Keresgéltem csillagászati cikkekben, hogy a gyűrűs bolygóknál van-e bármi kimutatható tendencia a gyűrűalkotók méretében, sűrűségében, összetételében a bolygótól való távolság függvényében, de nem találok semmit. Csak én vagyok ügyetlen?
Hiába túrok, nem találok ilyesmit részletező cikket. Se magyart, se angolt vagy németet. Ha valaki esetleg találkozott ilyennel, segíthetne linkekkel, nagyon érdekelne a téma.
Előre is köszönöm.
Nem a Roche határra gondolsz?
Amint látod, erős összefüggések vannak a keringő objektum méretei, az "anyaégitesttől" való távolsága, pályája, és tulajdonképpen még az anyaga is belejátszik... :D
(Egy nagy "vasdarab" azért nehezebben darabolódik az árapályerők hatására, mint egy ugyanakkora jégtömb.)
Vagy ugyanez... :D
Bocsesz, ha túlzottan triviális, amit linkeltem.
dellfil
Vagy inkább ez?
Azt hiszem te ilyesmire voltál kíváncsi... :)
Ha tévedtem, bocsánatot kérek. :D
dellfil
Köszönöm, a második lesz az.
A Roche-határ oké, de ez csupán meglehetősen nagy és közeli objektumokra működik, a gyűrű legnagyobb része (legalábbis a Szaturnusz esetén biztosan) messzebb van, mint bármi gyűrűalkotó apróságok Roche-határa.
Jó a cikk, most csak átfutottam, úgy látom, jellemzőbb az összetételi elkülönülés, mint a méreti és még itt sem egyértelmű egyirányú a tendencia, láthatóan eltérő hatások okozhatnak hasonló összetételt egymástól távoli gyűrűkben is (színtisztán a gravitációban gondolkodtam, míg látható, hogy az elektromágneses mezők, hőmérsékleti különbségek is beleszólnak).
Na, majd jobban elmélyülök benne, azt hiszem, sok kérdésem egyelőre nem csak nekem kérdés.
:)
Még egyszer köszönöm!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!