Hadtörténelemben lehet matematikai módszereket, modelleket alkalmazni? Matematikusként lehet valamilyen hadtörténészeti projektben részt venni?
Jelen esetben a Pistike egy lassan végző matematikus hallgató, így azt hiszem nem kell kioktatnod arról, hogy a Gyilkos Számok c. sorozat egy affektálós baromság, a sorozat realitását, köszönöm, de úgy vélem, jobban fel tudom mérni, mint te.
Viszont a matematikát tényleg rengeteg helyen használják, olyanokon is, ahol alapból az ember nem is gondolná (kapásból a gyógyszergyártás jutott az eszembe, ahol ahelyett, hogy a lehetséges vegyületeket mind kipróbálnák laborban -ami drága és lassú-, megfelelő matematikai modellek segítségével számítógépen szűrik ki a rengeteg lehetséges közül a legvalószínűbb hatékonyakat).
Azt gyakorlatilag biztosra veszem, hogy lehet értelmesen matematikai módszerekkel hadtörténelemben dolgozni, de történelemben biztosan.
Viszont a hadtörténészetet meg történészetet nem ismerem, így nem tudom azt mondani, hogy jé, mondjuk a Levantei kereskedelem maximális áruforgalmának megbecslésére milyen jól lehetne használni a költséges m-áramokat, mert egyszerűen nem látom át a témát úgy, mint egy történész.
Ezért ment a kérdés, hogy vannak-e ilyen kutatások?
Létezik-e ez már, hogy matematikusokat alkalmaznak történelemtudományban, mint ahogy rengeteg tudományágban használnak (asszem most már egyes helyeken szociológiában is)?
Ezért kérdeztem, hogy hallott-e valaki már olyanról, ahol
Nem, nem lehet matematikai alapokat vinni a harcászatba... Ha így lenne, akkor nem lennének háborúk, hiszen abszolút tudni lehetne, hogy kik lennének a győztesek, kik a vesztesek, kik halnának meg és kik élnék túl... Ergo nem adnák ki a támadási parancsot, mert senki sem küld értelmetlenül halálba embereket...
De kicsit keress utánna: Issos, gaudaméla, szimgapur ostroma... és mi lett a vége... az esélytelenebb győzött... akkor hogy is van ez?
Tisztázzuk, nem arra vagyok kíváncsi, hogy olyanok, akiknek se a matekra se a történelemtudományra nincs rálátásuk, elmondják, hogy szerintük hogy van a dolog, általában aszerint, hogy szerintük a Gyilkos számok mennyire reális (egyébként abban, hogy felírok 2 egyenletet, elkántálok 3 matematikai eszköz nevét, és x vektorváltozóra kijön a gyilkos neve, hajszíne és kedvenc fagyimárkája: ez értelemszerűen baromság és durva túlzás így. De abban, hogy matematikai eszközöket jól és hasznosan lehet nagyon sok egyéb területen, az átlagember számára teljesen meglepő helyeken is alkalmazni, az teljesen valós)
Ami nekem kell, hogy egy történelemtudományban, annak eszközeiben jártas ember, aki bele is lát, és tud róla, hogy esetleg végeznek-e ilyeneket
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!