Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az atommag és keringő elektron...

Az atommag és keringő elektronok bizonyított tények?

Figyelt kérdés

[link]


Tehát bizonyított tény, hogy a képen látható módon épül fel egy atom,és ezt nagyfelbontású mikroszkóp-szerűséggel 'meg lehet nézni'?


...vagy ez is csak egy elmélet, ami jól illeszkedik a felállított egyenletekhez?


2010. jún. 28. 19:15
1 2
 1/19 anonim ***** válasza:
64%

Nincs bizonyítva, mivel még nincs olyan mikroszkóp amivel meglehetne vizsgálni egy atomot. De a kísérletek és a megfigyelések, elméletek alapján szinte biztos hogy így van.


(zöld kis kezet légyszi :) )

2010. jún. 28. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/19 anonim válasza:
70%

hajjaj, lesz még pár atommodell:):)

most a húrelmélet is nyerő:):):)

2010. jún. 28. 19:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/19 anonim ***** válasza:
82%
Ha nem ez lenne a legvalószínűbb akkor nem tudták volna a maghasadást és az atomreaktort pont erre alapítva megcsinálni.Hiszen csak az atommodell után tudták csinálni.
2010. jún. 28. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/19 anonim ***** válasza:
77%

Pont a belinkelt atommodell egy elég régi konstrukció, ma már nem teljesen ilyennek ismerjük (de középiskolában még elmegy).


A bizonyított alatt mit értesz?

Rengeteg kísérlet bizonyítja, hogy így épül fel az atom, de molekuláknál apróbb dolgokat vizualizálni jelenleg nem tudunk, tehát még sosem láttuk. Ennek ellenére nincs vita arról tudtommal a tudósok között, hogy az atom úgy épül fel, hogy a központi atommag körül egy különféle szabályoknak megfelelö elektronfelhö található.


Ez válaszol a kérdésedre?

2010. jún. 28. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/19 A kérdező kommentje:

Az oké, azt tudom, hogy létezik elektron, proton, neutron stb, és igazak is rájuk a törvények, DE én a felépítésre gondoltam, hogy az bizonyított-e?

Valóban keringenek az elektronok a mag körül, vannak-e elektronpályák s ezek kimutathatóak-e? Mondjuk, ha már az egyik válaszoló által említett húrelméletet is vizsgálják, akkor csak nem lehet olyan egyértelmű ez a keringős modell. Szóval akkor ez csak egy elmélet, amelyet ráhúztak a képletekre?

2010. jún. 28. 19:43
 6/19 Silber ***** válasza:
66%
Az elso valaszolonak: vissza lehetne vonni a zold kezecsket. Igenis sikerult mar egyetlen molekulat is lefenykepezni, kulonleges elektronmikroszkop segitsegevel. Ha jol emlekszem, egy pentacen volt az "aldozat". Gyonyoruen kirajzolodott az ot gyuru rajta.
2010. jún. 28. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/19 A kérdező kommentje:

19:40 - Igen, erre irányult a kérdésem, a felépítésére.


Viszont érdekes, hogy az elektron hullámtermészetét is bizonyították, és ez egy kicsit ellent mond ennek. A hullám nem keringhet semmi körül...

2010. jún. 28. 19:52
 8/19 anonim ***** válasza:
75%

A belinkelt képen a Bohr-féle atommodellnek felel meg. Ez mai tudásunk szerint már nem felel meg a valóságnak, de egyszerűsége miatt még ma is tanítják. A mai modellek a kvantummechanikán alapulnak, de az nagyon bonyolult, részletesen csak egyetemen tanítják. Gimnáziumban, kémia tagozaton is csak a 4 kvantumszámot tanultuk, meg az alhéjakat. Azért tanítják még ma is a Bohr-modellt, mert a maiakkal ellentétben ezt el is tudjuk képzelni.


Egy hullám nem keringhet valami körül? És miért nem? Csak azért, mert ezt nem tudjuk elképzelni, még nem biztos, hogy lehetetlen. Lásd alagútjelenség vagy kétréses kísérlet. Az elektron a fotonhoz hasonlóan hullánként viselkedik mozgás közben, de kölcsönhatásokban részecskeként vesz részt. Ezt megint csak nehéz elképzelni, mert a látható mérettartományban ilyen nincs. A részecskék világában azonban mindennapos jelenség. Remélem érthető volt amit írtam. Nem tudom milyen szinten tanultál eddig kémiát és fizikát, ha valami nem tiszta, kérdezz.

2010. jún. 28. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/19 anonim ***** válasza:
66%

Az atommagok (illetve protonok és neutronok) és elektronok létezését már bizonyították. Ugyan nem láthatjuk őket, de tudjuk mérni a tulajdonságaikat, tudunk hatni rájuk.

A szerkezetüket is meghatározták már számításokkal mérésekkel. Ebből tudjuk, hogy az atommag körül hol legvalószínűbb, hogy elektront találunk. A húrelmélet pedig inkább átdolgozás és kibővítés mint forradalom.

A hullámtermészet sem mond ellent semminek, mert részecsketermészete is van, tehát részecskeként és hullámként is viselkedhet, de egyszerre csak az egyikként.

2010. jún. 28. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/19 A kérdező kommentje:

Fősulin fizikából volt atomfizika témakör, szóval elég világos volt a válaszod. Az alagút effektusra meg valamiért különösképpen emlékszem, elég 'misztikus' dolog.


Értem, köszönöm a válaszokat, próbálok utánaolvasni, aztán csak ha nem világos valami, akkor kérdezek :)

2010. jún. 28. 20:40
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!