Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi történne, ha lezárnánk a...

Mi történne, ha lezárnánk a Gibraltári-szorost?

Figyelt kérdés
Tehát ha Európa és Afrika összeérne, az Atlanti-óceán és a Földközi-tenger összeköttetése pedig megszűnne.
tegnapelőtt 09:12
 1/7 anonim ***** válasza:
87%
Ez nyilván súlyosan károsítaná a vízi élővilágot, mert a Földközi tenger sótartalma meredeken megváltozna.
tegnapelőtt 09:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
82%
Nagyon súlyos ökológiai, természeti, éghajlati,gazdasági, turisztikai, élővilágot érintő,katasztrófa lenne. Ez persze nem rögtön alakulna ki, kivéve, a gazdasági szempontokat, mivel ez a szoros nagyon fontos kereskedelmi útvonal része. Utána jönne a földközi tenger "elsósodása", ami a tengeri élővilág kipusztulását is okozhatná idővel. ( Több év) A tenger vízszintje csökkenne, amihez még több idő kellene.
tegnapelőtt 11:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 hollófernyiges ***** válasza:
46%
A Szuezi-csatorna tudná pótolni a vízhiányt, de az áramlások nyilván nagyon megváltoznának és a Földközi-tenger nyugati felén eléggé az élőhelyek is eléggé mások lennének.
tegnapelőtt 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
88%

"A Szuezi-csatorna tudná pótolni a vízhiányt"


Biztos ez? A Szuezi-csatorna 200-300 méter széles és kb. 25 m mély, ezzel szemben a Gibraltári-szoros 14 km széles és közel 1 km mély. Az adatok alapján ez nekem nagyon soványnak tűnik. Ilyen keresztmetszettel, és kb. 5 km/ó vízáramlási sebességgel számolva nagyjából 500 km3 vizet tudna szállítani a csatorna évente, miközben a Földközi-tenger évente több mint 3500 km3 vizet párologtat.

tegnapelőtt 12:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
85%
A Szuezi- csatornával kapcsolatban megkérdeztem a DeepSeek-et, és ezt írta: A Szuezi-csatorna vízhozama a Földközi-tenger felé viszonylag csekély a tenger teljes vízmérlege szempontjából. A csatornában a vízmozgás főként a sótartalom és a szintkülönbség miatt történik, a Vörös-tenger felől észak felé haladó (nettó áramlás) évi **0,5–1 km³** között becsülhető. Ez jelentősen kevesebb, mint például az Atlanti-óceánból a Gibraltári-szoroson keresztül érkező vízmennyiség (évi ~1000 km³).
tegnapelőtt 13:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 hollófernyiges ***** válasza:
51%
Jelenlegi állapotában lehet hogy nem, de ha a Földközi-tenger szintje süllyedni kezdene, az áramlás is gyorsulna és kivájna egy akkora csatornát, amivel egyensúlyba kerülne a Földközi- és Vörös-tenger vize.
tegnapelőtt 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Volt már egy ilyen geológiai esemény ami "Messinai sókrízis" ("Messinian salinity crisis", MSC) néven lehet ismerni, bár nagyon nem mostanában, hanem több millió éve volt. Kb így nézett ki:

[link]


A geológiai esemény 5,97 millió évtől 5,33 millió évig tartott, ami 670 000 év. A Földközi-tenger lényegében fokozatosan, nagyjából 1000 év alatt kiszáradt, a tengervízből pedig só és gipsz rakódtak le (karbonátok, gipsz, halit és keserűsók). Végül három mélyedésben marad vissza tó maradvány. Először a vízszint kezdett csökkenni, majd a tengeri élővilág halt ki, sós tavak és mocsarak keletkeztek, majd legvégül egy száraz sós sivatag vette át a helyét. A növényvilágnak egyáltalán nem kedvezett és mezőgazdaságra is teljesen alkalmatlan lett volna a terület. Hőmérsékleti rekonstrukció nem áll rendelkezésre, de a becslések szerint a kiszáradt tengerből maradt sós sivatag alsó területein minimálisan is 40 C fok környékén lehetett a megrekedt nyári meleg levegő, más becslések szerint jóval magasabb. A földrész kapcsolaton keresztül megfigyelhető az állatok vándorlása és megjelenése az időszak alatt a két kontinensen.


A kiszáradt és elzáródott Földközi-tenger egy tektonikus süllyeséssel, a "Zanclean árvíz"-zel ("Zanclean flood ") ért véget a Gibraltári-szoroson át egy nagy vízözönnel, ami az Amazonas vízhozamának 1000-szerese is lehetett. A java része vélhetően hónapok vagy évek alatt nagyjából végbe is ment, talán maximum 10 év lehetett. Az Atlanti-óceán gyorsan feltöltötte a Földközi-tenger medencéjét, bár előtte lehetett egy kezdeti alacsonyabb szivárgás, majd az esemény végén is egy lassulás.


A Földközi-tenger összes folyójának vízhozama, a Nílussal, a többi folyóval és a csapadékkal együtt is, jelenleg kevesebb, mint a párolgása és a vizet az Atlanti-óceán pótolja, ami nélkül csökkenne a vízszintje. Gibraltárnál nagy mennyiségű víz áramlik a Földközi-tengerbe és ez a sósságát is befolyásolja, ami magasabb mint az óceáni és keleten a sósabb, ahol a hőmérséklet és párolgás is magasabb. A keleti felében a párolgás megnöveli a sótartalmat.


Az afrikai tektonikai lemez évi haladása csak 2,15 cm és az alapján kicsit több mint fél millió év múlva újra bezárulhatna a Gibraltári-szoros, de az afrikai lemez Ázsia felé halad északkeleti, így az eseményt jelenleg több millió évre becsülik.


Az új környezethez alkalmazkodni képes állatok részben vándorolnának Marokkó és Spanyolország között. Talán a sivatagi róka és makákó, macskafélék, antilop és gazella lehet, hogy meglenne néhány spanyol övezetben, ahol most is nagyon hasonló.

tegnapelőtt 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!