Mi az a D'Alambert-elv?
Mivel már többször találkoztam vele,ezért utánanéztem s,azok alapján amiket találtam leírva,egy szimpla egyenletrendezésnek tűnik. S nem is tudom értelmezni mi ebben az alakban a hasznos(pedig elvileg sztatikában fontos is lehet).
Válaszokat előre is köszönöm!
A sztatikában nincs értelme ennek az elvnek, mert ott amúgy is nyugalomban van minden. A dinamikai feladatok azok, ahol értelme van.
Úgyhogy ezt biztosan félreértetted. A statika abból jöhet, hogy a dinamikai feladatot formálisan egy statikai feladatra vezetjük vissza.
Az egyenletrendezésnek valójában ez a fizikai értelme.
Ezenkívül a Hamilton-elv is ebből jön ki, aki ismeri a több oldalas levezetést, az tudja...
…
Az benne a pláne, és azért nem sima egyenletrendezés, mert ebben az egyenletben az F-ekben nincsenek benne a kényszererők, és a δr csak a kényszerek által megengedett irányokba mutathat. Szóval hogyha csak a mozgás érdekel 'holonom'* kényszerek esetén†, akkor nem kell kiszámolnod a kényszererőket, mint ahogy a középiskolában tanult lejtős-fonalas feladatoknál általában ki kellett.
Statikában pedig ugye az egyensúlyi helyzet megtalálásához lehet alkalmazni, és ott ugye az a-k értelemszerűen 0-k (és ez esetben mintha a 'virtuális munka' elvének hívnánk).
(Még annyi, hogy ha n részecske mozgását vizsgáljuk, akkor gyakran szokás a koordinátáikat, a rájuk ható (szabad) erők eredőjét, a gyorsulásukat,… egy-egy 3*n dimenziós vektorba rendezni, így nincsenek i indexek, és nincsen szumma sem, mint ahogy a wikis jelölésben. Például 2 test esetén, amiknek a gyorsulása a1 = (ax1, ay1, az1) és a2 = (ax2, ay2, az2) ez a gyorsulásvektor a = (ax1, ay1, az1, ax2, ay2, az2) lesz.)
*csak a koordinátákat, de azok differenciáljait nem tartalmazó kényszerek
†Ez lényegében azt jelenti, hogy vannak valamilyen 'jó közelítéssel' merev felületek/görbék, amikről a vizsgált testek nem tudnak elmozdulni.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!