Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Átlapolhat egymással két...

Átlapolhat egymással két feketelyuk eseményhorizontja anélkül, hogy egymásba olvadnának?

Figyelt kérdés

Képzeljük el, hogy van kettő feketelyukunk, amik egymással szemben haladnak nagyon nagy sebességgel úgy, hogy amikor egymás mellett elmennek, akkor csak az eseményhorizontjuk lapol át, tehát a szingularitásuk messzebb van, mint a másik feketelyuk eseményhorizontja.

Azaz, a szingularitásuk messzebb van egymástól, minthogy egymást a fénysebességnél nagyobb gravitációval vonznák, tehát véleményem szerint, előfordulhat, hogy nem olvadnak egybe, hanem távolodnak egymástól miután elhaladtak a másik mellett, míg akkor is, ha az eseményhorizontjuk összeért.


Ez elméletileg megállja a helyét? Ha nem miért nem?



2019. ápr. 16. 22:39
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
71%

Hinnye!

Ezt gondold át még egyszer!


Ha közelednek, akkor az eseményhorizontok ott behorpadnak.

Gondold el: kívülről van egy nagyon erős vonzás.

Emiatt a fény JOBBAN ki tud szabadulni mindkettőnek a vonzásából.


Tehát NEM lapolódnak át.

2019. ápr. 17. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 Wadmalac ***** válasza:
83%

Még egy dolog.

A két fekete lyuk is tömeggel rendelkező tárgy, tehát nem tud fénysebességnél gyorsabban, sőt fénysebességgel sem közlekedni.

Ahhoz meg, hogy el tudjanak suttyanni egymás mellett egy mandinerrel, gyorsabban kéne lenni (hiszem az eseményhorizonton fénysebesség a szökési sebesség).


Ha két fekete lyuk érintőre közelíti egymást, akármilyen sebességgel, azok már tutira nem mennek tovább külön.

Bepörögnek és összeolvadnak.

A LIGO meg veszi a grav. hullám jelet, hurrá!

2019. ápr. 17. 07:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:
95%

"Ha két fekete lyuk érintőre közelíti egymást, akármilyen sebességgel, azok már tutira nem mennek tovább külön"

Vigyázat, nem a tömeget hordozó szingularitások érnek össze, hanem az eseményhorizontok. Ha azok átfedésbe kerülnek, attól még mindkét tömeg kívül esik a másik eseményhorizontján.


Fentebb jól írták, deformálódni fognak, és nem lesz közös részük. Ha lenne, az azt jelentené, hogy egyszerre mindkét fekete lyukba kötelezően bele kellene zuhannia az ott lévő tömegnek. De a kettő között lévő testre ható erők eredője akár nulla is lehet, elvileg ott lebeghetne, vagyis egyik eseményhorizont mögött sem lehet, még ha a Schwarzschild sugárnál közelebb is van mindkettőhöz.

2019. ápr. 17. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat!


Azt nem értem, hogy miért kéne a fénysebességnél gyorsabban távolodniuk egymástól? Mivel a két szingularitás messzebb van egymástól, minthogy egymást a fénysebességnél nagyobb erővel vonzanák, így szerintem nem kell fénysebességnél gyorsabban mozogniuk ahhoz, hogy elkezdjenek távolodni egymástól.

Az, hogy az eseményhorizontjuk összeér meghogy torzulnak, az csak egy dolog, maguk a tömeget hordozó szingularitások tudnának olyan sebességgel menni, hogy ne olvadjanak egymásba.


Azt tudom, hogy a természetben ilyen soha nem fordul elő, de elméletileg belegondolva akár működhetne is a dolog, nem?

2019. ápr. 17. 13:18
 5/13 Wadmalac ***** válasza:
90%

Nem kell a fekete lyukak középpontjainak fénysebességgel mennie, csupán az érintkező eseményhorizontjukra eső részüknek, hogy "elkapják egymást". Nem tudom, egy fekete lyukat szét lehet-e tépni, szóval nem tudom, ez mit eredményez.

A tömegközéppontjaik persze már nem kapják egymástól azt a gravitációt, amihez fénysebességgel kéne szökni, de még mindig akkorát, hogy (persze ez függ a fekete lyukak méretétől) a két fekete lyuk egymástól elszökéséhez olyan sebesség kéne, amilyet maximum jetekben kilőtt gáztól láttunk eddig.

2019. ápr. 17. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 A kérdező kommentje:
De a feketelyuk középpontja az maga a feketelyuk, egy pont. Az eseményhorizont szerintem nem tartozik hozzá a feketelyukhoz, az csak a feketelyuk körüli felszín, ahol a gravitáció nagyobb mint c, tehát ott lényegében semmi nincs, tehát semminek nem kéne gyorsabban mennie mint a fénysebesség.
2019. ápr. 17. 13:48
 7/13 anonim ***** válasza:
Szerintem Wadmalac arra utal (?), hogy elvileg elmehetnek egymás mellett, ha érintkeznek az eseményhorizontok, de a valóságban nem igazán mozognak az ehhez szükséges sebességgel a fekete lyukak, vagy más nagy tömegű, kompakt objektumok.
2019. ápr. 17. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
Na akkor tehát olyankor kezdhet érdekessé válni a helyzet egyes esetekben ezek szerint, ha három fekete lyuk találkozik (háromtest-probléma, vagy valami ilyesmi).
2019. ápr. 17. 21:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 Wadmalac ***** válasza:
#7: Ez próbáltam megfogalmazni.
2019. ápr. 18. 07:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:
Egyetértek a 2-es válasszal, valószínűleg összeolvadás lesz belőle, annyit viszont hozzátennék, hogy a jelenlegi tudomány nem tart ott, hogy részletesen ismerjük egy fekete lyuk működését, ezáltal csak feltételezni tudunk. A kérdésben megfogalmazott feltételezés az eddig használt fizikai modell (és annak törvényei) szerint lehetetlen.
2019. ápr. 26. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!