Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Van a részecske és a hullám....

Van a részecske és a hullám. De ezt most mi alapján osztjuk fel? Az anyag terjedése szempontjából?

Figyelt kérdés

2019. febr. 1. 21:23
 1/10 Bubuka508 ***** válasza:
100%
A google-ban keress rá a hullám-részecske kettősség címszóra, ott tárgyalják ezt a témát. Persze kell hozzá fizikából némi alapozás, hogy az embernek ne kínaiul hangozzon ez a dolog.
2019. febr. 1. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%

Úgy nagyon-nagyon durván: a részecske olyan dolog, amit csak nehezen lehet felosztani (illetve ha elemi, akkor egyáltalán nem); a hullám pedig az, ami energiát szállít a térben vagy anyagban. A kvantumfizikában az a pláne, hogy a részecskék helyét nem tudjuk biztosan megmondani, csak egy valószínűségi függvényt tudunk a helyükhöz rendelni, ami úgy viselkedik, mint egy hullám, és ezt nevezik hullám-részecske kettősségnek. De nem az van, hogy vannak részecskék meg hullámok, hanem hogy csak részecskék vannak, amiket hullámokkal lehet leírni.


Amikor az elektronokkal a kétréskísérletet végzik, akkor az ernyőn mindig az látszik, hogy amikor odaér egy elektron, akkor csak 1 pötty villan fel, és 1 darab elektron sosem fog magában hullámképet rajzolni. Akkor lesz interferenciakép, ha sok elektron megy oda, de az akkor is lesz, ha csak 1-esével lövöldözzük őket. Mondjuk másodpercenként 1 elektron egy óra alatt kirajzolja az interferenciaképet, nem kell, hogy nagy nyalábban küldjük őket.


De ugyanez működik a fotonokkal is, csak őket eleinte mindig nagyon sokasával látták, és ezért mondták, hogy a fény egyértelműen hullám. De ha egyesével lövöldözik őket, akkor ugyanúgy csak 1-1 pöttyöt csinálnak az ernyőn. (És persze hogy az elektron részecskének sorolták be már az elején, az annak köszönhető, hogy azt eleinte csak egyesével sikerült izolálni.)

2019. febr. 1. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 dq ***** válasza:
Nincs ilyen felosztás.
2019. febr. 1. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 nagybotos ***** válasza:
100%

Bocs #2/3 aza gyönyörű, hogy már egy izolált foton is interferál "önmagával.

Másoldalról: egyes jelenségeket könyebb megérteni, ha részecske formában dolgotunk vele, másokat pedig könyebb megéteni hulláként. Ő maga EGYSZERRE részecske és hullám.

A kvantum világban MÁSKÉNT működnek a dolgok.

2019. febr. 1. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
Amikor kölcsönhat, akkor részecske, egyébként hullám.
2019. febr. 2. 02:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 dq ***** válasza:

Inkább: minden esetben részecske. Aki néha messziről hasonlít a focilabdára viselkedésileg; máskor, ha bandzsítunk, vízhullámnak tűnik.

De egyébként egyik sem.

2019. febr. 2. 02:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Értem, de a feleletnél, hogy kezdjem? A világon létezik 2 dolog: részecske és hullám, és akkor utána elmondom hogy mik is ezek stb...így jó?
2019. febr. 2. 15:14
 8/10 anonim ***** válasza:
Van a részecske modell és a hullám modell. Aszerint az egyik vagy a másik modell szerinti "viselkedését" láthatjuk ugyanazon objektumnak, hogy milyen kísérletet végzünk. Tehát a felosztás alapja leginkább az, hogy mit mérünk épp.
2019. febr. 3. 22:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

Az ilyesminek a megértését szerintem érdemes tudománytörténeti szempontból megközelíteni.


A fény hullámszerű viselkedését régóta ismerték, hiszen képes elhajlásra, interferenciára, diffrakcióra. Egy egyszerű kulcstartó-lézer és egy hajszál segítségével még magad is kipróbálhatod. Ilyesmire pedig csak a hullámok képesek.


Aztán bejött a képbe a fotoeffektus, ami ugye arról szól, hogy ha bizonyos fémeket megfelelően megvilágítasz, akkor kiléphetnek belőle elektronok. Igen ám, de az, hogy lép-e ki elektron, és annak mekkora lesz az energiája, az független a fény intenzitásától. Amitől viszont függ, az a fény színe! Ezt az akkori modellek egyáltalán nem tudták megmagyarázni.


Aztán jött egy kócos, bajszos pofa, bizonyos Albert Einstein, aki azt mondta, hogy mi lenne, ha a fényt nem hullámként modelleznénk, hanem részecskeként, ahol a részecskék energiája a fény színével van összefüggésben. Voilà! A fotoeffektus rejtélye ezzel megoldódott, a megfejtésért Einstein kapott egy Nobel-díjat, és azóta az is kiderült, hogy más addig részecskének gondolt dolgok (mint pl. az elektron) is képesek diffrakcióra.


Vannak tehát olyan "objektumok" amiknek a viselkedését bizonyos kísérletekben inkább a hullám-modellel, más kísérletekben inkább a részecske-modellel lehet leírni. Következik-e ebből, hogy a foton akár részecske, akár hullám? Nem, bizonyára egyik sem. Ezek MODELLEK, amelyek segítségével megpróbáljuk megérteni és leírni a minket körülvevő világot.


Találtam egy jegyzetet, ami a fenti magyarázatnál bővebb is, és kevésbé tudománytalan:

goliat.eik.bme.hu/~tothaf/Tananyagok/Letoltesek/atfiz01.pdf

2019. febr. 4. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

A link még egyszer

[link]

2019. febr. 4. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!