A két "jégóriáshoz" (Uránusz, Neptunusz) miért ilyen mostohagyerek?
Nagyon szép tervek vannak az űrkutatásban Hold körüli űrállomás, Mars-járók sorozata, több Jupiter szonda, űrtávcsövek, egyesen már egy Alfa Centaurihoz küldendő szondán agyalnak, ami valamikor a század második felében indulna.
Csak azt nem értem, hogy miért nincs semmi konkrét terv Neptunusz vagy Uránusz orbiterről? Igen tudom van pár tanulmány a NASA asztalán, de egyik sem lett jóváhagyva és nincs pénz rá a költségvetésben, tehát jelenleg még előkészületi stádiumban sincs egy Uránusz vagy Neptunusz szonda.
Eddig mindössze a Voyager-2 repült el mellettük még a 80-as években, és szinte nincs is más adat róluk, mint az a kevés onnan, meg a távcsöves megfigyelések.
Tehát miért van az, hogy még előkészítés szintjén sincs egy szonda hozzájuk?
A pénzhiány mellett az sem mellékes, hogy mennyi idő múlva lesz eredmény, térül meg a befektetés.
A Szaturnusz 2*, az Uránusz 4*, a Neptunusz 6* olyan messze van mint a Jupiter, szóval a 1.5-2 év helyett akár 8-10 év múlva lesz csak eredmény.
És ezalatt sokat fejlődhet a technika is, más meghajtások, jobb műszerek készülhetnek.
Gondolj bele, hol járhatott pl. a számítástechnika 1977-ben, amikor a Voyager-2 elindult, vagy 1989-ben amikor a Neptunuszhoz ért.
Esetleg most terveznek egy hagyományos hajtóműves 10 éves küldetést, és mire félútra ér, addigra ionhajtóműves (vagy más) technika lesz, ami 1-2 év alatt odaérne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!