Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A Naprendszer szélén lévő...

A Naprendszer szélén lévő aszteroida-, üstökös- illetve por- övezetek mennyire zavaróak, ha a csillagászok más csillagokat tanulmányoznak távcsővel?

Figyelt kérdés
Illetve hogyan kell elképzelni ezeket az öveket (pl. az Oort- felhőt)? Olyan, mint egy áthatolhatatlan fal? Milyen messze vannak egymástól az objektumok?

2018. aug. 4. 12:42
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Nem zavaróak. Az Oort-felhő olyan ritka, hogy az egyik benne keringő aszteroidán élnél, akkor egy életet kéne leélned ott, míg közelebbről láthatsz egy másikat. Amiket a filmekben látni, azok erősen el vannak túlozva.
2018. aug. 4. 12:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
100%

Nem zavaróak. Nem látunk egy objektumot sem, amelyik ott tartózkodik.

Kisbolygók (jelenleg 4), és üstökösök pályája olyan, hogy onnan eredeztethető.

A feltételezések szerint is nagyon ritka: ha több billió db km-es objektum van is benne, óriási térben vannak szétszórva.

"...a szomszédos objektumok általában több tíz millió kilométerre találhatók egymástól." //wiki

2018. aug. 4. 14:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Kabe annyira zavaro, amennyire zavaro a delutani pormennyiseg a levegoben, mikozben a szomszed falu templomtornyat vizsgalod egy sima tavcsovel.
2018. aug. 4. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim válasza:
100%

A Naprendszerünkben 3 ilyen övezet is található:


Nap-Merkúr-Vénusz-Föld-Mars (Kisbolygó-öv) Jupiter-Szaturnusz-Uránusz-Neptunusz (Kuiper-öv) (Oort-felhő).


A Naprendszer habár egy nagyon kicsiny szeglete az ismert Világegyetemnek, szinte elképzelhetetlen távolságok uralkodnak ott, melyet metrikus mértékegységekkel képtelenség leírni.


A fizikusok, csillagászok a csillagászati egységet használják 1 CSE = kb. 150 000 000 (150 millió) km. Ez a Nap és Földünk átlagos távolsága egymástól.


Az Oort-felhő a Napttól számítva kb. 50 000 - 200 000 CSE-re található, külső határa a Naprendszer határa, mely 2 fényév. Ez tudományos szempontból nagyon kis távolság, de két évig kellene utaznunk 300 000 km/másodperc(!) sebességgel, hogy kijussunk a Naprendszerünkből. Az Oort-felhőt úgy lehet legjobban elképzelni, mint egy aszteroida burkot a Naprendszerünk körül.


A kérdésben említett övekre visszatérve, ezt nem úgy kell elképzelni, amikor a Csillagok háborújában az Ezeréves Sólyom szlalomozott az aszteroida mezőben: ezek az objektumok nagyon messze vannak egymásból, és habár milliónyian vannak. Az előbbiekben ismertetett távolságok és méretek tudatában elhanyagolható az egymással való ütközésük, néhány 100 évbe telik mire erre sor kerül.

2018. aug. 5. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 Wadmalac ***** válasza:
29%
Azért a "nem zavaróak" mondathoz hozzá lehet tenni, hogy néha véletlenszerűen azért bele tudnak rondítani a távoli csillagok nézegetésébe. Konkrétan sokszor éppen így fedezünk fel egyes ottani aszteroidákat, éppen megfigyelt csillagok képébe beletakarnak alkalmilag.
2018. aug. 6. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!