Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Einstein és Hawking? Többi lent

Einstein és Hawking? Többi lent

Figyelt kérdés

2 kérdésem lenne

1: olvastam egy olyan cikket ahol Einstein relativitáselméletével foglalkoztak és azt írták, hogy ha egy adott tömeget tovább gyorsítunk a fénysebességnél akkor a sebesség tömeggé alakul na most ugyebár E=mcc és ha az egyik úgy mond "c" helyére nem c-t írunk hanem 1-től nagyobb számot akkor is gyorsabb lesz mint a fény sebessége szóval az a kérdésem, hogy ezt így rosszul gondolom?


2: néztem egy filmet aminek az a címe, hogy Stephen Hawking: a nagy terv 1. rész (ha érdekel valakit)azt állítja/mondja, hogy a fekete lyukakhoz van köze az univerzum kialakulásának és részletesen elmond mindent benne, nekem az lenne a kérdésem hogy akkor ezt Ő úgy képzeli el mint például a vízkörforgását, hogy a fekete lyukban lett az univerzum és abban az univerzumban pedig lesz a többi fekete lyuk és így tovább?


lehet nagy hülyeség ez a 2 kérdés de egy ideje ez jár a fejemben és hátha tudja itt valaki a választ sőt tuti tudja valaki :D



2015. ápr. 23. 22:08
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

A fénysebesség felé a sebesség növeléséhez szükséges energia a végtelenhez tart, tehát el sem lehet érni.

Olyan, mint az 1/x függvény.


a fekete lyukak hawking szerint elbomlanak, nem lehet az univerzum egy fekete lyuk szingularitása

döntse el mit akar

2015. ápr. 23. 22:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 Ozmium42 ***** válasza:
Miért elképzelhetetlen, hogy Univerzumunk bomlik?
2015. ápr. 23. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 2xSü ***** válasza:
100%

> hogy ha egy adott tömeget tovább gyorsítunk a fénysebességnél akkor a sebesség tömeggé alakul


Nem jól emlékszel. Nem feltétel – és nem is lehetséges –, hogy a fénynél nagyobb sebességről legyen szó. A pontos képlet:


m' = m / √( 1 - v²/c²)

(Még pontosabban: E_v = m / √( 1 - v²/c²) * c² , de a lényeg szempontjából egyelőre megfelel a fenti képlet is.)


Egy vánszorgó másnapos csiga tömege is nő, pusztán attól, hogy sebessége van. Csak éppen olyan elenyésző mértékben, hogy az szinte leírhatatlan, 0,000…sok nulla…001%-ban nő csak a tömege.


A leggyorsabb ember által alkotott eszköz a Voyager 1 űrszonda. 17 km-t tesz meg egyetlen másodperc alatt. (A Bécs-Budapest távolságot 13 másodperc alatt ledarálná.) Az ő sebességét a fenti képetbe behelyettesítve is még elenyésző tömegnövekedést kapunk. 0,0000001607%-os tömegnövekedést, azaz a 722 kg-os űrszonda tömege 0,00116 g-al nő csak meg.


A fénysebesség felénél a tömegnövekedés mértéke már 15,4%

A fénysebesség 90%-nál már 229%.

A fénysebesség 99%-nál már 709%.

A fénysebesség 99,99%-nál már 7071%.

A fénysebesség 99,99999%-nál már 223607%.


Soha nem fogod tudni elérni a fénysebességet, mert minél jobban megközelíted, annál nagyobb a tömeg, a fénysebesség felé haladva a tömeg a végtelenhez közelít.


> ha az egyik úgy mond "c" helyére nem c-t írunk hanem 1-től nagyobb számot


A c eleve 1-nél nagyobb szám. A c SI mértékegységben 299 792 458 m/s…


> ha az egyik úgy mond "c" helyére nem c-t írunk hanem 1-től nagyobb számot akkor is gyorsabb lesz mint a fény sebessége szóval az a kérdésem, hogy ezt így rosszul gondolom?


Ennek így nem sok értelme van. Attól, hogy az F=m*a képletbe lecseréled mondjuk az a-t a²/2-re azzal maximum annyit érsz el, hogy a képlet nem lesz igaz, a belőle kiszámolt dolgok nem fogják fedni a tényleges történéseket.


Oké, megnéztél egy dokumentumfilmet, amit kimondottan laikusoknak készítettek. Sajnos pont ez a baj, hogy mivel a mögöttes számításokat nem mutatják meg, főleg azt nem, hogy azok a számítások miből következnek, hogy jött rá Einstein arra, amire rájött, ezért aztán a legtöbbször nem tudást adnak ezek a dokumentumfilmek, hanem félreértéseket, félremagyarázásokat, a tudás illúzióját. Oké, lehet kérdezni, nincs ezzel gond, csak ez kicsit olyan, mintha egy óvodás kérdezne a dízeles és benzines motor előnyeiről, hátrányairól, vagy a hazaszeretetről.


A második kérdésre egyelőre nem is válaszolnék érdemben. Ennek egyáltalán az értelmezéséhez, ahhoz hogy kérdést tegyél fel, vagy vitatkozz, ahhoz jóval nagyobb tudás kellene. Ha a relativitáselmélet, kvantummechanika nincs meg, akkor ezt még inkább csak félreértelmezgetnéd. Ehhez nekem sincs meg a megfelelő tudásom. Értem miről van szó, de állást foglalni a kérdésben… Nos az elég balgaság lenne a részemről.

2015. ápr. 24. 01:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
youtubeon szerintem a teljes oroszlacis kvantummecha évad fennvan
2015. ápr. 24. 01:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 nontau ***** válasza:

A szerénység e témakörben valóban indokolt. Szerintem is fekete lyuk volt a kezdet és ott is ér véget az általunk megfigyelt Univerzum. Nagyon röviden elméletem a következő: a fekete lyuk eseményhorizontján az elektro mágneses erő megadja magát és szétesik. Az elektronok eltűnnek a fekete lyukban, míg a proton és neutron elmenekül de összetevőire esik szét kvarkokra. Három-három vegyérték kvarkból és gluonból áll a proton és neutron. A kvarkok a sötét energiát táplálják míg a gluon a sötét anyagot gyarapítja. A megfigyelésekkel kompatibilis fenti egyszerű elmélet, ui. a sötét energia jelenleg az univerzum tömegének 74%-a, míg a sötét anyag 22%-a. Tehát az általunk ismert anyag előbb-utóbb egy fekete lyukban végzi az előbb említett módon. Hatalmas fekete lyukak alakulnak és egyesülnek, amikor az utolsó fermion is eléri az egyesített fekete lyukat a lyuk "túloldalán" újra létrejöhet egy ősrobbanás.

/p-gl/+/n-gl/=Se+Sa , ahol p=proton, n=neutron, gl=gluon, Se=sötét energia, Sa=sötét anyag.

Fenti elképzelés még senki által nem lett bizonyítva, tehát lehet teljesen téves elképzelésem.

2015. ápr. 24. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 Vree ***** válasza:
100%

Az első kérdésnek nincs semmi értelme. Mi az, hogy "ha a c helyére mást írok"? A c egy konstans. A c nem egy változó. A c maga a fénysebesség. Igen, ha átírod a fénysebességet, akkor az más lesz, mint a fénysebesség. Mekkora csoda!


"ha egy adott tömeget tovább gyorsítunk a fénysebességnél akkor a sebesség tömeggé alakul"

-> ez így ökörség, olyan mintha azt mondanád, hogy végtelen plusz egy. Ha valaminek végtelen energiát adunk, akkor valami majd történik. Honnan szerzel végtelen energiát? Mi annak az értelme, hogy a végtelennél eggyel több energia? Ha végtelen, akkor már magába foglalta azt, hogy önmaga plusz egy.


Első körben azt értsd meg, hogy a relativitástól kedzve a relativisztikus TÖMEG és ENERGIA megkülönböztethetetlen. Ugyanannak az éremnek a két oldala. Ha az egyik van, akkor a másik is van. Olyan, mint egy dolog kát különböző tulajdonság szerint vizsgálva.


Amit csinálhatsz, az az, hogy a NYUGALMI tömeget (ami maga is egyfajta energia, amint mondtam) átalakítod valamilyen aktív energiává, mondjuk mozgási energiává.


Az ok, amiért a dolgoknak nyugalmi tömege(energiája) van, az az, ahogyan a részecskék felépítik őket, és hogy ezeket a részecskéket milyen megmaradási törvények szabályozzák. Egyik kvantumszám nem lehet azonos egy másikkal, stb. Lehetetlen belemenni kvantummechanikai ismeretek nélkül, de alapvetően ha valamilyen anyaggal rendelkezel, akkor a részecskéi MÁR kölcsönhatnak egy mikroszinten, és ezeket a kölcsönhatásokat nem tudod mind 0-ra állítani, mert a kölcsönhatásokat leíró törvény megtiltja. Tehát már ahhoz, hogy anyagot csinálj, kell rendelkezned valamekkora energiával/tömeggel, amit nem vonhatsz ki, csak ha maga az anyag megszűnik.

(Ha tanultál kémiát, akkor tudsz a különböző kémiai kötésekről, és hogy ezek is energiát hordoznak, alapvetően ez ismétlődik, ahogy lejjebb mész az elemibb részecskék szintjére. Ahhoz, hogy kapcsolódni tudjanak a részecskék, valamilyen állapotot kell felvenniük, ami már önmagában energiát igényel/hordoz.)


Utánaolvashatsz a párkeltésnek, hogy mundjuk hogyan alakulhat ki egy részecske.

2015. ápr. 24. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

"Az elektronok eltűnnek a fekete lyukban, míg a proton és neutron elmenekül de összetevőire esik szét kvarkokra. Három-három vegyérték kvarkból és gluonból áll a proton és neutron. A kvarkok a sötét energiát táplálják míg a gluon a sötét anyagot gyarapítja. A megfigyelésekkel kompatibilis fenti egyszerű elmélet, ui. a sötét energia jelenleg az univerzum tömegének 74%-a, míg a sötét anyag 22%-a. Tehát az általunk ismert anyag előbb-utóbb egy fekete lyukban végzi az előbb említett módon. Hatalmas fekete lyukak alakulnak és egyesülnek, amikor az utolsó fermion is eléri az egyesített fekete lyukat a lyuk "túloldalán" újra létrejöhet egy ősrobbanás. "


Szóval az elektron fermion? :D Jó tudni...

máshol is kilóg a lóláb de itt különösen

2015. ápr. 24. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
ja nem, az tényleg... na mindegy akkor belekötök inkább abba, hogy a szintén fermion protont és neutront miért nem vonzza a fekete lyuk
2015. ápr. 24. 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 nontau ***** válasza:
Jó kérdés, miért tűnik el fekete lyukban az elektron? Mert az Univerzum jelenségeiből ezt hámoztam ki. Az elektron nem fermion ez köztudott! Tehát az elektro mágneses erő széttépi az anyagot azaz megszűnik az eseményhorizontnál és az elektront elkapja de az erős magerő még ellen tud állni, ezért "lepattan" és tovább bomlik összetevőire gyarapítva a sötét energiát ill. sötét anyagot. Ez egy elképzelés, ha jól tudom semelyik nálam jóval tájékozottabb, képzett fizikusnak nem jutott eszébe ez a megoldás, ezért valószínű, hogy téves, ennek ellenére egy magyarázat Világegyetemünk kezdetére és végére. Valamiért ragaszkodunk a körforgás lehetőséhez, a Föld halála után akár a fenti módon, elvi szinten megtörténhet szerintem, bizonyossággal továbbra sem állítom!!
2015. ápr. 24. 12:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 nontau ***** válasza:
Az elektron miért is nem fermion?, 1/2 spinű részecske, tehát az.Fenti állításomért elnézést kérek, tehát az elektron fermion.
2015. ápr. 24. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!