Hol találhatóak, lehet látni őket a Földről és hány magnitúdóak ezek a törpebolygók?
Ceres Juno Vesta Makemake Eris Plutó Haumea.
Csak értelmes válaszokat! Előre köszönöm :)
Kezdjük azzal, hogy mind a Nap körül kering, mint ahogy a Föld is, úgy tehát a Földről mindig máshol fognak látszani a csillagos háttér előtt. Azaz elmozdulnak a "csillagok között". Ez legerősebben a Ceresnél jelenik meg, hiszen a felsoroltakból az van a legközelebb. Hozzánk is, és - természetesen - a Naphoz is. Minél távolabb van egy keringő test a Naptól annál lassabban mozog. (Plussz még rárak erre egy lapáttal a tény, hogy a tőlünk egyre távolabbi tárgyak sebességét egyre kisebbnek, és kisebbnek látjuk.)
Viszont jó hír, hogy nem akárhol kereshetők az égbolton, hanem egy meghatározott "sávban". Az ekliptika környezetében.
Kezdjük a közelebbiekkel... Csak most veszem észre. Itt a Juno, és a Vesta is. Azok nem "törpebolygók". Azok "kisbolygók" vagy "aszteroidák". Az aszteroidák közül egyedül a Ceres avanzsált "törpe bolygóvá". De mindegy ne szőrözzünk.
Ceres: "Látszólagos magnitúdója 6,7 és 9,3 között változik, azonban még legfényesebb állapotában sem észlelhető szabad szemmel."
Hozzá teszem, ha tudod hol keresd, akkor elég az észleléséhez egy amatőr csillagászati távcső is.
Juno: "... szokatlanul sok fényt ver vissza, ami arra utal, hogy felszínének eltérő tulajdonságai vannak. Ez megmagyarázhatja rendkívül magas látszólagos fényességét egy olyan kicsi testnek, amely nincs az öv belső határánál. Akár +7,5-es is lehet..." Az öv, az a kisbolygó öv. A Juno kisbolygó.
Vesta: Látszólagos fényesség 5,1-től 8,48-ig.
"Alakja nagyon közel áll a gravitáció által kialakított lapított gömb alakhoz,[10] de a sarknál található homorú és kidudorodó rész miatt nem kaphatott törpebolygó címet az IAU Resolution XXVI 5 alapján."
Na akkor jöjjenek azok amelyeket már nehezebb amatőrnek megfigyelni. (A Plútó tán nem annyira...?) Amúgy meg ezeknek a keringési periódusa hosszabb mint a felfedezésük óta eltelt idő. Pl. a Plútó kb. 250 év alatt kerüli meg a Napot. 1930-ban találták meg. nyolcvankilenc éve. Még nem ment egy kört azóta... :D
Ha már itt tartunk. A keringési idők kb., és a felfedezésük ideje:
Makemake - 300 év felf.:2005 március 31.
Eris - 557 év felf.:2005 január 5.
Pluto - 248 év felf.:1930 február 18.
Haumera - 285 év felf.:2004 december 28.
További "kommentár" nélkül:
A linkekben levő adatok alapján - nagyon elvileg!!!!! - megtalálhatod őket az égbolton. De tán a Plútót kivéve esélytelen egy amatőr csillagásznak... Ámbár ki tudja... :DDD (Nem a Ceresre, a Junora, és nem a Vestára értettem!)
dellfil
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!