Ha az ellenállás nő az áramerősség csökken?
hát most tanulom ezeket és sok kérdésem van
bocs, hogy nem akarom egyesével kiírni
de önmagában az, hogy az eredő ellenállás reciproka megegyezik az egyes ellenállások reciprokával sokat nem mond
ellenben ha átfordítom magamnak ez azt jelenti, hogy minél több egyedi ellenállás van párhuzamosan kapcsolva, akkor kisebb lesz az eredő ellenállás?
"de önmagában az, hogy az eredő ellenállás reciproka megegyezik az egyes ellenállások reciprokával sokat nem mond"
És még azt is hibásan :D
Az eredő ellenállás reciproka nem az egyes ellenállások reciprokával, hanem az egyes ellenállások reciprokának összegével egyezik meg. Tehát minden egyes ellenállásnak veszed a reciprokát, majd ezeket összeadod, akkor kapod meg az eredő ellenállás reciprokát.
"ellenben ha átfordítom magamnak ez azt jelenti, hogy minél több egyedi ellenállás van párhuzamosan kapcsolva, akkor kisebb lesz az eredő ellenállás?"
A reciprok, vagy az összeadás fogalmát nem ismered? :)
Na jó, röviden, egyenfeszültségű hálózatban:
U = R * I
Ez három érték: az ellenálláson eső (két végén mérhető) feszültség = ellenállás * az ellenálláson folyó áram.
Ha ebből egy állandó, akkor a másik függ a harmadiktól. Hogy hogyan, az a képletből látszik. Ha pl. a fesz. állandó, és az ellenállás nő, akkor az áramerősség csökken. (pl. 18=2*9, 18=3*6)
Gondolj a vízvezetékes hasonlatra. Az időegység alatt átfolyó vízmennyiség az áram, a víznyomás a feszültség, az ellenállás pedig mondjuk a cső átmérője (minél szűkebb, annál nagyobb az ellenállása). Minél szűkebb a cső, annál nagyobb nyomás kell, hogy adott idő alatt ugyanaz a vízmennyiség átjusson rajta. Vagy ha a nyomás (feszültség) állandó, akkor a szűkebb csövön kevesebb víz jut át, pl. mikor elkezdesz elzárni egy csapot (amit a főkérdésben írtál). Ha nyitva van a csap, az mondjuk a nulla ellenállás, ha elzárva, az a szakadás (merthogy nem folyik a víz).
Amikor egy nyitott csapot elkezdesz elzárni, akkor a csap után leesik a nyomás, vagyis a két végén nyomáskülönbség lesz (ha teljesen elzárod, akkor maximális különbség, ha meg teljesen kinyitod, akkor nulla a különbség, a csap után ugyanaz a nyomás lesz, mint előtte, teljes erőből folyik a víz). Erre mondjuk, hogy ha egy ellenálláson áram folyik, akkor feszültség esik rajta, feszültség mérhető a két vége között.
Az ellenállások soros kapcsolását úgy képzeld el, mintha egy csőszakaszon csapok lennének egymás után. Az első csap utáni nyomás jut a következő csap "elejére", és így tovább. Az áramuk azonos lesz, hiszen a víz csak egy irányba tud folyni, de a nyomáskülönbségek (a feszültségeik) eltérhetnek.
A párhuzamos kapcsolásnál pedig a csapok külön szakaszokon vannak, a víz külön utakon folyik. Mindegyik csap azonos bemenő nyomást kap, és azonos helyre folyik belőlük a víz, tehát azonos a nyomáskülönbségük, de eltérő vízmennyiség folyhat át rajtuk. Ezeket repluszolni kell az eredő ellenálláshoz, vagyis:
1/R1 + 1/R2 + .. = 1/(Re)
vagy:
(R1*R2 ..) / (R1+R2 ..) = Re
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!