Mennyi idő alatt párolog el egy szupermasszív fekete lyuk Hawking sugárzással? 10 az 1150 év alatt?
Vajon ennek a számítgatásnak van bármi értelme? John Gribbin (nem akárki ám!!!) könyvében olvasom hoyg egy szupermasszív fekete lyuk Hawking sugárzás révén 10 az 1150 év (!!!) alatt párolog el.
Oké.
Na de ilyet én is tudok mondani. Szerintem meg 10 az 1149 év alatt. Na??
Szóval az ilyen számoknak és számítgatásoknak van értelme? Vagy benyög valamit az ipse és ennyi?
10 az 1150 év alatt?
"Akkor sajtóhiba. Fontos."
Google booksba mindjárt rákeresek az eredeti szövegre. És ha abban is az lesz akkor arra mit mondasz? Hm?
Nem találtam meg, ahol erről ír.
Újraolvastam közben, amit írtál. Ahhoz kell naagy távolság, hogy találjunk egy akkora térrészt mint a látható univerzumunk, ami éppen olyan, mint a látható univerzumunk. Én olvastam félre, bocsi.
Arról fogalmam sincsen, hogyan számolja ki, hogy mennyit kell utazni, míg a saját másunkat megtaláljuk. Gyanítom hogy kamu, amennyire tudom semmilyen nagyságrendi becslésünk nincsen pl az élet kialakulásának a valószínűégére, pedig ez biztosan kell hozzá.
Kérdező, tényleg nem érted. Ezek a számok még Gribbinnek is semmitmondóak, olyan bődületesen nagy számok. Ő sem fog fel belőle semmit, mint ahogy te sem vagy én sem, és senki sem. Nem tudjuk elképzelni, hogy mekkora is 10^26 km távolság, mert soha nem találkozunk ekkora számmal a hétköznapi életben, de távolságként még a kozmológiában sem. Távolság esetében még az univerzumunk is jócskán lemmarad ez mögött. De ha egyszer a képletek alapján ez az eredmény jön ki, akkor mégis mit kéne leírnia Gribbin úrnak a könyvében? Így legalább némi elképzelésed lehet róla, hogy mennyire valószínűtlen is az, hogy önmagad pontos másával találkozz, vagy hogy mennyire tartós is időben egy SMFLY.
Mellesleg, ez a sokszor 10^26 km távolság megint csak egy teljesen lényegtelen érték, ilyeneket unalmasabb kávészünetben szoktak kiszámolgatni a kutatók, pusztán önmaguk szórakoztatására. Ő kiszámolta, és megdöbbentőnek találta az értéket, kb. ezért írta le a könyvben. Nem azért, mintha ennek lenne bármiféle gyakorlati haszna is.
Ez kábé olyan, mint amikor tanultok a fényévről, mint távolság-mértékegységről. Te meg két óra között a szünetben, önszorgalomból kiszámolod, hogy egy fényév az hány cm. Nem mintha kérte volna a tanár, nem mintha lenne bármi jelentősége, elméleti vagy gyakorlati haszna is, de azért beleírod a házi dolgozatba, mert megdöbbentőnek találod az óriási értéket.
Azután pedig valamelyik alsós elkezdene veled kekeckedni, hogy te biztos csak hasra ütöttél és kitaláltál valami bődületesen nagy számot, és most ráfogod, hogy annyi cm egy fényév.
"nincsen pl az élet kialakulásának a valószínűégére, pedig ez biztosan kell hozzá.
"
egyébként nem kell ez se mert olyan parallel univerzumról van szó amely midnen téren pontos mása a mienknek nem csak személyemet illetően hanem midnen létezőt illetően... és ez már megint a mondtunk egy nagyot de minek kategória.
iylen semmiket én is tudok mondani
Igen, erről írtam, hogy ez nem 2000 univerzummal van arrébb, hanem nagyon sokkal többel.
(Már amennyiben a világegyetem térben végtelen persze.)
"Már amennyiben a világegyetem térben végtelen persze.)"
Nem az. A kötet szerint nem. Uis (és itt már azt hittem a Bibliát olvasom...) az egyes univerzumok végesek de sok sok parallel világ van, amelyeket a strukturálatlan és felmérhetetlen káosz (teljes entropikus egyensúlyban levő tér ami nem tér .... ) választ el egymástól és persze az összes parallel világ eseményhorizonton túl van egymástól (km mint távolság mi???)
Szóval néhány ponton azt hittem (teremtetlen őskáosz...) hogy a Bibliát olvasom.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!