Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Planck valóban ezt mondta?

Planck valóban ezt mondta?

Figyelt kérdés
[link]
2019. febr. 28. 18:50
1 2
 1/11 anonim válasza:
28%
Nem.
2019. febr. 28. 18:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
90%
Igen. Kialakult a fizikai idealizmus nevű filozófiai-létszemléleti irányzat. A buddhista tudósokkal együtt sok érdekes együttműködés és párbeszéd volt. (De az egészet csak halkan jegyzem meg, mert a materialisták beszarnak tőle.)
2019. febr. 28. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
51%
Ha ezt mondta, akkor sincs semmi jelentősége, ugyanis a tudomány, és a hit két külön fogalom, és nem zárják ki egymást. Nagyon sok XX.sz-i fizikus, aki alapvetően ateista volt, a tudományos munkája révén, az ott megtapasztalt, felfedezett jelenségek hatására vallásosak lettek, és ettől még ugyan úgy tudták folytatni a munkájukat. Planck 1858-ban született, akkor az oktatást még az egyházak tartották kézben, és kötelező volt a hittan, és természetesen mindenki vallási nevelést kapott, és kötelező volt a vasárnapi mise is. Planckot vallásosan nevelték, felróni neki hogy nem hagyta el gyökereit igazságtalanság vele szemben. Amikor ő alkotott, összedőlt egy évezredes világkép, és az új tudás sem adta meg a miértre a választ, viszont betekintést nyújtott egy minden addigi képzeletet felülmúló világba ahol szó szerint "csodák" történtek. A szakállas öregúr mesét már akkor sem sokan hitték, erre kinyílik az atomok, a kvantumok világa ahol olyan körmönfont események zajlanak, hogy sokakban csak megerősíteni tudta egy nagy "kreátor" létezését.
2019. febr. 28. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
Na, jönnek már a ateista-bulldogok... Én is ateista vagyok egyébként, de most senki nem kérte, hogy véleményezzétek Plack gondolatát, nem erre vonatkozott a kérdés. Senkit sem érdekel, hogy hisztek-e istenben, avagy sem. Amúgy azt nem tudom, hogy ezt konkrétan Planck mondta-e, de hóelég vallásos volt, szóval elképzelhető.
2019. febr. 28. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 Wadmalac ***** válasza:
65%

"Na, jönnek már a ateista-bulldogok.."

Na ez itt totál alaptalan megjegyzés volt.

Planck személyes véleménye egyébként nem tudományos bizonyíték semmire. Márpedig ez nem egy tudományos kijelentés volt, inkább metafizikai morfondírozás.


Egy teremtő lélek, értelem létezésére a bizonyítékok száma nulla. Mint ahogy a nem létezésére is.

Ezen nem változtat semmilyen idézet, semelyik oldal részére.

A kérdés eldöntetlen, vizsgálhatatlan.


A tudomány minden adott szintjén van még ismeretlen terület, Planck idején is volt. Emberi hajlam az ismeretlen, megmagyarázhatatlan terület mögé misztikumot látni, ez alól még tudósok sem feltétlenül mentesek.

A Planck idézetben említett ilyen ismeretlen terület azóta kis részében ismertebb lett és ott sem ül a teremtő.

Persze, kijjebb és kijjebb még mindig van sok hely, ahol ülhet.

És lehet, hogy ott is ül.

De erről ma semmit nem tudunk.

Addig meg vitának alapja nincs.

Patthelyzet.

2019. márc. 1. 11:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

Igen. Ezt mondta és mint nagy tudósnak igaza is van. Bohr is mondta, hogy a megfigyelés hatással van az anyagra. A 90-es években J.A.Wheeler kísérleteiből tudjuk, hogy maga a megfigyelés elég ahhoz hogy változás álljon be az anyag szerkezetében. Nem is a fizikai mérés, hanem pusztán a megfigyelés kell hozzá. Anyag nem is létezik valójában


Itt két irányba mehet tovább a gondolkodás. Tisztán spirituális világban élünk és az amit látunk csak egy hologramm vagy az univerzumunk egy szimuláció.

2019. márc. 1. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 Wadmalac ***** válasza:
#6: Megalapozatlan következtetések sora és a következtetések kiindulási alapja is csak részben igaz.
2019. márc. 1. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 A kérdező kommentje:

Engem csak az érdekel, hogy igaz e.

Ennyi.

Köszönöm a válaszokat!

2019. márc. 1. 11:58
 9/11 Wadmalac ***** válasza:

"Engem csak az érdekel, hogy igaz e."

biztosan igaz. Plancknak volt ennél töményebben vallásos tartalmú megnyilatkozása is. Ezzel sincs baj, nem tudományos disszertációt épített rá.


De ennek megfelelően is kezelendő, ilyen kijelentéseknek semmiféle tudományos vagy érv értéke nincs.

2019. márc. 1. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 anonim ***** válasza:

Ha egy tudós azt mondja ami számodra szimpatikus, akkor azt mondod no a nagy ember i smegmondta. Ha a lelkivilőágodat megdönti, akkor azt mondod, túl vallásos nem hiteles a kijelentése. Nem képmutatás ez részedről?


Felfogod a kerrős mércét?


Egyébként valóban fizikai tény, hogy a tudat okozza a hullámfüggvény összeomlást. Mérés nélküli megfigyelés is elég hozzá

2019. márc. 4. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!