Vízben lebegve milyen súlyt lehet kinyomni?
Egy illusztrációval próbálnám elmagyarázni a kérdésemet:
adott egy vízzel telt csatorna, amibe beleestem, rám záródott a fedél, és szeretnék kimászni. A vízszint olyan magas, hogy közvetlen a fejem felett van a csatornafedél (minimum 15-20kg súlyú). Kapaszkodási lehetőségem nincs (semmilyen).
Kérdés: ki tudom lökni a fedelet a helyéről úgy, hogy semmilyen módon nem tudom kitámasztani magamat, csak a vízben lebegek?
Illetve ebből adódó 2. kérdés: kb milyen súlyt lennék képes ilyen módon kinyomni?
Egyénfüggő, legjobb lemérni, pl. azzal, hogy mekkora súlyt tudsz így megtartani.
De ha nem folyamatos, hanem pillanatnyi erőt akarsz kifejteni, akkor ez sem biztos, hogy mérvadó. Ilyenkor nem kell feltétlenül a vízre "támaszkodni", kihasználhatod a tehetetlenség törvényét is.
Én például megfordulnék (fejjel lefelé), összekuporodnék, majd páros lábbal egy jó nagyot belerúgnék a fedélbe. Szerintem kilökődne, hacsak nincs nagyon beragadva.
Te, mint ember kb. 80 kiló vagy, a csatornafedél tényleg 20 kg körüli, vagyis a tömeged kb. egynegyedét teszi ki.
Az emberi test fajsúlya jó közelítéssel megegyezik a víz fajsúlyával. Tehát az, hogy fejtetőig a vízben tartasz a fejed felett egy csatornafedelet, az kb. azzal ekvivalens, mintha csak simán ki akarnál emelkedni a vízből kb. mellkasközépig (kb. mellbimbókig), és ott megtartani magad - anélkül, hogy használnád a kezedet (mert ugye azzal a csatornafedél esetén sem tudsz evickélni, mindkettő foglalt). Próbáld ki egyszer, nem fog menni, legfeljebb 1-2 másodpercig.
Ráadásul ez még mindig csak a csatornafedél megtartását imitálja, ha azt felfelé mozdítani is akarod, akkor máris nő a súlya (valószínűbb, hogy nem a csatornafedél emelkedne fel, hanem magadat nyomnád le a víz alá).
A #3-as említette a tehetetlenséget. Ezt úgy tudod kihasználni leginkább, hogy megpróbálsz megkapaszkodni a csatornafedél aljában (ha találsz fogódzkodót), és felrántod magad. Mielőtt fejjel elérnéd a csatornafedelet, hirtelen löksz egyet a csatornafedélen felfelé. Így a tested még emelkedőben van, tehát lendületet tud adni a csatornafedélnek - ha elég erős vagy, akkor pár centit tudsz emelni a fedélen, mielőtt elindulnál vissza lefelé a vízbe. Nem is felfelé, hanem kb. 45-60 fokban valamelyik oldalirányba, így jó eséllyel ha megemelkedik, akkor a szélét ki is tudod tenni a csatornanyílás peremére. Így apránként talán ki tudod nyitni a csatornafedelet, de ehhez jó erőnlét kell, gyakorlat, jó tüdő, meg egy talicska szerencse.
Ha közvetelen a csatornafedél mellett találnál kapaszkodót, akkor sokkal könnyebb dolgod lenne, mert abba két kézzel belekapaszkodsz, fejjel lefelé bebújsz a víz alá, és lábbal könnyedén ki tudod tolni a csatornafedelet.
Természetesen mindez hipotetikus megoldás, mert ha egy csatornában a csatornanyílásig ér a víz, akkor te még megtartani sem tudod magad a csatornafedél környékén, olyan erős a sodrás a csatornában. Elsodor a víz mint egy fűszálat.
A csatornafedél 25-50 kg között mozog, változó melyik mekkora.
Megoldásnak a fejjel lefelé lehetne esélyes, mert csak a tehetetlenséget kihasználva is egy nagyobb és hirtelen erővel lehetne kilökni, és talán még úgy is többszöri rúgásokkal. A láb erősebb hozzá, az lenne a jobb.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!