A fizika törvénye szerint létezhet bármi hasonló dolog az univerzumban, mint a dilitiumkristály?
Ki tudja, talán tényleg van a periódusos rendszerben ott sokkal-sokkal túl az uránon egy stabilitási zóna.
Ki tudja, talán a stabil transzuránok közt talán van olyan, ami megfelelő bomlás esetén nagy mennyiségű antianyagot tud kibocsátani.
Na akkor lehet olyan anyag, ami a dilítiumhoz hasonlóan lehet űrhajó energiaforrás.
Mocskos kicsi rá az esély. Főleg arra, hogy ilyen elem természetes anyagként jelen legyen az univerzumban, valami botrányosan nagy szupernóva eredményeként.
Éppenséggel azt nem lehet mondani, hogy lehetetlen.
> A fizika törvénye szerint létezhet bármi hasonló dolog az univerzumban, mint a dilitiumkristály?
Mit jelent az, hogy „hasonló”. Kristályok vannak. Plazma halmazállapot is létezik. Ezen kívül megtudunk lényegi dolgokat a sorozatból, filmekből? Nem nagyon.
> Létezhet bármi hasonló pl nyersanyag, amiből elég energiát ad egy csillaghajó térhajtóművének?
A kérdés, hogy mennyi energia – hány Joule – energia, vagy inkább mekkora teljesítmény elég egy térhajtómű működéséhez. Mert erről sem tudunk semmit. (A valóságban nem létezik térhajtómű, abból nem tudunk kiindulni, a sorozatban meg ha valami számszerű dolog hangzik el, annak szintén fiktív mértékegységei vannak.)
~ ~ ~
Nota bene a sorozatokból is néha egymásnak ellentmondó dolgok derülnek ki, illetve olyan dolgok, amik úgy tudományos szemmel nézve hülyeségek. Az egyik epizód arról szól, hogy maga a dilitium kristály az, ami anyag-antianyag annihiliációból nyer energiát, és ehhez antidilitium is kell. Nyilván a fizikához kicsit jobban értők eldobták ez a koncepciót, mert az anyag-antianyag annihilációból nyert energia az anyag tömegétől függ, teljesen mindegy, hogy milyen anyagról van szó, hidrogénről, héliumról, akármiről. Későbbi epizódban a dilitium már nem maga az üzemanyag, hanem csak egy közeg, egy szabályzó, ami az anyag-antianyag – ami egyébként deutérium – kölcsönhatás során felszabaduló energiát kordában tarja, így ez a reakció nem robbanáshoz, hanem szabályozott energiaellátáshoz vezet. (Kicsit sántító hasonlattal olyan, mint az atomerőművekben a grafitrudak.) Aztán még csavargatták ezt a dolgot egy kicsit.
Az egyik epizódban a dilitum egy külön – a valóságban nem létező – kémiai elem, még az elektronszerkezete is feltűnik a képernyőn, csak éppen az egy másik, valóban létező atom elektronszerkezete, az ábrából kiderül, hogy a 87. elem a periódusos rendszerben. Csak a valóságban a 87. elem a periódusos rendszerben a Francium. Ebből az aspektusból nézve a nevében a „di” rész nem kettőt jelent, mint mondjuk a szén-DIoxidban, ez csak hangazonosság. Ennek némileg ellentmond, hogy egy epizódban megjelenik a trilitium is, mint anyag…
A kristályszerkezete is változott a különböző epizódok során. A képernyőn látható dilitium kristályok alakja és színe is változott a különböző epizódokban.
Innen nézve a kérdésed meg az, hogy létezik-e a valóságban valami, ami hasonlít egy olyan fiktív dologra, amiről nem tudjuk, hogy pontosan mi, milyen, mit csinál, pláne nincsenek számszerűsített jellemzői.
>>létezhet bármi hasonló dolog az univerzumban, mint a dilitiumkristály?<<
Természetesen létezik. Úgy nevezik: HIDROGÉN (csak nem kristályos)
Ez fúziós reaktorban héliummá alakítható és hatalmas enegia termelhető így, teljesen tiszta, nincs káros mellékterméke, a Nap is így működik..
#9: "Lehet, hogy van valahol egy anyag ami pont ugy viselkedik.."
Vagy be tudod illeszteni a periódusos rendszerbe vagy nem. Ha ez utóbbi: akkor nem létezhet (legalábbis ezen univerzumban)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!