Ki ez a Palkovics, mit tett le a tudományos asztalra? Korábban miért nem hallottam róla semmit, miközben akadémiai rendes tag?
"A tanszéket 2002-ig vezette. Közben 1993 és 1994 között a Kanadai Kutatási Tanács (Canadian Research Council) Gépjárműtechnológiai Központjának kutatója volt. Szintén 1994-ben lett az MTA Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézete (SZTAKI) tudományos munkatársa"
Kutatási területei a gépjárművek dinamikája és stabilitása, a szabályozott gépjárműrendszerek, az intelligens jármű- és útrendszerek, ill. az alkalmazott szabályozáselmélet. Jelentős iskolateremtő, számos fiatal doktorjelölt témavezetője, szakmai pályafutásának elindítója."
Egy mérnök...
Itt van a témavezetettjei listája, meg publikációi.
Hogy ki ő? Egy bábu. Semmi több. Persze lehet önmaga is behintené sóval az alapkutatást, de teljesen mindegy, mert marionettbábu ez az ember.
Megkapta házifeladatnak a tudomány teljes hatalomátvételének végrehajtását. Jól teljesít.
Persze ha kell beáldozzák.
Ülhetne a székben egy 160 centis bálnapénisz is, a helyzet ugyan ez lenne.
"Egy mérnök..."
Váo, azzal a kipontozással nagyszerűen sikerült leírni a magyar tudomány helyzetét. A mérnök talán nem ugyanolyan tudós, mint a fizikus vagy matematikus? Ha filozófus lenne, gondolom még le is köpnék.
Az, hogy ezen felül ráadásul a magánszektorban is voltak munkahelyei (például a Knorr-Bremsét vezette itthon) pláne bicskanyitogató lehet az átlagos MTA kutató számára. Egy olyan ember lett döntéshozó, aki nem csak valami állami pozícióban publikálgatott, hanem profitorientált vállalatok is rá merték bízni a fejlesztéseik előrehaladását? Hát ez aztán már tényleg hallatlan!
Ráadásul angolszász mintára még át is akarja szervezni a kutatóintézeteket, hogy ne csak vigyék, de hozzanak is pénzt? Vajon az MTA alosztályainak miért nincsenek olyan vállalati partnerei, mint normális külföldi kutatóhelyeknek? Nem lehet örökké a magasztos alapkutatás mögé bújni - Nyugaton is van alapkutatás. Sőt, akkor lehet csak igazán alapkutatásokra is fordítani, ha van miből fedezni.
#5: Szerintem a mérnökököt azért írta így,mert arra próbált utalni,hogy az ő olvasatában a mérnök alapvetően nem egy alaptudományok iránt érdeklődő valaki hanem egy olyan személy aki nem hajlandó annál több elméletet elviselni mint ami éppen kell bizonyos műszaki rendszerek fenntartásához. A mérnöki attitüd kritikája volt az a kipontozás. Amikor a mérnökök kizárólag kényszerből tanulják a matematikát és a fizikát,s mikor elméleti baromságnak nyilvánítanak mindent akkor az ember úgy érzi,ha egy ilyen ember kerülne vezetői pozícióba,bizonyára az elméletiesség ellen lenne.
Szerintem ezt akarta átadni.(természetesen nem minden mérnök ilyen,de azért vannak bőven)
"Egészen pontosan hány akadémikust is tudsz felsorolni?"
Természettudományban elég sokat.
Nekem semmi bajom a mérnökökkel, de nem tudtam, hogy mérnökök is lehetnek akadémikusok. Bár lehet hogy ő számítástudományban alkotott valami nagy dolgot, amivel kiérdelemte, de engem érdekel a tudomány, és megérteném, ha valaki leírná, hogy mit fedezett fel, érdekelne.
Az Akadémia átalakításával sincsen semmi baj, ha nem a pénz elvételéről és zsarolásról szól. Szerintem Lovász elég kompromisszum képes, és az utóbbi időben is már volt bőven eltolódás. Ugyanakkor Magyarországon a cégek nem biztos, hogy olyan sokat áldoznak alapkutatásra, mint külföldön azok a nagy múltú cégek, akik hosszú távban tudnak gondolkodni és sokkal tőkeerősebbek.
Magam is mérnök vagyok, és kutató is. Tehát nem pejoratív értelemben írtam le és pontoztam ki. Viszont a tény az tény.
A mi cégünknél profitorientált kutatás folyik, sokszor igen kegyetlen piaci eszközökkel. Személy szerint én jól érzem itt magam, mert kicsit elegem lett az állami szféra állóvízéből, meg hogy kb fatvát kiáltottak ha fel mertem hozni, hogy ezt szabadalmaztatni kéné és pénzt keresni :D ...Áruló, a tudomány open-source!
Szóval nekem semmi bajom ezzel, viszont nem tesz jót a kutatói szabadságnak és az alapkutatásnak egy vállalkozói szemlélet. Nagyon nem... és higgyétek el, aki tud az el fog menni, mert rengeteg olyan természettudományos (nem csak bölcsész) alapkutatás van, aminek felbecsülhetetlen az alkotói értéke. Lehet csak 1-10-100 év múlva, de soha nem lehet tudni.
Egyébként jelenleg a tudományt a publikációs kényszer és a közel kapitalista látásmód viszi el kegyetlenül rossz irányokba. Egyre több a kamu cikk, csak mert kellenek a grant pénzek, egyre nagyobb a kényszer, egyre leterheltebbek a kutatók.
Ha a grantekhez mindenhol eredménykényszert és gazdasági megtérülést rendelünk, akkor tönkre fog menni a tudomány.
A tudományban nincs megrendelés, az eredmények nem garantáltak. Pont ezért a határok feszegetése. Főleg az alapkutatás...
Kérdező, egyetértek.
Itt vadkapitalista és menedzseri eszközökkel fűszerezett politikai hatalmi eszköztárral darálta be az MTA-t.
Ismétlem itt hatalmi-politikai célok alapján történik minden, bármilyen tudományos szakmai alapot nélkolözve.
Ilyen módon Mészáros Lölö gázszerelő is ülhetne a székben. Csak végrehajtó.
MTA-t át lehetett volna alakítani szakmai alapon is. Itt ennek nyoma sincs.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!