján lehetetlen ez, ők fejlettebbek, képesek fénysebességnél gyorsabban utazni, vagy meggörbíteni a téridőt. Elképzelhető? Hát minél kisebb valakinek a tudása a fizikához, annál könnyebben.
> Belépnek a légtérbe és lezuhannak a számunkra elképesztő tudásukkal.
Mi is eljutottunk a Holdra, oszt' mégsem sikerült még megterveznünk egy tartósan működőképes esernyőt. :-)
Ez a része az UFO konteóknak még csak-csak elképzelhető kellő fantáziával. A többi része szokott meredekebb lenni.
"Mi is eljutottunk a Holdra, oszt' mégsem sikerült még megterveznünk egy tartósan működőképes esernyőt. :-)"
Nana. És a tervezett elavulással mi van? Ha tartós az esernyő, akkor hogy adjanak el belőle sokat? :D
Najó. Levágtam a hasonlatot. Nevettem is rajta, bár lehet sirni kellene mert igaz.
> Én most olyan élőlényekről beszélek akik sokkal, de sokkal nagyobb út megtételénél is elkövetnek egy ilyen amatőr hibát, elképzelhetetlen.
Én néptáncos voltam, baromira fejlett mozgáskoordinációs képességekkel. Aztán mégis van, hogy megbotlok a közel sík utcán is. Az is simán elképzelhető, hogy valaki hatalmas tudású mérnök, aztán mégis sikerül a lábára ejteni a kalapácsot.
> Az is nagyon tetszett, hogy azt írtad aki nem ért a fizikához könnyen eltudja képzelni.
Nyilván azért, mert aki ismeri a fizikát, az tudja, hogy a téridő hajlítgatásához azért kellene néminemű gravitáció, ami meg nyilván azért kihatással lenne elég nagy távolságon belül rengeteg dologra. Viszont azért óvatosan. A természettudomány nem egy befejezett tárgyalása a világnak, régebbi megdönthetetlennek tűnő modellekről is kiderült, hogy azok bizony nem a teljes valóságot modellezik jól, hanem csak szűk peremfeltételek között igazak. A newtoni mechanika évszázadokig tűnt helyes modellnek, számos más fizikai jelenséget is sikerült mechanikára visszavezetni, aztán jött a relativitáselmélet és kiderült, hogy a newtoni fizika csak kis sebességek, kis gravitáció és relatíve nagyobb méretek esetén ad csak pontos modellt. Ugyanígy elvileg kiderülhet a relativitáselméletről is, hogy csak szűk peremfeltételek között írják le helyesen a világ jelenségeit. Nyilván amíg nincs ennél jobb modell, ezt a modellt a legracionálisabb alapul venni, de végső soron simán el lehet képzelni egyébként, hogy a fizika oda fejlődik, ahol a relativitáselmélet is csak egy elnagyolt modell, és amiben már a fénysebességnél gyorsabb mozgás is lehetséges. Teljesen elvi szinten ez akár elképzelhető is lehet.
> Tegyük fel, hogy kb: 1 milliárd kéne a mi Napunkból, ez csak egy elmélet. Mégis hova raknak ennyi anyagot/energiát? Hol tárolják? miben? Milyen tartály képes ezt elbírni? Milyen anyagból készülne ez a tároló egység?
Azért ezzel is óvatosan ám, mert hasonló kérdéseket tett volna fel a középkorban egy tudós, ha azt mondták volna, hogy el lehet juttatni könnyedén Budapestről Párizsba 1000 tonnányi árut 3 nap alatt. „Há' de hány ló kell ahhoz, meg mennyi zabot kell adni azoknak?” Ma nyilván ezek értelmetlen és megmosolyogtatóan „ostoba” kérdések, mert nem lovakkal visszük el azt az 1000 tonnát, hanem 40 kamionnal.
Nem ez alapvetően a baj az UFO konteókkal. Elképzelni sokféle dolgot el lehet. A probléma nem itt van, hanem ott, hogy olyan állítások hangzanak el, amik nincsenek tudományos módszertannak megfelelő módon igazolva, így kvázi tényleg hitkérdésekről van szó.
2*Sü tökéletes választ adott.
Oké, hogy itt egyikőnk sem konteóhívő, és sokunk mély természettudományos ismerettel rendelkezik... de azt is elismerjük, hogy az emberiség az alatt a pár évtized és a modern tudomány létezése alatt rengeteg új dolgot megismert az Univerzum működésével kapcsolatban.
Nincs lezárva semmi, a természettudomány nem jelent ki végeges tényeket. A kíváncsiság és a képzelőerő, a határok feszegetése és a "mi van ha mégis?" szerves része a tudományos közéletnek.
Egyébként nagyom egyszerű: Fénysebességet valamilyen %-ban közelítő űrhajó indult 30 fényév közelben lévő naprendszerből. 1000 év alatt ideérnek, hibernált állapotban.
Az út közben begyűjtött meteorit, kozmikus sugárzás, por stb miatt megsérült a hajójuk több rendszere, ezért kényszerleszállást hajtottak végre a Földön.
Ez technikailag nagyon is lehetséges jelenlegi földi technológiával.
Az ember egyébként is hajlamos hinni szinte bármiben, ami nem racionális, ott vannak a vallások, mindenféle ókori ideológia terjed manapság is és még a természettudományos képzettség sem mindig akadály, ami legfeljebb kételyeket szül egyes esetekben.
Azután szeretjük a meséket, hat a fantasztikum iránti rajongásunk, mert én is szeretem felnőtt fejjel is, de most mond meg, milyen maflaság például a lézerkard a Star Warsban, de mégis csípi mindenki, vagy a birodalmi lépegető, meg van egy csomó elképesztő anakronisztikus, vagy tudománytalan dolog a sorozatban és bár ezekben nem hisz az ember, de mégis imádja szinte mindenki a meseszerű elemeket.
A fantázia egyébként is nagy úr és jó elképzelni, hogy nem vagyunk egyedül az Univerzumban, a többi már magától adódik, éppen a leegyszerűsített fizikai ismeretek generálják a feltételezést, olyan ez, mint hogy Isten azért tudott világot teremteni, mert mindenható, slussz, passz ezzel már el is van intézve a háttér, amit mi nem tudunk, az nem feltétlenül lehetetlen és az ateisták hiába próbálnak cáfolni bármilyen logikai képtelenséget, mert Isten mindenhatósága mindent tromfol.
Ahhoz, hogy ide tudjanak utazni az UFOk, nagyobb tudás szükséges, mint amit mi tudunk, hát akkor többet tudnak és megoldják, azért vannak itt, vagy ha már itt vannak, akkor nyilván többet tudnak nálunk, mert számunkra az ilyen utazás lehetetlen, bárhogyan nézzük, ki van ez sakkozva és még csak meg sem lehet cáfolni, mert valóban van így rá esély, akárcsak Isten létére is, mert megcáfolni azt sem lehet, de talán nem is szükséges, mert az ilyen jellegű kijelentéseket kell inkább bizonyítani és amíg azt nem tudják kellő módon megtenni, nem érdemes vele foglalkozni.
Ugyan én magam is irreálisnak tartom az ufológusok véleményét, de nem vagyok biztos, hogy a kérdésben felsorolt érvek a megfelelő cáfolatok.
"Tudom, hogy sokan nincsenek tisztában a fizikával, mert nem érdekli őket, ok."
De maradjunk meg most tényleg a fizikánál, itt legalább a cáfolatok bizonyíthatóak. Ha azok.
"Ha csak logikusan gondolkodunk egy kicsit"
Sajnos ez a fizikában nem mindig jó kezdés, a "logikusan gondolkodás" általában inkább a megszokásainkat tükrözi, fizikában nem érv.
"csak a mi galaxisunk kb: 100,000 fényév távolságú. Tegyük fel, hogy ezek az ufókok a tejútban élnek. Mondjuk olyan 60000 fényévről idelátogatnak a szuper technológiájukkal. Nem képesek fénysebességgel utazni, mert az lehetetlen."
A téridőn belül tényleg nem. De lásd például az Alcubierre-hajtómű hipotézisét. Nem biztos, hogy lehetetlen valahova a fénynél gyorsabban eljutni.
"És mi az első dolguk, mit csinálnak először? Belépnek a légtérbe és lezuhannak a számunkra elképesztő tudásukkal."
Ipari és közlekedési balesetek a technika minden szintjén lehetségesek. Minél fejlettebb a technika, annál kevésbé, de a lehetőség megmarad. Illetve forradalmian új dolgoknál ismét frekventáltan jöhetnek a hibák.
Az idegenek magasabb technikai szintje sem jelenti, hogy tévedhetetlen istenek. Pláne, ha a technikájuk ismeretlen körülmények közé kerül, például mi, mint másik intelligens faj, számukra talál elavult, de idegen technikával.
Egyes ufológusok szerint a nálunk lepotyogott űrhajók hibáját az akkori hosszúhullámú nagyteljesítményú radarjaink zavarása okozta.
A sztorihoz szkeptikusan viszonyulva is elfogadható érvelés, hogy egy elavult technika is érhet meglepetésként egy fejlettet.
Példa a szerb-horvát háború, ahol az USA rácsodálkozott, hogy a régimódi hosszúhullámú radaroknak az F-117 lopakodó minden, csak nem láthatatlan, le is szedtek egyet.
"Nahát, hogy ezek az ufókok milyen csalafinták!!! Ki a fa**om veszi be ezt még 2019-ben is amikor elvileg mi fejlettek vagyunk....."
Én sem veszem be, csak nem a felsorolt okok miatt, mert ezek a cáfolatok nem állnak elég erős lábon.
"Einstein megmondta a fénysebesség eléréséhez egy űrhajó tömegével szinte végtelen energia kell"
Ha én lennék a tudomány finanszírozója, és sürgős lenne a Föld elhagyása, akkor a relativistákra önteném a tepedelem lóvét. És nem az űrhajó építőkre. Szóval a relativitás elmélet kutatóit támogatnám erősen.
Ha a fény sebességénél nagyobb sebességgel akarnám utaztatni a népeket, akkor azt valamilyen féregjárat szerű, a téridő valamilyen fodrán fog menni szerintem, nem a rakétát fénysebességre gyorsítva.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!