Hogy tud egy aszteroida akkora kárt tenni egy bolygóban?
A puskagolyódnak hővé alakuló mozgási energiája nagyon kicsi, tömege nagyon kicsi. Amibe csapódik, az meg hatalmas szilárd felület ehhez képest.
Ha a földgolyó méreteihez nézzük a szilárdságát, képlékenységét, akkor puhább egy szőlőszemnél.
A becsapódó aszteroida lökéshulláma miatt vulkánok ezrei törhetnek ki, az életet ez, illetve az aszteroida okozta légköri hatások, földet körbe járó cunami, korom miatti globális tél stb. tudja kiirtani.
A Földet a gravitáció tartja egyben. Mi is azért tapadunk a felszínére, mert odavonz miket a Föld középpontja felé. De nem csak minket, hanem a hegyeket, óceánokat, mindent, ami a Földet alkotja. Ha egy igencsak nagy mozgási energiával rendelkező kődarab bevágódik a Földbe, akkor az ereje a becsapódásnak jóval túlszárnyalja a gravitáció összetartó erejét. és azt legyőzve kiszakítja a Földből a kőzetet.
Az óceánok mélyén amikor a kőzetlemezek egymásnak feszülnek, majd miután nem bírják és összeomlasztják egyműst szintén hatalmas energia szabadul fel. Ebből lesznek a földrengések és cunamik. Tehát a Föld kőzetlemezei nem olyan statikusak, mint azt elképzeled. Mi nagyon aprócskák vagyunk a Földhöz képest ezért baromira keménynek tűnik. Minden a távlatokon múlik: Ami kicsiben kemények hat, az nagyban lehet baromi képlékeny is.
A homok is szinte kifolyik a kezedből, pedig kis baromi kemény kavicsokból áll. A kőzetrétegek is képesek elmozdulni mint a kavicsszemek. A gravitáció persze összetartja a bolygót, de nem annyira, mint a malter a házat, vagy a kémiai kötések a téglát.
Aszteroida estében egy nagy tömegről van szó és nagy sebességekről, amik a 30 000 km/h-tól fölfelé akár a 100 000 km/h-t is elérheti. Ha az aszteroida Naprendszeren kívüli még ennél gyorsabb is lehet és a sebessége elérheti a 300 000 km/h-t is, igen, nem elírás, a háromszázezret is. Ehhez hozzájöhet még a Föld pálya menti sebessége ami megint 100 000 km/h.
Egy aszteroida tömege nem tud áthatolni a Földön, tehát okoz valamit helyette. Így keletkezik a kráter is, aminek a közepén az a kis kitüremkedés volt kb a becsapódott test, a többi meg kilökődik és leülepszik körben.
nasa meteor kráter simuláció:
https://www.youtube.com/watch?v=bfrHoGlFLwk
Vagy példa: a Barringer-kráter Arizónában az 1200 méter átmérőjű és csak egy 45 méteres meteorit okozta, és "csak" 70 000 km/h-val érkezett.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!