Fénynél gyorsabban? Elméleti fizikusok, vagy a témával foglalkozóktól kérdezném.
Nem vákuumban a fénynél tud gyorsabban haladni más elemi részecske (lásd Cserenkov sugárzás), csupán a vákuumbeli fénysebesség a határsebesség.
A nagyon merev rúd sem egyszerre mozdul el, a rugalmasságából adódóan van késleltetése, ráadásul nagyságrendekkel lassabban terjed az elmozdulás, mint a fénysebesség.
A rúdban a deformáció a rúdban érvényes hangsebességgel terjedne, aminek az elméleti felső határa, ha jól emlékszem, a fénysebesség harmada vagy négyzetgyök harmada.
Ha olyan rúdra gondolsz, ami tökéletesen merev, olyan a relativitás szerint nem létezik. Hiszen miből is lenne ez a rúd? Mindenképpen valamilyen részecskékből, mivel másból nem lehet. A részecskék közt pedig kölcsönhatások, mezők közvetítik az erőket, amiknek a változása szintén nem terjedhet gyorsabban a fénysebességnél.
"aminek az elméleti felső határa, ha jól emlékszem, a fénysebesség harmada vagy négyzetgyök harmada."
Ez az összefüggés miből jön ki?
Nemcsak Einstein létezik hanem Bohr is..!
A "kisérteties kölcsönhatás"-ban (EPR paradoxon) két összefonódott foton távolságtól függetlenül kapcsolódik egymáshoz és azonnali állapotváltozást eredményez pedig a fénysebesség miatt ez nem volna lehetséges, de mégis..
Igazából fénysebesség alatt a vákuumbeli fénysebességet szokták érteni, ha külön nem köti ki hogy adott közegbeli fénysebesség. Továbbá ez csak egy esetlegesség hogy a fény ezt a sebességet megvalósította. A LIGO amióta kimérte kísérleti bizonyítékunk is van, hogy a gravitációs hullámok fénysebességgel terjednek ahogy leírják az einsteini egyenletek, de igazából helyesebb lenne úgy mondani, hogy a fény gravitációs hullám terjedési sebességgel terjed, hisz a grav. hullámok sebessége van "beleégetve" az univerzum kauzális szerkezetébe.
"Ez az összefüggés miből jön ki?"
c/gyök(3) egyébként ahol c a vákuumbeli fénysebesség.
Az ideális gázok sebességénél a Newton - Laplace-egyenlet ahol az adiabatikus kitevő, a nyomás, sűrűség sebesség összefüggéseinél kapunk egy négyzetgyökös képletet, ebből kijön kis sebességeknél és nem túl magas hőmérsékletnél hogy a hangsebesség arányos az abszolút hőmérséklet négyzetgyökével. [link]
Továbbmenve relativisztikus sebességekre a relativisztikus Euler egyenletek az irányadóak [link] #Speed_in_plasma%20adja
#6, Kvantum összefonódással, EPR párokkal sem lehet a fénysebességnél gyorsabban kommunikálni.
Konyhanyelven azért, mert ha leméred A pontban a kvantum állapotod, B-ben azonnal megváltozik az összefonódás miatt. Ám erről nincs információd. Ha ott is leméred akkor A állapota teleportálódott B-be.
Viszont ahhoz, hogy információt továbbíts így, ahhoz egy klasszikus fény alapú csatorna is kell. Azért, hogy megüzend B-nek, a mérés tényét.
Ha csak bontogatnád a részecskéket B-ben akkor random értékeket kapnáln. Ha viszont fénysebességgel megüzened A-ból, hogy kibontottad a fotont, megnézheted B, akkor már tudsz szekvenciákat avagy infót átvinni.
Bár kommunikálni nem lehet vele realtime, arra jó, hogy tökéletesen titkosított csatorna jöjjön létré. Az EPR kvantum párt nem lehet lehallgatni, a klasszikus csatorna meg csak azt közli mit nyiss ki.
Egy gyakorlatilag lehallgathatatlan csatorna.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!