Valaki el tudja magyarázni, hogy az elektromos térerősségnek miért nem csak a töltések a forrásai? Hanem a polarizáció is. De miért? NEm igazán tudom mi az a polarizáció
Nem.
A gauss törvényt általában az elektromos eltolás vektorra írjuk fel. Pont azért, mert az E-nek nem csak a valódi töltések lehetnek forrásai, hanem a polarizáció is.
Ez tény, csak nem igazán tudom megmagyarázni, hogy miért, és ezért kérek segítséget.
Attól függ hogyan számolsz. Ha tekintetbe veszed az anyag dielektromos állandóját (ami azt mutatja meg kb. hogy mennyire polarizálódik), akkor elég a szabad töltéseket nézni.
Ekkor a Gauss törvény:
Integrál E.A = 1/(epszilon*epszilon_r) * Q
Szóval ebben már benne van a polarizációs töltés.
Nincsmit :)
@5:
ugy hivják hogy Gauss-törvény, ilyen elektromágnesség terén hasznáják, majd lehet tanuljátok ti is :)
Mórickásan magyarázva:
Szigorúan véve a térerősségnek csak a töltések a forrásai, tehát ha pontosan megvan a tér MINDEN pontjában a töltést, akkor abból egyértelműen következik, hogy hol mekkora a térerősség.
Viszont ha egy kis nagyon kicsi (például molekulányi) helyen ugyanannyi pozitív és negatív töltés van, egymással jól elkeveredve (például úgy, hogy szépen gömbszimmetrikusan körbeveszik a negatív töltések a pozitív töltéseket, mint egy atomnál), akkor te azt messziről nézve úgy látod, mintha az összes töltés 0 lenne, és nem volna térerősség. De ha valahogy széthúzod a negatív és pozitív töltéseket ebben a térrészben (például homogén elektromos térbe teszed őket), akkor olyan lesz, mintha egy pozitív meg egy negatív töltés kerülne egymás mellé, akár egy dipólusban, és ezért ezeknek a töltéseknek a tere is hozzá fog adódni a te homogén teredhez. Ezt a töltésszétválást hívják polarizációnak.
Ezt pedig, ha nem akarunk minden atom minden protonjával és elektronjával külön-külön foglalkozni, érdemes átlagolni az anyag atomjaira, és a sok-sok szabad töltés helyett a protonokhoz kötött elektronoknak („kötött töltések”) csak az átlagos polarizációját figyelembe venni egy még szintén nagyon pici, de már sok atomot tartalmazó térrészben.
Persze ha egy-egy atomot/molekulát akarsz leírni, akkor ez nem fog működni, de ha már egy pár köbmilliméteres tartományban érdekel az elektromágneses tér viselkedése, akkor ezt meg lehet tenni, mert már egy 0,001 μm^3-es tartományban is sok tízezer atom van, amiknek az elektronfelhőjét te nem fogod külön-külön vizsgálni, viszont a inkább polarizálhatóságát (hogy adott térerősség hatására mennyire polarizálódik) ki tudod nézni táblázatból, mert azt meg lehet mérni külön; és akkor a térerősség függvényében tudsz velük számolni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!