Milyen témát válasszak előadáshoz?
Fizikában: különböző energiafajták (mozgási, elektromágneses, rugó, gravitációs), és akkor lehetne a kísérlet mondjuk egy rugóra akasztott test, aminek a mozgását le lehet írni energiákkal (helyzeti + rugalmas + mozgási).
Matekból pedig mondjuk lehetne deriválás/integrálás, és ott millllllióféle alkamazás van a fizikában.
Ha nem tanultatok integrálni/deriválni, akkor mondjuk lehetne általánosan egyenletmegoldás. És beszélhetnél több modszerrol rövden, pl. grafikus (ábrázolod a két fgv, ahol metszik egymást az megoldás), aztán másodfoku egyenelet megoldása, és még más ha eszedbe jut. Alkalmazása számítástudomány, fizikában mindenhol :)
Fizikához: készítesz egy szöges ágyat, ami tulajdonképpen egy fa lap, amiből kb. centinként szögek állnak ki. Erre simán rá tudsz úgy feküdni, hogy nem fognak átmenni rajtad a szögek, de még csak nem is fog fájni. Ezt le is lehet vezetni hogy miért van így. De akár még érdekesebbre is meg lehet csinálni: [link]
Matematikából csak az integrálást tudnám mondani, de azt nem biztos hogy tanultatok. Például szépen le lehet vele vezetni az összes térbeli alakzat térfogatképletét, de ezen felül olyan tetszőleges alakú alakzatoknak is megadható vele a térfogata, amikre nincs általános képlet. Más ötletem erre nem igazán van, középiskolában még nincs komoly matek, sok mindent nem lehet vele kezdeni.
(Esetleg még "gyakorlati alkalmazása" lehet hogy például meg van adva, hogy 1 festéket 3 komponensből kell kikeverni, a:b:c aránnyal. Ha X liter festéket szeretnénk, akkor melyik komponensből mennyit kell vásárolnunk? De ez a feladat inkább általános iskolás előadásra menne el, meg rövid is.)
Fizika: Bernoulli-törvény és szemléltetése kétféleképpen:
1: két papírlap közé befújsz, összemegy a papír. :D
2: a tölcsérből nem tudod alulról kifújni a pingponglabdát. :D
Ezután említhetsz olyan gyakorlati példákat, mint pl. a vasútállomáson a biztonsági vonal, hogy a szél is ezen az elven "veri le" a cserepeket a tetőről stb.
Matematika: Erdős Pál munkássága. Miután magyar és Euler után a valaha élt legtermékenyebb matematikus, izgalmas lenne szerintem. Pláne, ha még anekdotázol is róla. Ami pedig a konkrét munkásságát érinti, van nagyon sok jól emészthető, elemi ismeretekkel megérthető munkája.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!