Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért nem lehetséges a fényt...

Miért nem lehetséges a fényt leállítani?

Figyelt kérdés

Miért nem lehetséges az, hogy a fény nyugalomban maradjon? Miért kell a fénynek folyton mozognia (fénysebességgel)?

És nem lehet lelassítani, vagy felgyorsítani valahogyan?

Vákuumban úgy értem. Mivel vízben lassabban terjed...



2017. febr. 23. 21:56
 1/6 anonim ***** válasza:
88%

Röviden: A relativitáselmélet miatt bármely olyan részecske, aminek nincs nyugalmi tömege (lehet jön ide egy valódi fizikus, és rámszól, hogy a "tömeg" fogalmát felejtsem el, de szerintem ezen magyarázat céljára megfelel), folyamatosan fénysebességgel mozog. Sem többel, sem kevesebbel. Ha nagyon precíz akarsz lenni, még a vízben is a fotonok fénysebességgel mozognak, csak éppen az útjuk változik. Ha értesz angolul, az alábbi videó (az egész csatornát ajánlom amúgy) ad egy elég jó magyarázatot a dologra üveggel, vízben is ugyanez az elv.


https://www.youtube.com/watch?v=CiHN0ZWE5bk

2017. febr. 23. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
0%
Ez akkor sem jó mert egy lézer impulzust ha átlősz egy üvegen akkor az vagy megérkezik vagy nem ,márpedig tény hogy késik az üveg miatt de az is tény hogy megérkezett de egyszerre nem késhet és érkezhet meg ha azért késik mert megváltozott az útja hiszen az a szóródás és akkor nem érkezhet meg. Márpedig a lézersugár határozott kimeneti szögben hagyja el az üveget tehát a definíciód szerint nem járhatott be más utat mert akkor szóródna és nem látná a detektor ami megméri a késést az üvegben.
2017. febr. 24. 01:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

#2: OK, pongyola megfogalmazás volt, ezt elismerem. Felteszem, nem nézted meg a videót, mert akkor választ kapnál, de leírom ide, amit mond, a tudásom szerinti legjobban lefordítva.


Klasszikus magyarázat: Jön a fény, mint elektromágneses hullám, fénysebességgel. Bemegy az üvegbe (vagy vízbe vagy bármibe), és az itt levő atomokat megmozgatja, így ezek is elkezdenek elektromágneses hullámokat kibocsátani. Ezen, az üvegből származó hullámok és az eredeti hullám szuperpozíciója az (a videó a superposition szót használja, nem vagyok meggyőződve, hogy jelen kontextusban ez a megfelelő fordítás, de nem tudok jobbat), ami végülis a fénysebességnél lassabban halad.


Kvantummagyarázat: Jön a fény, mint foton. A foton bejár minden lehetséges utat egyszerre, és ezen utak szuperpozíciója végeredményben lassabban megy, mint a fénysebesség vákuumban.



OFF: Kissé inkoherensen fogalmazol, alkalmasint az az érzésem van, hogy csak bedobsz egy szót, ami passzol a témához. Többször is át kellett olvassam a kommentedet, hogy rájöjjek, mire gondolsz. Több vessző és rövidebb mondatok elég sokat segítenének a dolgon.

2017. febr. 24. 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
52%

Hát nem tudom mi ez a szuperpozíció ez nekem pongyola.


Az angol nyelvet nem értem hiába néztem a filmet csak azt láttam amit lerajzolt és az egy baromság ránézve mivel azt úgy hívjuk hogy szóródás.


Én még olyat is hallottam hogy a tükör kép sem az eredeti foton hanem a tükör felületét gerjeszti a becsapódás és az a teljes visszaverődés szögében ugyan akkora ill picit kissebb MEV ú fényt emittál vissza .


De ha ez igaz akkor már a levegőben haladó foton sem igaz hiszen a levegő törésmutatója szerint minden egyes oxigén atomnak nekimenő foton azt gerjeszti és kilő helyette egy másikat és ugyan ez folytatódik a többi közegnél is pl üveg ott is atomokról atomokra halad a foton és a késés nem a fénysebességben keletkezik hanem az az idő amíg elnyeli és kibocsátja az illető atom az illető fotont.


Mivel több billió atomon megy keresztül a folyamat ezért tetemes idő késés halmozódik fel de nem a fény haladása lassult .


Mi a véleményed erről igaz lehet ?


És miért van az hogy az atom amit gerjeszt a foton nem random szögben emittálja ki a fényt (kivéve diffúz anyagnál) hanem pl üveg belselyében nyíl egyenesen halad .


Az oké hogy a közegváltásnál eltérül de amíg egy közegben halad mindvégig nyíl egyenes az útja . Tudtommal a mágnesen kívül az anyagok atomjai nem egy fázisban rezegnek tehát a szögtartás nem magyarázható a polarizált elektronpályákkal . Viszont egy közegben minden atom körül ugyanannyi elektron van de ez hogy magyarázza a szögtartást?

2017. márc. 3. 12:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
A fény, mint elektromágneses hullám terjedését a Maxwell-egyenletek írják le. Az elektromágneses hullámok ezeknek az egyenletek olyan megoldásai, amelyek a forrásról leszakadva képesek önmagukat fenntartva tovaterjedni. Az egyenletek matematikai szerkezete olyan, amelyben az elektromos tér térbeli változása a mágneses tér időbeli változását idézi elő és fordítva, ezért ezeknek az egyenleteknek nincs olyan megoldásuk, hogy a fényhullám, amely definíció szerint az ilyen periodikus változások tovaterjedése, nyugalomban lenne. A hullám időbeli változással jár együtt, az pedig térbeli változást gerjeszt, és ennek van egy a tér szerkezetéből adódó sebessége. Nincs olyan vonatkoztatási rendszer sem, amelyben a fény nyugalomban volna, azaz nem tudsz együtt mozogni a fénnyel. A fény terjedéséhez nem szükséges közvetítő közeg, azt a téridő szerkezete határozza meg, a téridő szerkezete meg egyszerűen ilyen.
2017. márc. 3. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

#4:


"Hát nem tudom mi ez a szuperpozíció ez nekem pongyola. "


Megbocsáss, de én ezért nem vagyok hibás. Ha nagyon akarod, az "egymásratétel" szó kicsit magyarabbá teszi a dolgot, de még sosem hallottam, hogy valaki így használta volna.


"Az angol nyelvet nem értem hiába néztem a filmet csak azt láttam amit lerajzolt és az egy baromság ránézve mivel azt úgy hívjuk hogy szóródás. "


Ismét - Nem felelek a (szerintem elvárható) angoltudás hiányáért. És pont ezért fordítottam le tudásom szerint a videót, hogy ez ne okozzon problémát, de úgy látom, hiába. Nem mellesleg a prof. kb. 3 percet azzal tölt el, hogy elmagyarázza, az, amit rajzol, pont a szóródás miatt nem is lehet helyes. Szóval még egyszer: A létrejövő hullámok/foton által bejárt utak szuperpozíciója egy olyan utat eredményez, ami végeredményben az eredetivel párhuzamos, egyenes fénynyalábot eredményez kilépésnél (ha egy igazi fizikus itt ki tudna segíteni a mélyebb miértek megválaszolásával, annak igazán örülnék - jómagam mérnökhallgató vagyok, így nincs meg a kellő tudásom elméleti fizikából).


"(...) Mi a véleményed erről igaz lehet ?"


Végülis ja. Nem vagyok szakértő, de nem látom be, hogy a levegőben miért ne játszódnának le ugyanazok a folyamatok, mint üvegben. Végülis szerintem (jelen beszélgetés céljaira) csak a vákuumot és a nem-vákuumot kell megkülönböztetni.


OFF: Ez már egy jobban megfogalmazott komment volt, elsőre megértettem, mit akarsz. Azért még mindig sokat dobna a dolgon, ha a mondataidat elválasztanád vesszőkkel, ahol arra szükség van. Amellett, hogy ez egy helyesírási alapelv, én pedig elég kényes vagyok a helyesírásra, az ilyen hibákat vétőket sokszor nem veszik komolyan.

2017. márc. 4. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!